Mieszkańcy powiatu lublinieckiego bez dostępu do bezpłatnej opieki okulistycznej. Złe wieści z NFZ

Mieszkańcy powiatu lublinieckiego bez dostępu do bezpłatnej opieki okulistycznej. Złe wieści z NFZ

W 2020 roku na terenie powiatu lublinieckiego tylko dwie placówki świadczyły bezpłatną opiekę okulistyczną, finansowaną z Narodowego Funduszu Zdrowia. Już wtedy stanowiło to ogromny problem dla pacjentów – głównie w wymiarze logistycznym. W połowie 2022 roku możemy mówić już o całkowitej zapaści…

Do września 2020 kontrakt z NFZ realizowany był przez świadczeniodawcę z siedzibą przy ulicy Sobieskiego w Lublińcu lecz umowa rozwiązana została na wniosek świadczeniodawcy bez podania przyczyny. Na rynku pozostała tylko przychodnia zlokalizowana w Koszęcinie.

Dziś sytuacja jest (co tu dużo kryć) dramatyczna. 20 maja 2022 r. Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił postępowanie w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w trybie konkursu ofert w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresie: świadczenia w zakresie okulistyki dla powiatu lublinieckiego.

– Niestety, do Śląskiego Oddziału NFZ nie wypłynęła ani jedna oferta i 07.06.2022 r. konkurs musiał zostać unieważniony – czytamy w odpowiedzi nadesłanej przez Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach.

Na dzień dzisiejszy nie ma informacji o tym kiedy ogłoszony zostanie kolejny konkurs.

Śląskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ nieustannie zależy na uruchomieniu poradni okulistycznej dla mieszkańców powiatu lublinieckiego i gdy tylko zgłosi się świadczeniodawca chętny do realizacji tego typu świadczeń, Śląski Oddział NFZ ponownie zainicjuje działania zmierzające do ich zakontraktowania – podkreślają przedstawiciele śląskiego NFZ.

W takim przypadku możliwe jest uruchomienie specjalnego konkursu (rokowania), celowanego pod konkretnego świadczeniodawcę. Jeśli złożona oferta będzie spełniać wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia, wówczas zawarta zostanie stosowna umowa.

 1. Małe sprostowanie. Bezpłatny okulista w Koszęcinie to jakaś bajka, kiedyś to był, sprawdzałem w obydwu działających w Koszęcinie przychodniach. Okuliści tam przyjmują, ale prywatnie.
  Ciekawe gdzie z opieki Okulisty korzystają ci których wybraliśmy, panowie Poseł, Starosta, Burmistrz i inni?

  Odpowiedz
 2. Wcześniej kiedy poradnia na Sobieskiego miała kontrakt z NFZ przy próbie zapisania się do okulisty pacjentowi podawano bardzo odległy termin i zaraz informowano że można prywanie i wtedy się nie czeka. Bardzo mnie to zniesmaczylo. Była potrzeba wizyty u okulisty więc pojechałam do Cz-wy do okulistyktory w gabinecie przyjmuje tylko prywatnie. Dobrym sposobem na lublinieckich pazernych specjalistów byłoby ignorowanie ich prywatnych gabinetów. A starostwo jeśli w dalszym ciągu wynajmuje im gabinety w byłym ZOZie powinno wymówić wynajem. Może to zmusiło by panie do zejścia na ziemię.

  Odpowiedz
 3. … ‘i tylko bla bla bla’ …, od kiedy się to ciągnie? … ‘od najmłodszych lat!!’ Ani Pana Panie Werner, ani jakoby starania Pana Posła niejakiej Ziemi Lublinieckiej nie dają NICZEGO! Niedługo nikt nie przeczyta Panie Werner Pana newsów bo… młodzi nie umieją czytać – nie nauczyli się (choć ich uczono), a starzy – (już lub niebawem) nie widzą(!), co Pan napisze? Do roboty zgrajo (niby)dziennikarstwa i (bzdet)politykierów!!!!! Mam przypomnieć(?) kiedy był pierwszy post na lubliniecki.pl (?) o okulistacch w Le-cu z NFZ? i co Szanowny Pan Poseł rzekł na to??? Inna rzecz SZAJKA LEKARZY(bo niby studiowali, co?!!) … żeby nie powiedzieć inaczej, są czy nie ma ich?, bo niby brakuje? kogo?lekarzy? czy usługodawców medycznych!? Nie ma już lekarzu! Są tylko USŁUGODAWCY MEDYCZNI!!! Czyli usługa sprzątaczki = usługa medyka. UWAGA!, NIE ŻARTUJĘ: sprzątaczki i sprzątacze, wasze usługi są bardzo ważne, tak samo jak lekarzy!!! A jaka jest wasza pensja?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.