Mieszkańcy Sierakowa Śląskiego drżą o przyszłość Przychodni. Źródłem problemu… brak podjazdu dla niepełnosprawnych

Mieszkańcy Sierakowa Śląskiego drżą o przyszłość Przychodni. Źródłem problemu… brak podjazdu dla niepełnosprawnych

Do redakcji portalu Lubliniecki.pl wpłynęła informacja mieszkańców Sierakowa Śląskiego w sprawie braku podjazdu dla osób niepełnosprawnych w tutejszej Przychodni Medycyny Rodzinnej. 

Jak wynika z dokumentacji przekazanej naszej redakcji, placówka może przejść w stan zawieszenia lub nawet likwidacji, ponieważ na chwilę obecną, brak podjazdu może skutkować nałożeniem kar lub zerwaniem kontraktu przez NFZ.

Dla mieszkańców Sierakowa i okolicznych miejscowości może oznaczać to ogromne problemy w dostępie do opieki medycznej w miejscu zamieszkania.

Do roku 2013, a więc jeszcze w czasie gdy najemca świadczący usługi zdrowotne zawierał umowę dzierżawy lokalu (2007), budynek przy ul. Wyzwolenia 4 dysponował podjazdem dla niepełnosprawnych. Decyzją władz gminy został on jednak zdemontowany w związku z budową parkingu, a także dlatego, że – zdaniem lokalnych władz – nie spełniał odpowiednich wymogów.

Jak podkreśla najemca, w 2019 roku wójt gminy zadeklarował, że budowa nowego podjazdu włączona zostanie jako propozycja do budżetu na rok 2020. Jednak do dnia dzisiejszego placówka nie doczekała się tej inwestycji.

Dość nieoczekiwanie gmina przekonuje, że obowiązek montażu podjazdu spoczywa na najemcy. Ten z kolei powołuje się na umowę zawartą z gminą, z której ma wynikać, że podmiot świadczący usługi zdrowotne w Sierakowie Śląskim odpowiada jedynie za utrzymanie dzierżawionego lokalu, a nie za stan całego budynku należącego do gminy.

Patowej sytuacji przygląda się Narodowy Fundusz Zdrowia, który w 2024 roku podjął kroki zmierzające do wyegzekwowania montażu podjazdu.

Sprawa podzieliła radnych Rady Gminy Ciasna, którzy w ostatnich dniach września tego roku głosowali nad zasadnością Skargi wniesionej przez najemcę. Sześć osób przychyliło się do stanowiska wnoszącego skargę [zobacz TUTAJ], tyle samo było przeciw a dwie wstrzymały się od głosu. Ze względu na brak większości zwykłej, skargę pozostawiono zatem bez rozpatrzenia.

Problemem zainteresował się szczególnie radny Adam Jelonek, który skierował do wójta gminy interpelację w sprawie podjazdu. W odpowiedzi gmina informuje, że udogodnienia dla osób niepełnosprawnych mogą nastąpić przy okazji planowanej termomodernizacji obiektu – jest ona jednak zależna od uzyskania dofinansowania [WIĘCEJ – odpowiedź, punkt 1]

Po niepokojących sygnałach docierających z Sierakowa Śląskiego, skontaktowaliśmy się z władzami gminy Ciasna pytając:

  • Jakie działania w przedmiotowej sprawie zamierza podjąć gmina?
  • Na jaki cel przeznaczono wcześniejszy podjazd, zdemontowany w roku 2013 oraz ile wynosił koszt jego wcześniejszego montażu?
  • Dlaczego nie doszło do montażu podjazdu, pomimo deklaracji wójta gminy, wedle której zadanie zostało zgłoszone do projektu budżetu na rok 2020?
  • Czy Gmina będzie dążyć do zakończenia sporu z najemcą i czy jest skłonna do zawarcia kompromisu z najemcą w zakresie finansowania montażu podjazdu? W Skardze z dnia 19.08.2024 najemca proponował m.in. samodzielne sfinansowanie montażu w zamian za “potrącenia” z faktury jaką Gmina wystawia najemcy z tytułu dzierżawy?
  • Czy Gmina posiada rozwiązania zastępcze na wypadek zaprzestania działalności przez Przychodnię, w celu utrzymania Opieki Zdrowotnej dla mieszkańców Sierakowa i sąsiednich miejscowości?

Odpowiedź Zdzisława Kuleja, wójta Gminy Ciasna, zamieszczamy poniżej:

W pytaniu czwartym poprosiliśmy o podanie konkretnego przepisu, który świadczyłby, że obowiązek zapewnienia podjazdu zewnętrznego spoczywa na najemcy (w tym przypadku lokalu znajdującego się wewnątrz budynku)? W odpowiedzi poinformowano nas, że… “podjazd w roku 2020 nie został zrealizowany z uwagi na ograniczone środki finansowe”, co nijak miało się do treści – wydawałoby się – najważniejszego pytania.

17 października wystąpiliśmy z prośbą o doprecyzowanie odpowiedzi. Po ponownym ponagleniu (8.11.) odpowiedź otrzymaliśmy dopiero 21 listopada:

Powracamy zatem do punktu wyjścia – najemca pozostaje przy lokalu i odrzuca odpowiedzialność za stan całego budynku, włącznie z montażem podjazdu. W kwestii stanowiska NFZ uważa natomiast, że pisma Narodowego Funduszu Zdrowia kierowane są do najemcy tylko dlatego, że gmina nie jest stroną kontraktu z NFZ. Jego zdaniem nie oznacza to, że ma obowiązek budowy podjazdu i nie ma takiego przepisu, który zobowiązywał go do takiej inwestycji, zwłaszcza, że dzierżawi tylko lokal znajdujący się wewnątrz budynku należącego do gminy.

Wszystkiemu z dużym niepokojem przyglądają się mieszkańcy Sierakowa i okolicznych miejscowości.

Do tematu powrócimy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.