Mniej lekcji języka niemieckiego od 1 września? Burmistrz Maniura i poseł Gawron o kontrowersyjnych zmianach

Mniej lekcji języka niemieckiego od 1 września? Burmistrz Maniura i poseł Gawron o kontrowersyjnych zmianach

4 lutego weszło w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki, w którym zmniejszono liczbę godzin nauki języka niemieckiego. W grudniu, w następstwie poselskich poprawek wniesionych do Ustawy Budżetowej na 2022 rok, weszło w życie Rozporządzenie, w którym zredukowano wysokość subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2022.

W obu przypadkach zmiany dotyczą uczniów lub słuchaczy należących do mniejszości niemieckiej, dla których nauka języka mniejszości realizowana jest w formie nauki dodatkowej.

W § 8, ust. 3 Rozporządzenia dotyczącego liczby godzin, wprowadzono zmianę polegającą na tym, że od 1 września 2022 nauka języka mniejszości lub języka regionalnego [nadal – przyp. red.] prowadzona będzie w formie nauki dodatkowej w wymiarze trzech godzin lecz w przypadku uczniów należących do mniejszości niemieckiej będzie to jedna godzina tygodniowo.

Zmiany zamieszczone w Rozporządzeniu podpisanym przez ministra Przemysława Czarnka wywołały falę oburzenia m.in. prof. Bernda Fabritiusa, pełnomocnika rządu federalnego Niemiec ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych oraz przewodniczącego Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Bernarda Gaidę, który określił rozporządzenie mianem “jawnie dyskryminującego mniejszość niemiecką”. W ocenie Bernarda Gaidy zostało w ten sposób naruszone polskie prawo i podpisane przez Polskę traktaty międzynarodowe. Organizacje mniejszości niemieckiej w Polsce skierowały w tej sprawie zażalenie do Rady Europy. [za: edukacja.dziennik.pl]

Kontrowersyjny temat nie umknął uwadze mieszkańców powiatu lublinieckiego:

Chciałam zapytać, zbulwersowana i zasmucona decyzją PiS’u, co dalej z nauką języka niemieckiego jako języka mniejszości w naszych lublinieckich szkołach? – Czytamy w jednym z listów skierowanych do Burmistrza Lublińca na stronie Urzędu Miejskiego – Nie wyobrażamy sobie, jako rodzice naszych dzieci, które uczą się już od 1 klasy języka niemieckiego w podstawówce, by nagle była tylko jedna godzina tego języka! Mamy super nauczycieli w Lublińcu, angażują się w swoją pracę, dzieci zdobywają sukcesy w konkursach i co teraz? Czy Pan Burmistrz może nam pomóc? Prosimy! – apeluje pani Marzena.

W odpowiedzi Burmistrz Lublińca Edward Maniura podkreślił, że oprócz zmian zawartych w rozporządzeniu Sejm obniżył subwencję oświatową na naukę języków mniejszości narodowych – Jestem oburzony tą decyzją, jednak nie miałem na nią żadnego wpływu. Pragnę również poinformować, że obecnie Miasto dopłaca do oświaty około 50% kosztów jej utrzymania. W związku z powyższym informuję, iż niestety nie widzę możliwości sfinansowania z budżetu miasta dodatkowych godzin języka niemieckiego. Jednocześnie zapewniam, że Urząd Miejski w Lublińcu podjął intensywne działania mające na celu zmianę decyzji Ministra – napisał Burmistrz Maniura.

O komentarz poprosiliśmy posła Ziemi Lublinieckiej, Andrzeja GawronaSprawa zmniejszenia ilości godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej została zgłoszona do mojego biura poselskiego przez samorządy. Jest to wynik zredukowania środków budżetowych kierowanych na naukę języków mniejszości narodowych w Polsce – była to kwota 236 mln zł zmniejszona o prawie 30 mln zł. Zaoszczędzone środki zgodnie z decyzją parlamentu mają być przeznaczone na naukę języka polskiego w Niemczech – poinformował poseł Gawron.

Podjąłem rozmowy w Ministerstwie Edukacji i Nauki w sprawie rozporządzenia zmieniającego wymiar godzin nauki języka niemieckiego w ramach języka mniejszości. Kontaktowałem się też w tej sprawie z innymi parlamentarzystami ze Śląska m.in. z Rybnika. Przepis wchodzi w życie od nowego roku szkolnego. Jestem przekonany, że jest jeszcze czas na wypracowanie takiego rozwiązania, które pozwoli uczniom chcącym kontynuować naukę języka niemieckiego na zachowanie odpowiedniej ilości godzin – dodał parlamentarzysta.

Uzasadnienie do Rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2022 znajdziecie: TUTAJ

Zdjęcie archiwum 06/2020

 1. A może lubliniecki pl sprawdziłby i poinformował czytelników czy i ile pieniędzy na naukę języka polskiego dla dzieci mniejszości polskiej w Niemczech przeznacza tamtejszy rząd?

  Odpowiedz
 2. mam sąsiadów którzy są w niemczech i tu swój dom wynajmują za pieniądze!
  kiedyś przyjechali i mimo że auto stało na mojej posesji ale im się wydawało że to im przeszkadza wjazd do nich, to za to nazwali mnie polskimi świniami!?!?
  nie powinno się dawać żadnych pieniędzy na naukę języka niemieckiego!!!

  Odpowiedz
 3. Szanowny Panie Pawle,
  prośiłbym o ponowne napisanie komentarza ale bardziej składniej i nie mylić liczby pojedyńczej z liczbą mnogą ( nazwali mnie polskimi świniami)

  Odpowiedz
  • szanowny Panie Andrzeju!
   sąsiad zwrócił się nie do mnie lecz do swojej rodziny i nazwał i nie tylko mnie ale Polaków polskimi świniami! najpierw jego ojciec był w “PZPR” i jako jeden z pierwszych dostał paszport! a teraz przyjechał z rodziną wypasioną bryką i wydaje mu się że jest kimś lepszym , jemu Polska się podoba tylko nie Polacy!
   A widzę że Pana Andrzeja bardziej obraża składnia niż to że ktoś wyzywa kogoś od polskich świń!!! Co połowa rodziny w niemczech? na pewno coś pan znajdzie – jakiś błąd stylistyczny!

   Odpowiedz
   • Szanowny Panie Pawle,
    ja też nie lubię i nie popieram chamstwa ale to nie powód żeby przez jednego debila (ów pan z niemiec) pozbawiać dzieci czy młodzież możliwości nauki w tym przypadku jęz.niemieckiego, a jakby ten pan przjechał z Anglii czy Francji i obraźił Pana to też trzeba by było zakazać nauki tych języków, co do połowy rodziny w niemczech to powiem Panu że nie połowa a cała i to już od 35 lat.
    Często przyjeżdżam na odwiedziny na Śląsk i odwiedzam znajomych w Lublińcu i mogę Panu szczerze wyznać że z nikim nie miałem takiego problemu i nikt nie miał problemu ze mną,poprostu liczy się charakter i podejście do ludzi.
    Pozdrawiam i życzę zdrowia
    Andrzej z Kassel

    Odpowiedz
    • Ten pan nie przyjechał z Anglii lub Francji tylko wyjechał do niemiec bo był z UB a jak ty masz całą rodzinę w niemczech to co ty się wpie…asz
     do Polski powiedź to w niemczech dlaczego niemcy na każdym kroku gnoja Polskę a ty co robisz? też masz gdzieś Polskę??

     Odpowiedz
     • Napiszę krótko F Y.

      Odpowiedz
      • a co ty chcesz zabierać głos w sprawie Polski jak cała twoja rodzina jest w niemczech! wyjechaliście pierwsi bo tata był pierwszym sekretarzem pzpr i dostaliście paszporty, a potem głosowaliście na rudego tuska, komuchów milera, sikorskiego, i popaprańców typu jachira , nitras i budka z piwem i ci wszyscy co są przeciw Polsce!
       i nie zabieraj głosu na temat Polski jeśli sprzedaliście się niemcom za 30 srebrników czyli za ojro!!! bo ty nie jesteś ani niemcem a już na pewno nie polakiem!!!

       Odpowiedz
      • A ciekawe gdzie andrzej i jego rodzina płaci podatki to niech tam zgłosi żeby dofinansowali naukę języka Polskiego! “Jak świat światem nigdy niemiec Polakowi bratem!” widać niemcy zawsze pretensje do Polski i wybierają taką spurek co w niemczech głosowała nawet teraz przeciw polsce!

       Odpowiedz
 4. kto wybierał tą osobę Spurek!! najpierw chce zgnoić rolników a teraz ta kobieta powiedziała że nie ma wojny na Ukrainie i była przeciw dofinasowaniu na poczet uciekających kobiet i dzieci z Ukrainy! kto głosował na tę szmatę!!! oczywiście ona jest z PO?!?!?!

  Odpowiedz
 5. do andrzeja!
  I co niemcy jak zawsze spoufalają się z rosją! ribentrof – mołotof!?!?!? i teraz to samo !
  spiepszaj polski niemco do makreli! dojcze szwajne!!!

  Odpowiedz
 6. andrzej ! cała rodzina w niemczech? i ty ***** chcesz zabierać głos o Polsce? *****!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.