“Może źle wypełnił pan wnioski?” – poseł Gawron odpowiada Burmistrzowi Lublińca. W tle rządowe dofinansowanie

“Może źle wypełnił pan wnioski?” – poseł Gawron odpowiada Burmistrzowi Lublińca. W tle rządowe dofinansowanie

Powracamy do tekstu z pierwszych dni października. Jak informowaliśmy, premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Na ponad 3200 inwestycji przeznaczono blisko 1,8 mld złotych. Dofinansowanie trafiło m.in. do jednostek samorządowych w powiecie lublinieckim, na łączną sumę ponad 7 milionów złotych.

Ze względu na to, że w drugiej edycji środki trafiły do wszystkich gmin powiatu lublinieckiego za wyjątkiem Miasta Lublińca – gdzie sporządzono wnioski na realizację siedmiu projektów – krytycznych uwag nie szczędził Burmistrz Edward Maniura, który w mediach społecznościowych skierował swoją wypowiedź do posła Ziemi Lublinieckiej, Andrzeja Gawrona:

– Mam pytanie do pana posła. Co pan chce powiedzieć naszym mieszkańcom, naszego miasta, którzy tak dużo płacą podatków na rzecz Warszawy, skoro jak przychodzi do podziału środków nie możemy dostać nawet złotówki? – podkreślił Burmistrz [całość]

Lubliniecki.pl wystąpił z zapytaniem prasowym do tutejszego Biura Poselskiego z prośbą o odniesienie się do słów Burmistrza. Kolejną korespondencję skierowaliśmy do Centrum Informacyjnego Rządu, pytając: jakimi kryteriami kieruje się komisja oceniająca wnioski, kto tworzy tą komisję oraz na jakich zasadach wybierani są jej członkowie?


Odpowiedź posła Ziemi Lublinieckiej, Andrzeja Gawrona:

“Panie Burmistrzu. Pyta mnie pan dlaczego Miasto Lubliniec nie dostało ani złotówki na siedem grantów z Rządowego Programu Ochrony Zabytków, o które występowaliście. Szczerze powiem, nie mam pojęcia dlaczego.

Pyta pan teraz, a trzeba było zwrócić się do mnie przed złożeniem wniosków. Na pewno bym doradził i pomógł. Niektórzy włodarze tak uczynili i wspólnymi siłami udało się pozyskać dodatkowe środki. Może źle wypełnił pan wnioski? Może wnioski innych gmin były bardziej profesjonalne? Może “przestrzelił” pan kwoty?

Granty otrzymało wiele gmin – na bardzo ciekawe projekty, np. Gmina Ciasna: Budowa i modernizacja obiektu pałacowego szkolno-wychowawczego etap II 1 960 000,00 zł; Gmina Herby: Remont budynku Urzędu Gminy Herby – etap I 250 000,00 zł; Gmina Woźniki: Prace przy zabytkowych budynkach Szkoły Podstawowej w Woźnikach oraz Urzędu Miejskiego w Woźnikach wraz z nadzorem inwestorskim 400 000,00 zł; Gmina Kochanowice: Modernizacja i remont elewacji zabytkowego Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lubecku wraz z wymianą stolarki okiennej i rewitalizacją krzyża. 343 000,00 zł. W sumie wszystkie gminy otrzymały ponad 14 mln zł.

Pyta pan o Lubliniec? Odpowiadam:

Na wniosek Starostwa Powiatowego uzyskano dofinansowanie na remont fasady Klasztoru Ojców Oblatów za 3,5 mln zł. Dodatkowo Szkoła Katolicka z Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymała 1 mln zł. W Lublińcu dofinansowane zostały nie tylko kościoły, ale na przykład Budynek Starostwa – na wymianę źródła ciepła 150 tysięcy złotych, czy na zabezpieczenie zabytkowego budynku Zespołu Szkół nr 1 w Lublińcu poprzez realizację robót dociepleniowych w kwocie 250 tysięcy złotych oraz roboty w obrębie dachu Szkoły wysokości 150 tysięcy złotych.

Moim zdaniem pana pytanie to celowe wylewanie żalu w środku kampanii wyborczej, bo przecież nie ukrywał pan nigdy, że jest przeciwnikiem tego rządu, jest pan stroną w kampanii wyborczej – popiera pan konkretnego kandydata z listy Koalicji Obywatelskiej;

A jak to jest w Lublińcu – kontynuuje poseł Gawron – w mieście, które dysponuje budżetem obywatelskim, czy innymi dotacjami dla organizacji pozarządowych? Niestety w jednym i drugim przypadku docierają do mnie sygnały od mieszkańców i opozycyjnych radnych, że preferuje pan zaprzyjaźnione organizacje i swoich radnych.

Może dlatego dopuszcza pan myśl, że komisja mogła w sposób nieobiektywny oceniać wnioski na ochronę zabytków. Nie wspomnę już o pomniku upamiętniającym Władysława Opolskiego, na który wyraził pan zgodę a później z decyzji się wycofał, mimo wspaniałej oddolnej inicjatywy mieszkańców.

Nie będę już odpowiadać na pana “filmiki” ponieważ jestem zdania, że dla dobra mieszkańców Lublińca powinniśmy być w bieżącym kontakcie osobistym. Po raz kolejny zachęcam Pana do takiej współpracy”

– zakończył poseł Andrzej Gawron.


Na naszą redakcyjną skrzynkę wpłynęła również odpowiedź z Centrum Informacyjnego Rządu. Przypomnijmy, pytaliśmy o to: jakimi kryteriami kieruje się komisja oceniająca wnioski, kto tworzy tą komisję oraz na jakich zasadach wybierani są jej członkowie?

“Zgodnie z zasadami udzielania dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, oceny wniosków o dofinansowanie dokonuje Komisja do spraw wsparcia Programu. Jest ona powołana na podstawie załącznika do uchwały. Zadaniem Komisji jest również sporządzenie i przekazanie Prezesowi Rady Ministrów listy inwestycji rekomendowanych do objęcia wsparciem.

W skład Komisji do spraw wsparcia Programu wchodzi:

 • dwóch przedstawicieli Prezesa Rady Ministrów;
 • dwóch przedstawicieli ministra właściwego do spraw finansów publicznych;
 • jeden przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego”.

– czytamy w korespondencji otrzymanej z CIR.

 1. Taki komentarz zamieściłem pod postem:
  http://lubliniecki.pl/ponad-7-milionow-dla-powiatu-lublinieckiego-na-remonty-zabytkow-sa-jednak-kontrowersje-wszyscy-tylko-nie-lubliniec/
  pozwolę sobie powtórzyć:
  Panie Burmistrz. A jak to było kiedy Pan był Szanowanym Posłem? Co Pan w ten czas zrobił?
  … dla miasta Lublińca?
  Tyle Pan zrobił: ani dla miasta Lublińca, ani dla okolicznych wiosek.
  Podobno dobry polityk to nie ten co coś zrobił, ale “ten co mogąc zrobić wiele zła, nie zrobił nic”.
  …. to był cytat , dodaję jeszcze:
  Może Pana ego, Panie Burmistrzu, nie pozwala Panu stawiać pytań/prosić o pomoc przed, ale tylko po (“porażce”).
  Zacytuję Pana Gawrona: “… a trzeba było zwrócić się do mnie przed złożeniem wniosków. Na pewno bym doradził i pomógł.”
  Teraz swoje żale Pan przekuwa na swoją “kiełbasę wyborczą”. Dlaczego Pan nie kandyduje do Sejmu? …. czy dałby Pan radę?

  Odpowiedz
 2. To bardzo prawdopodobne, że zrobiono dużo by miasto nie otrzymało dotacji. Przewrotność radnych burmistrza i ich nieskrywana nienawiść do rządu także posła Gawrona mogła spowodować takie działanie. Na zasadzie ‘na złość babci odmrozę sobie uszy”. Dziecinada a miasto na tym traci

  Odpowiedz
 3. Panie Burmistrz.A jak to było kiedy Pan był Szanowanym Posłem? Co Pan w ten czas zrobił?
  … dla miasta Lublińca?
  Tyle Pan zrobił: ani dla miasta Lublińca, ani dla okolicznych wiosek.
  Podobno dobry polityk to nie ten co coś zrobił, ale “ten co mogąc zrobić wiele zła, nie zrobił nic”.

  Odpowiedz
 4. Pan Poseł nie musi za nic przepraszać pracowników magistratu, gdyż w swoim sformułowaniu zawarł pytanie, a nie stwierdzenie cyt. ” Może źle wypełnił pan wniosek?” to jest pytanie a nie stwierdzenie.
  Pan Burmistrz nie rozumie co mówi po polsku pan Poseł. Z tego wywiadu pan Burmistrz na stronie miasta na F-B pokazał dobitnie, że wspiera opozycję a dokładnie jednego kandydata Koalicji Obywatelskiej. Co pan Tusk zrobił dobrego dla Polski niech sobie każdy w sumieniu sam odpowie Warszawa-Smoleńsk-Bruksela. Ludzie już nie pamiętają tych protestów tego opluwania dobrego imienia Polski, Polek i Polaków przez polityków totalnej opozycji?
  Panie Burmistrzu jakim jest pan katolikiem skoro chce pan aby rządziła opozycja KO-Lewica ect. aborcja, eutanazja związki jednopłucowe itd.? Pan ma sumienie czy myśli pan tylko z pozycji portfela i władzy? Przez takich ludzi niby katolików i tych którzy popierają lewactwo, czy musi przyjść na nas większe nieszczęście żebyśmy się otrząsnęli?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.