Mroźną noc spędziła pod gołym niebem. Mundurowi z Lublińca pomogli bezdomnej kobiecie

Mroźną noc spędziła pod gołym niebem. Mundurowi z Lublińca pomogli bezdomnej kobiecie

We wtorek po godzinie 10:00 Funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej patrolujący lubliniecki rynek, zauważyli kobietę siedzącą od dłuższego czasu samotnie na ławce. Z uwagi na panujące ostatnio niskie temperatury, stróże prawa postanowili sprawdzić, czy nie potrzebuje ona pomocy.

Szybko okazało się, że kobieta nie posiada stałego miejsca zamieszkania, a stan, w jakim się znajdowała wskazywał, że ostatnią noc spędziła na dworze – czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Bezdomna mogła liczyć na wsparcie dzielnicowego, sierż. Tomasza Konickiego oraz funkcjonariusza lublinieckiej Straży Miejskiej – st. insp. Leszka Karpe. Mundurowi przewieźli 53-latkę do budynku lublinieckiej komendy. Po podaniu ciepłego napoju, kobieta ogrzała się. Następnie, ze względu na okoliczności i ogólny stan zdrowia, została przekazana pod opiekę medyczną.

Policjanci przypominają o osobach bezdomnych, które często potrzebują pomocy, a okres jesienno-zimowy jest czasem, w którym ta pomoc jest szczególnie ważna – Nierzadko zwykłe zainteresowanie i powiadomienie odpowiednich służb wystarczy, by kogoś uratować – podkreśla asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy KPP Lubliniec.

*     *     *

W poprzednim sezonie zimowym, w okresie od 1 listopada 2018 r. do 31 marca 2019 r. na terenie Polski zarejestrowano łącznie 73 zgony z powodu wychłodzenia organizmu. 36% osób zmarłych stanowiły osoby bezdomne. Najwięcej zgonów (12) zanotowano w okresie od 26 listopada do 2 grudnia 2019. Do 15 spośród wszystkich zgonów doszło na terenie pustostanów lub garaży, a do 17 na ulicach. W 16 przypadkach, osoby bezpośrednio przed zamarznięciem spożywały alkohol.

Co roku policjanci ze szczególną uwagą kontrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni, a także osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie oni są najbardziej narażeni na wychłodzenie, a nawet zamarznięcie. Więcej informacji tutaj:

Współpracujmy z policją. Najchłodniejsze miesiące… niebezpieczne dla osób bezdomnych!

zdjęcie: KPP Lubliniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.