Msza w intencji Obrońców Ziemi Lublinieckiej oraz program telewizyjny poświęcony pomordowanym w Intelligenzaktion

Msza w intencji Obrońców Ziemi Lublinieckiej oraz program telewizyjny poświęcony pomordowanym w Intelligenzaktion

W niedzielę 5 września o godzinie 10:00 w kościele pw. Św. Mikołaja w Lublińcu odbędzie się Msza Święta w intencji Obrońców Ziemi Lublinieckiej oraz Powstańców Śląskich pomordowanych w niemieckiej zbrodni Intelligenzaktion. 

Zachęcamy również do obejrzenia programu “Otwartym Tekstem” w TV Republika w dwa kolejne czwartki 2 i 9 września o godz. 21:30. Wydania oświęcone będą niemieckim zbrodniom prowadzonym w ramach Intelligenzaktion, operacji Tannenberg i AB, a także bezimiennym mogiłom Powstańców Śląskich, wywodzących się m.in. z okolic Lublińca, pomordowanych koło Rawicza w 1939 r. Te dwa wątki tematyczne przewijają się zarówno w 1-szym jak i w drugim odcinku.

W programie wystąpi, związana z Lublińcem, pani Krystyna Andrzejewska – od lat badająca historię i zagadnienia związane z Intelligenzaktion, inicjatorka obchodów 80. rocznicy śmierci 46 Powstańców Śląskich i Rodaków z Lublińca i okolic pomordowanych w ramach niemieckiej operacji, zorganizowanych 8 grudnia 2019 roku na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu przy współpracy ze Stowarzyszeniem Lubliniecki.pl

*     *     *

Zbrodnie dokonywane w ramach “Intelligenzaktion” skierowane były przeciwko polskiej elicie – głównie przeciwko Polakom Walczącym, działającym na rzecz niepodległości Polski oraz inteligencji zamieszkałej na terenie ziem polskich włączonych do III Rzeszy w 1939 roku.

W trakcie akcji zaplanowano i metodycznie zrealizowano rozstrzelanie około 50 tys. nauczycieli, księży, urzędników, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych, wojskowych Powstańców Śląskich i Wielkopolskich oraz harcerzy. Kolejnych 50 tys. osób deportowano do obozów koncentracyjnych, gdzie przeżył tylko znikomy procent. Egzekucje wykonywano od września 1939 roku do kwietnia 1940 roku w różnych regionach Polski znajdujących się pod niemiecką okupacją.

Zbrodnie nie ominęły również 46 Powstańców, którzy wywodzili się z okolic Lublińca. 7 listopada 1939 roku przetransportowano ich z więzienia w Lublińcu do więzienia w Rawiczu. Zarówno tam, jak i w lublinieckich celach, pozbawieni wolności, od września poddani byli nieludzkiemu traktowaniu. Z dokumentów i zeznań świadków wynika, że 8 grudnia zostali wywiezieni przez gestapo w lasy pod Rawiczem i tam bezprawnie pozbawiono ich życia przez rozstrzelanie w tył głowy nad dołem śmierci.

PAMIĘTAMY

ANDRZEJEWSKI STANISŁAW, BARTOCHA WILHELM, BINIAS ROBERT, BRODACKI WALENTY FABIAŃCZYK TEOFIL, FABIAŃCZYK TOMASZ, FLAKUS PAWEŁ, FUSY TOMASZ, GALIOS WINCENTY, GILLER JÓZEF, GŁOGOWSKI PIOTR, IMACH JÓZEF, JAGUŚ ROBERT, JARKULISZ JERZY, KAMIŃSKI WINCENTY, KAWALEC KAROL, KAZIMIERCZYK TEODOR, KAZIMIERCZYK WIKTOR, KLESZCZ (Klist) JÓZEF, KOŁODZIEJCZYK PAWEŁ, KOWALCZYK ANTONI, KOWALSKI PAWEŁ, KOZA JÓZEF, KRAWCZYK WINCENTY, MAROŃ KAROL, MENDRELLA JÓZEF, MONKOS ANTONI, MOTAK FRANCISZEK, MOTAK WŁADYSŁAW, MZYK STEFAN, OCHMAN JÓZEF, OCHMAN ROBERT, PALIGA JÓZEF, PAWEŁCZYK TOMASZ, PELLA WILHELM, PENTOK JAN, PRADELOK AUGUSTYN, PRANDZIOCH WAWRZYNIEC, PRZYBYCIN AUGUSTYN, RUPIK JÓZEF, RZEPKA PIOTR, SOJKA TOMASZ, SZKLORZ ANTONI, ULFIK PAWEŁ, WŁOSZCZYK PIOTR, WOISSA WINCENTY.

Poszukujemy kontaktu z rodzinami Powstańców Śląskich z okolic Lublińca, zamordowanych pod Rawiczem! [1939]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.