Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu zapraszają do udziału w akcji znakowania rowerów

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu zapraszają do udziału w akcji znakowania rowerów

W latach 2019/20 w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu przyjęto 82 zgłoszenia dotyczące kradzieży rowerów. W porównaniu do 47 tego rodzaju zdarzeń odnotowanych w roku 2019, liczba ubiegłorocznych kradzieży zmalała do 35. Nie oznacza to jednak, że w trwającym roku 2021 rowerzyści będą mogli spać spokojnie – tym bardziej, że wiele zależy od tego w jaki sposób… sami chronić będą swoje jednoślady.

Według statystyk, do większej liczby kradzieży jednośladów dochodzi w okresie letnim.

W ramach przeciwdziałania temu zjawisku, już w najbliższy poniedziałek 28 czerwca, lublinieccy dzielnicowi przeprowadzą akcję znakowania rowerów. Właścicieli jednośladów mundurowi zapraszają od godziny 16:30 na parking osiedlowy przy ulicy Wilniewczyca 2A i 2B w Lublińcu.

Przedsięwzięcie znakowania rowerów to jedno z działań realizowanych przez dzielnicowego sierż.szt. Janusza Dorożyńskiego w ramach prowadzonego planu priorytetowego mającego za zadanie ograniczenie procederu kradzieży rowerów. Jak wskazuje dzielnicowy rejonu V, do kradzieży rowerów często dochodzi z osiedlowych stojaków, klatek schodowych oraz piwnic bloków mieszkalnych. W wielu przypadkach giną jednoślady pozostawione przez właścicieli bez żadnego zabezpieczenia i w miejscach przypadkowych. Właściciele rowerów często mówią, że pozostawiają swój nie zabezpieczony pojazd tylko na chwilę. Tymczasem warto pamiętać, że… okazja czyni złodzieja.

Samo oznakowanie roweru nie zabezpieczy naszego jednośladu przed kradzieżą, ale jeśli już do niej dojdzie może pomóc w szybkim ustaleniu prawowitego właściciela odzyskanej rzeczy. Zapowiadana akcja znakowania rowerów ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców odnośnie konieczności prawidłowego zabezpieczania swojego mienia – podkreśla asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy KPP Lubliniec.

Pamiętajmy aby zawsze zapinać swój jednoślad nawet wtedy, kiedy pozostawiamy go na krótki czas przed sklepem czy klatką schodową. Prawidłowe zabezpieczenie naszego roweru znacznie utrudni kradzież, a dodatkowe, wcześniejsze oznakowanie może bardzo pomóc w późniejszym jego odzyskaniu.

ZAPAMIĘTAJ! 28 czerwca, parking przy ulicy Wilniewczyca 2A i 2B w Lublińcu, godz. 16:30. Aby oznakować rower trzeba posiadać aktualny dokument tożsamości. Dobrze również mieć ze sobą dowód zakupu jednośladu i kartę gwarancyjną.

Zdjęcie: archiwum 10/2019 [znakowanie rowerów na Bulwarze Grotowskiego]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.