Nadchodzi zima. Czy “cichy zabójca” znów zaatakuje?

Nadchodzi zima. Czy “cichy zabójca” znów zaatakuje?

Począwszy od sezonu jesienno – zimowego 2010/11, każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, w Polsce umiera średnio 76 osób, a niemal 2.300 ulega podtruciu. Ryzyko wzrasta w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane. Nie bez kozery gaz przenikający do pomieszczeń nazywany jest “cichym zabójcą”.

Tymczasem co czwarty Polak uważa, że tlenek węgla można rozpoznać po zapachu lub dymie – to błąd, który może kosztować życie. Osiem na dziesięć ofiar pożarów… ginie w domach.

Jak co roku, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu rozpoczyna kampanię skierowaną do mieszkańców, w ramach której rozpowszechniana jest wiedza związana z zagrożeniami pożarowymi oraz emisją tlenku węgla. Strażacy z Komendy Powiatowej organizują prelekcje w szkołach, uświadamiając dzieci i młodzież o zagrożeniach, które występują zwłaszcza w sezonie grzewczym. Omawiane są nie tylko zagadnienia związane z pożarami czy emisją tlenku węgla ale też kwestie dotyczące właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych w chwili zagrożenia.

Kampania pod nazwą “Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”, prowadzona jest przy współpracy z mediami – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu rozpowszechnia niezbędne informacje i statystyki związane z zagrożeniami. Warto przyjrzeć się tym materiałom:

.

  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.