Narodowe Święto Niepodległości – uroczystości w powiecie lublinieckim. Przegląd zapowiedzi Urzędów Gmin

Narodowe Święto Niepodległości – uroczystości w powiecie lublinieckim. Przegląd zapowiedzi Urzędów Gmin

W środę 11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937. Następnie zniesione zostało ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

Już we wtorek, w powiecie lublinieckim odbyły się pierwsze uroczystości nawiązujące do 102 rocznicy odzyskania niepodległości. W porównaniu do lat poprzednich, w których przedstawiciele władz samorządowych, związków kombatanckich, placówek oświatowych, służb mundurowych oraz mieszkańcy powiatu gromadzili się na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu, ze względu na sytuację epidemiczną, obchody w stolicy powiatu będą skromniejsze niż zazwyczaj.

W dniu dzisiejszym, by uczcić pamięć o tych, którzy polegli w walce o niepodległość Naszej Ojczyzny starosta Joachim Smyła, sekretarz powiatu Sylwia Fronczek oraz przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Olczyk – w imieniu powiatowej wspólnoty samorządowej – odwiedzili Cmentarz Wojskowy i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych – czytamy na oficjalnej stronie powiatu.

Władze Miasta Lublińca poinformowały, że z uwagi na trwającą pandemię, w tym roku nie odbędą się oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości – W dniu 11 listopada delegacja władz Miasta Lublińca złoży symboliczną wiązankę pod Pomnikiem Żołnierzy Wojska Polskiego i Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu – zapowiada magistrat.

Burmistrz Lublińca Edward Maniura, zwrócił się przy tym do wszystkich mieszkańców o udekorowanie budynków publicznych i posesji flagami.

Tradycyjnie co roku, uroczystości 11 listopada w naszej gminie obywały się z udziałem uczniów z naszych szkół, radnych, mieszkańców, przedstawicieli instytucji, którzy po uroczystej mszy św. składali kwiaty pod pomnikiem jako dowód pamięci o tych co walczyli o niepodległość kraju. Tegoroczne obchody, z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, ograniczone są jedynie do mszy w intencji Ojczyzny, która niech będzie naszym dowodem na pamięć o wszystkich walczących wtedy o wolność Polski – czytamy na stronie internetowej Urzędu Gminy Herby. Msza w Intencji Ojczyzny odbędzie się 11 listopada w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Herbach o godzinie 9:00.

Jak poinformowano na stronie UG Kochanowice, w środę odbędzie się Msza Święta za Ojczyznę. Gmina zaprasza również na XXII Dni Kultury Chrześcijańskiej.

„Niepodległa do Hymnu”. 11 listopada w samo południe zaśpiewajmy Mazurka Dąbrowskiego! [FILM]

zdjęcie: lubliniec.starostwo.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.