Rozpoczęcie nowego roku szkolnego nieuchronnie przypomina o końcu wakacji i schyłku sezonu urlopowego. Czas kupowania szkolnych wyprawek, przygotowywanie tyt dla pierwszoklasistów, a także powrót do naszych dorosłych obowiązków i coraz dłuższe jesienne wieczory spędzane w towarzystwie naszych czworonożnych pupili na przykład z mruczącym kotem na kolanach…
Chciałbym czytelnikom „lublinieckiego” przybliżyć sytuację porzuconych zwierząt i ludzi, których wrażliwość nie pozwala przechodzić obojętnie nad ich losem. Bohaterami pierwszej części zostały koty nie bez przyczyny…
Powszechnie pokutuje opinia (niestety nie prawdziwa), że koty poradzą sobie w każdych warunkach. Ten fałszywy pogląd powoduje, że sytuacja kotów jest bardzo trudna. Obserwując stronę Stowarzyszenia Pomocy Bezdomnym Kotom FELIS z Lublińca postanowiłem dowiedzieć się nieco więcej i przybliżyć temat naszym czytelnikom. Stowarzyszenie Felis powstało w styczniu 2014 roku. Istnieje dzięki staraniom grupy około ośmiorga zapalonych miłośników zwierząt. Ich zaangażowanie w zdobywanie środków finansowych czy karmy jest imponujące. Jednak to nie wszystko, co robią. Bardzo ważną częścią działalności Felisa jest edukacja. Starają się kształtować w społeczeństwie szacunek do zwierząt, a także zapobiegać i przeciwdziałać wszelkim przejawom przemocy wobec kotów. Duży nacisk kładą na ich kastrację i sterylizację, co przyczynia się do ograniczenia liczby bezdomnych kotów. Wszystkie te działania wspiera Przychodnia Weterynaryjna Maciejka.
Jednak sytuacja Stowarzyszenia jest bardzo trudna. Notorycznie borykają się z brakiem środków. Stale mają pod opieką około czterdziestu kotów, które trzymają u siebie i w zaprzyjaźnionych domach, bo stowarzyszenie nie ma własnej siedziby, ani też pomieszczeń dla zwierząt. Rokrocznie Stowarzyszenie Felis startuje w otwartym konkursie ofert na wsparcie zadań publicznych i otrzymuje dofinansowanie na realizację zadań. Jednakże uzyskane w ten sposób kwoty są daleko niewystarczające. Od zeszłego roku Felis jest organizacją pożytku publicznego, a w przyszłym będzie można przekazać im 1%. Do tego czasu, by przetrwać potrzebują wsparcia ludzi kochających zwierzęta, wrażliwych na niełatwy los bezdomnych kotów. Przyda się pomoc w postaci karmy jak i wpłat na konto:
Stowarzyszenie Pomocy Bezdomnym Kotom “Felis”
Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
92203000451110000003205560
42-700 Lubliniec ul. Mickiewicza 34b
z dopiskiem “Darowizna”
Zdjęcia: Stowarzyszenia Felis