Około 500 dawek w ciągu dnia. W województwie śląskim otwarto pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych (PSP).

Około 500 dawek w ciągu dnia. W województwie śląskim otwarto pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych (PSP).

W poniedziałek w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Karbowej 26 w Bielsku-Białej otwarto pierwszy w województwie śląskim pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych (PSP).

To jedna z szesnastu placówek uruchomionych 19 kwietnia w całej Polsce. Łącznie będzie ich ponad 600 i dołączą do 6 700 punktów szczepień populacyjnych. Uruchomienie PSP ma jeszcze bardziej przyspieszyć realizację Narodowego Programu Szczepień.

Tym największym impulsem i największą nadzieją, że jesteśmy w stanie jako społeczeństwo, wspólnota pokonać koronawirusa to jest Narodowy Program Szczepień – powiedział podczas poniedziałkowego briefingu prasowego w Bielsku-Białej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zaznaczył, że docelowo w naszym województwie będzie około 70 PSP – To daje nam możliwość szczepienia miesięcznie około miliona osób – podkreślił wojewoda.

PSP tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa. PSP są organizowane przez jednostki samorządu terytorialnego we współpracy z podmiotem wykonującym działalność leczniczą, na polecenie wojewody, w punkcie zatwierdzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W PSP w Bielsku-Białej szczepionych ma być dziennie 500 osób. W miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia będzie wykonywanych ok. 200 szczepień. Punkty założone w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie minimum 500 dawek dziennie.

W poniedziałek potwierdzono w woj. śląskim potwierdzono 1 171 zakażeń koronawirusem. W całej Polsce było ich 7 283. Jak ocenił wojewoda Jarosław Wieczorek – Wydaje się, że aktualne wyniki z soboty i niedzieli potwierdzają wstępnie nasze założenia i prognozy o tym, że te spadki są w tej chwili dość trwałe – Dodał jednak, że z pełną pokorą i znajomością niebezpieczeństwa, z jakim wiąże się zakażenie, należy podchodzić do najbliższych dni.

Czytaj również:

Powiat Lubliniecki gotowy na zwiększoną ilość szczepionek. Otwarto nowy punkt. W rezerwie hala sportowa liceum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.