Niebezpieczne znalezisko w lesie pod Boronowem. Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Niebezpieczne znalezisko w lesie pod Boronowem. Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Na niewybuch natrafiono w miniony poniedziałek.

Policjanci przypominają – w przypadku natknięcia się na tego typu znalezisko należy zachować szczególną ostrożność, nie dotykać znalezionych przedmiotów oraz niezwłocznie powiadomić służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Po przyjęciu zgłoszenia przez oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, wysłany na miejsce policyjny pirotechnik potwierdził, że w poszyciu leśnym znajdował się, częściowo skorodowany pocisk artyleryjski, najprawdopodobniej pochodzący z czasów II wojny światowej o długości około 40 cm.

Policjanci zabezpieczyli teren do czasu przybycia patrolu saperskiego z Gliwic. Następnie niebezpieczny przedmiot został podjęty przez saperów i przewieziony na poligon celem neutralizacji – poinformował asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy KPP Lubliniec.

W przypadku odnalezienia takiego znaleziska nie wolno go pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, w którym się znajduje powinno zostać zabezpieczone przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci.

Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć aby można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów – podkreśla asp. M. Sklarczyk.

*      *      *

To nie pierwsze w ostatnich latach tego rodzaju działania na terenie powiatu lublinieckiego. Dotyczą one nie tylko terenów leśnych ale nawet… posesji prywatnych. Tak było pod koniec kwietnia ubiegłego roku – w trakcie prac rozbiórkowych budynku gospodarczego mieszkaniec Lublińca natrafił na grant ręczny typu Wz 24 oraz 14 sztuk amunicji karabinowej kaliber 7, 92×57 mm, prawdopodobnie z okresu I i II wojny światowej.

Dla odmiany, w październiku 2018 roku policjanci zabezpieczyli ponad 100 ręcznych wyrzutni przeciwlotniczych, granaty, zapalniki i pociski różnych kalibrów. Taki arsenał przechowywał 52-letni mieszkaniec Lublińca na terenie swojej posesji! W trakcie zabezpieczania terenu służby ewakuowały 13 osób. W tej sprawie prowadzono śledztwo pod nadzorem prokuratora.

zdjęcie: KPP Lubliniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.