Niemal tysiąc mieszkańców Górnego Śląska wstąpiło w szeregi “Terytorialsów”!

Niemal tysiąc mieszkańców Górnego Śląska wstąpiło w szeregi “Terytorialsów”!

Tylu chętnych zapoznało się z zasadami pełnienia służby, warunkami rekrutacji i szkolenia oraz strukturą 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej stacjonującej w Gliwicach.

Zanim rekruci na dobre wcielają się do brygady, przechodzą kolejne etapy wojskowego wtajemniczenia – podczas tak zwanego zapoznania, dowódca gliwickiego batalionu podpułkownik Sławomir Kożuch opisuje krok po kroku przebieg awansu do 13. ŚBOT – jednym z nich jest szesnastodniowe szkolenie, które kończy się „pętlą taktyczną” czyli egzaminem podsumowującym zdobyte umiejętności.

Zapoznanie prowadzone jest tylko w tym rodzaju sił zbrojnych. Kandydaci mogą wówczas skonfrontować oczekiwania z rzeczywistością. Podczas takiej wizyty kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz zgłębia harmonogram szkolenia. Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i kierują się na szkolenie.

Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat. Każdy ochotnik, który chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komisji Uzupełnień. Jak podkreśla dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Tomasz Białas – WOT jako jedyny rodzaj sił zbrojnych dają możliwość połączenia dotychczasowej pracy zawodowej ze służbą Ojczyźnie – To jednocześnie piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.