Nieodpłatna pomoc prawna – teraz dla każdego mieszkańca powiatu!

Nieodpłatna pomoc prawna – teraz dla każdego mieszkańca powiatu!

Od 1 stycznia na terenie powiatu lublinieckiego swoją pracę kontynuować będą punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Działalność rozpoczną również punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Z takiego wsparcia będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec powiatu, a nie – jak dotychczas – określone grupy społeczne.

Od 2016 roku Rządowy program realizowany jest przez powiaty w całej Polsce, dzięki dotacjom z Urzędów Wojewódzkich. 

Do tej pory, zgodnie z Ustawą o Nieodpłatnej Pomocy Prawnej z dnia 15 sierpnia 2015 roku, wszystkie samorządy organizowały punkty, w których takie wsparcie mogły otrzymać osoby spełniające ustalone kryteria – byli to mieszkańcy w przedziale do 26 roku życia i seniorzy po 65 roku życia, podmioty otrzymujące świadczenia z pomocy społecznej oraz objęte Kartą Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, kobiety w ciąży, a także grupa zagrożona lub poszkodowana katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

W lipcu 2018 roku prezydent Andrzej Duda podpisał Nowelizację Ustawy, która z początkiem stycznia upoważnia do zasięgnięcia nieodpłatnej pomocy prawnej każdą osobę fizyczną. Warunkiem przyznania pomocy jest oświadczenie, w którym zainteresowany deklaruje, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Nowelizacja wprowadza również nową kategorię pomocy, a więc nieodpłatne poradnictwo obywatelskie – To pomoc dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, są nieporadne lub nie są w stanie poradzić sobie z rozwiązaniem życiowych problemów – argumentował prezydent Duda. Nowością będzie również możliwość przeprowadzenia nieodpłatnych mediacji, które m.in. mają usprawnić pracę sądów.

Ilość punktów, w których można otrzymać pomoc, uwarunkowana jest liczbą mieszkańców danego powiatu – tłumaczy Halina Trybus, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Lublińcu – W powiecie lublinieckim usługi świadczone są w trzech głównych jednostkach podzielonych na dodatkowe filie. Będą one dostępne przez pięć dni w tygodniu po cztery godziny – dodaje. Nowa komórka, a więc punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, prowadzona będzie przez organizację pozarządową, wyłonioną w formie konkursu. W zamyśle twórców nowelizacji – taka forma wyboru wykonawcy umożliwi dokładną weryfikację poziomu przygotowania fachowców. W roku 2019 na terenie powiatu lublinieckiego punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego obsługiwać będzie Stowarzyszenie Pomocy Uzależnionym oraz ich Bliskim “Falochron”. W punktach nieodpłatnej pomocy prawnej będzie można skorzystać ze wsparcia adwokatów i radców prawnych.

Harmonogram funkcjonowania punktów NPP i NPO na terenie powiatu lublinieckiego, pomocne dane kontaktowe oraz inne niezbędne informacje, znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.