“Niepodległy Śląsk” – koncert w Lublińcu już 11 listopada!

“Niepodległy Śląsk” – koncert w Lublińcu już 11 listopada!

Wielkimi krokami zbliżają się obchody 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. W całym kraju odbędą się rozmaite uroczystości związane z tą wyjątkową rocznicą. 11 listopada, w Państwowej Szkole Muzycznej im. Janiny Garści w Lublińcu, odbędzie się koncert “Niepodległy Śląsk” organizowany przez Stowarzyszenie Lubliniecki.pl. Spotykamy się o godzinie 18:00. WSTĘP WOLNY!

W lublinieckiej szkole muzycznej, zlokalizowanej przy rynku głównym, wystąpią artyści, których znamy z poprzednich spotkań – wydarzenie będzie już piątą odsłoną cyklu koncertów “Niepodległy Śląsk” organizowanych przez Ewę Kruszynę ze Stowarzyszenia Lubliniecki.pl. Wcześniejsze występy odbyły się w Strzebiniu, Potępie, Boronowie oraz Kochanowicach i za każdym razem kończyły się owacją na stojąco!

W Lublińcu wysłuchamy śpiewaczki Małgorzaty Strąg (sopran), kojarzonej przede wszystkim z Operetką Śląską w Gliwicach. Wystąpi również solista śląskich scen muzycznych, Wojciech Poprawa (tenor). Na scenie zaprezentują się również dwa uznane chóry – Lutnia oraz Canzona, pod batutą Stefani Biela.

Gościnnie wystąpią przedstawiciele młodego pokolenia śpiewaków, Martin FilipiakMiłosz Wojtyra i Krystian Stańczykiewicz. Artyści zaśpiewają przy fortepianowym akompaniamencie znakomitego Janusza Frączka. Koncert poprowadzi jedyny w swoim rodzaju Piotr Hankus.

W programie znajdą się pieśni patriotyczne oraz monologi nawiązujące do tematyki niepodległościowej. Widzowie będą mogli bezpośrednio włączyć się w przebieg koncertu – każdy z uczestników otrzyma śpiewnik z wykonywanymi przez artystów utworami – zachęcamy zatem nie tylko do udziału w koncercie… ale też do wspólnego śpiewania!

Obok prezentacji artystycznych, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w warsztatach etnograficznych, wystawach i kweście na rzecz bezdomnych zwierząt.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Honorowy Patronat nad cyklem “Niepodległy Śląsk” objął Poseł na Sejm RP, Andrzej Gawron.

Ostatni koncert z cyklu “Niepodległy Śląsk” odbędzie się następnego dnia – 12 listopada o godzin ie 18:00 zagramy w Herbach!

  1. Helena

    Byłam 11-go listopada w Lublińcu na koncercie “Niepodległy Śląsk”.
    Niesamowite przeżycie!! Przyjechałam późno, po całym dniu spędzonym z chorymi Wnuczętami – “padałam na dziób”. Ale poszłam, chcąc poprawić frekwencję, bo spodziewałam się wejścia do pustawej auli szkoły muzycznej. A tam tłum ludzi, brakuje miejsca!! Szybkie dostawianie krzeseł i zaczyna się. Młodzi pianiści wprowadzają koncertowy nastrój. Chóry, pod batutą p. Stefanii Bieli, tworzą tło. Pierwszy raz usłyszałam kotlistę w indywidualnym utworze – mocno i podniośle zabrzmiało! A, wokale! Sopran, no ładnie, ale ja wolę męskie głosy! I były! Młodzi wokaliści, jaka prezencja i już widać ich indywidualne cechy! Ale tenor – p. Wojciech Poprawa – mnie przysłonił wszystko! Przedstawianymi utworami i sobą, też:)
    KONCERT – pięknie zaaranżowany i profesjonalnie poprowadzony, uroczysty i jednocześnie bardzo rodzinny – wspólne śpiewanie! Bardzo dziękuję Organizatorom i panu Posłowi za tak piękne zakończenie Święta Niepodległości!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.