Niepodległy Śląsk – patriotyczne pieśni w Kochanowicach.

Niepodległy Śląsk – patriotyczne pieśni w Kochanowicach.

Za nami trzeci koncert z cyklu “Niepodległy Śląsk”. Po spotkaniach w Strzebiniu i Potępie, tym razem w sobotę odwiedziliśmy Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach. Obok artystów, których znamy już z poprzednich spotkań, udany debiut zaliczył Kamil Wojtyra. Koncert transmitowaliśmy na żywo w portalu Facebook.

Serię jesiennych spotkań związanych 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości przygotowuje Stowarzyszenie Lubliniecki.pl, pod kierunkiem Ewy Kruszyny. Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.

Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Poseł na Sejm RP, Andrzej GawronDziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację koncertów. To wspaniały pomysł, dzięki któremu możemy wyrazić swoją radość w obliczu tak doniosłej rocznicy, jaką jest 100 lecie odzyskania niepodległości – podkreślał, goszczący w Kochanowicach, poseł Gawron. Zarówno widzów, jak i artystów przywitała Małgorzata Derkowska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Informacji. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Wójt Gminy Kochanowice – Ireneusz Czech, Sekretarz Gminy Kochanowice – Andrzej Domagała, Alfred Jochem – reprezentujący Fundację Lokalnej Grupy Działania “Spichlerz Górnego Śląska” oraz Grzegorz Pitas – Prezes Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr Okręgu Tarnogórskiego. Na widowni zasiedli również przedstawiciele samorządu, lokalnych środowisk i mieszkańcy gminy.

Podobnie jak w Strzebiniu i Potępie, koncert spotkał się z dużym uznaniem publiczności, która po wysłuchaniu ostatniej pieśni sprezentowała wykonawcom długie brawa. Były one w pełni zasłużone – sopranistka Małgorzata Strąg oraz tenor Wojciech Poprawa wykonali swoje partie na bardzo wysokim poziomie, ujmując widownię nie tylko umiejętnościami wokalnymi ale też zaangażowaniem emocjonalnym w poszczególnych utworach. W ślad za starszymi kolegami podążył Martin Filipiak – śpiewak znakomicie odnalazł się w kompozycji “Opowiedzcie Wiatry” z repertuaru grupy Dżem. Świetny debiut w piosence “Miejcie Nadzieję” zaliczył utalentowany Kamil Wojtyra. Dużym profesjonalizmem wykazał się najmłodszy artysta – Krystian Stańczykiewicz, który z powodzeniem zmierzył się z trudnym utworem “Ojczyzno ma”. Nie zawiodły chóry, które oglądaliśmy w poprzednich koncertach, “Lutnia” z Koszęcina oraz występująca przed rodzimą widownią “Canzona”. Doskonałe przygotowanie obu formacji zawdzięczamy dyrygentce, Stefani Biela. Wyjątkowy klimat spotkania w Kochanowicach pogłębili: Piotr Hankus – prowadzący koncert oraz znakomity pianista Janusz Frączek – Jestem bardzo wzruszony. Tak wzniosły, patriotyczny koncert zaległ w moim sercu. Obudził moje wspomnienia o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość – przyznał Grzegorz Pitas na zakończenie spotkania.

Kolejny koncert już w czwartek (11 października) w Boronowie o godzinie 18:00. Następnie spotkamy się w Lublińcu (11.11) i Herbach (12.11.)

Zapis VIDEO koncertu w Kochanowicach możecie zobaczyć TUTAJ.

  1. Cytuję: “Nie zawiodły chóry, które oglądaliśmy w poprzednich koncertach, “Lutnia” z Koszęcina oraz występująca przed rodzimą widownią “Canzona”. Doskonałe przygotowanie obu formacji zawdzięczamy dyrygentce, Stefani Biela.”
    Dodać w tym miejscu trzeba: Muzykoterapia jest najlepszym lekarstwem na wszelakie dolegliwości, dodaje energii do pracy, życia , działania na rzecz środowiska.
    Dlatego należy wspomagać działalność znakomitych zespołów , jak np. ;Za młodzi na sen; ;LUTNIA; Canzona”- pod dyrygenturą Pani Steni/Anny- kandydatki w wyborach do Rady Powiatu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.