Niepodległy Śląsk – za nami koncert w Potępie.

Niepodległy Śląsk – za nami koncert w Potępie.

W sobotę, w Potępie koło Krupskiego Młyna, odbył się drugi z serii sześciu koncertów “Niepodległy Śląsk”, organizowanych przez Stowarzyszenie Lubliniecki.pl, pod kierunkiem Ewy Kruszyny. Honorowy Patronat nad cyklem spotkań organizowanych z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, objął Poseł na Sejm RP – Andrzej Gawron. 

Głównym celem projektu jest tematyka niepodległościowa, zawarta przede wszystkim w pieśniach patriotycznych – w wymiarze artystycznym to właśnie one stanowią główny trzon każdego ze spotkań. Stowarzyszenie Lubliniecki.pl promuje przy tym młodych, lokalnych artystów, zapraszając ich do udziału w koncertach. Kolejnym elementem przedsięwzięcia “Niepodległy Śląsk” jest współpraca z Samorządowcami i Domami Kultury. Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Wieloletniego “Niepodległa” na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.

Na scenie Domu Kultury w Potępie wystąpili artyści znani z pierwszego koncertu w Strzebiniu: Małgorzata Strąg i Wojciech Poprawa – doświadczeni śpiewacy, znani m.in. ze śląskich scen operowych, oraz Martin Filipiak, który śmiało podąża w ślady starszych kolegów. Śpiewacy ponownie oczarowali widzów, nie tylko zdolnościami wokalnymi ale również emocjonalnym zaangażowaniem w poszczególne pieśni. Otrzymali w zamian zasłużone słowa uznania i ogromne brawa. Na uwagę zasługuje również znakomity akompaniament fortepianowy Janusza Frączka.

Z bardzo dobrej strony pokazali się wykonawcy zaproszeni do gościnnego udziału w sobotnim spotkaniu – Marta Walos, wokalistka o olbrzymich, wszechstronnych możliwościach oraz młodziutka Emilia Brodziak, która nie tylko zaśpiewała dla rodzimej publiczności ale też zagrała na skrzypcach. Widownia w Potępie szczególnie mocno reagowała na utwory zaprezentowane przez formację “ProWokalni” z Piekar Śląskich, działającą pod kierunkiem Irminy Barczewskiej – Garus. Artyści, przy akompaniamencie Grzegorza Głowackiego, perfekcyjnie zsynchronizowali powszechnie znane wersje kompozycji patriotycznych z odrobiną nowoczesności – widać było nie tylko profesjonalizm i dbałość o najmniejszy szczegół ale też pasję w codziennej pracy “ProWokalnych”.

Bez wątpienia, w tym samym tonie ocenić można prezentacje artystów z Chóru “Lutnia” i Chóru “Canzona”, pod kierunkiem Stefani Bieli. Po występach w Strzebiniu i Potępie trudno wyobrazić sobie teraz kolejne spotkania bez tych formacji. Pomimo upływu lat, chórzyści podchodzą do swej pracy z olbrzymim zaangażowaniem – Potrafią przełożyć lub nawet odwołać spotkania rodzinne, tylko po to aby pojechać z grupą na kolejny występ – powiedziała Stefania Biela w krótkiej rozmowie z redakcją portalu Lubliniecki.pl – Mogą być przykładem dla młodych pokoleń, ponieważ swoje obowiązki traktują z ogromną powagą, akceptując również hierarchię panującą w chórze – dodaje dyrygentka.

Drugi koncert z cyklu “Niepodległy Śląsk” ponownie zakończył się owacją na stojąco. W wydarzeniu uczestniczył Wójt Gminy Krupski Młyn, Jan Murowski, który dziękował wszystkim artystom, zwracając uwagę nie tylko na wyraz artystyczny ale również na patriotyczną misję jaką realizują twórcy cyklu – W naszej gminie nie często spotykamy się z tak wyjątkowym repertuarem. Z pewnością dzisiejszy wieczór będzie inspirować nas do kolejnych tego typu przedsięwzięć artystycznych ale też do refleksji w życiu prywatnym – podkreślał J. Murowski. Nie sposób pominąć wsparcia Dyrektora Domu Kultury w Potępie, Mariusza Gołębiowskiego – to także z jego inicjatywy mieszkańcy mogli ujrzeć i wysłuchać tak znamienitych artystów w swojej gminie.

KOLEJNY KONCERT już 6 października o godzinie 18:00 w Gminnym Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach. Następnie przeniesiemy się do Boronowa (11.10), Lublińca (11.11) i Herbów (12.11). Serdecznie zapraszamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.