“Niewykonalne”. Radny Michał Kopyciok dopytuje władze Lublińca o reaktywację basenu w Parku Grunwaldzkim

“Niewykonalne”. Radny Michał Kopyciok dopytuje władze Lublińca o reaktywację basenu w Parku Grunwaldzkim

W interpelacji skierowanej do Burmistrza Edwarda Maniury, Michał Kopyciok – radny Rady Miejskiej w Lublińcu wyraził zainteresowanie modernizacją Parku Grunwaldzkiego.

“Szczególnie interesuje mnie kwestia basenu, który znajduje się na terenie parku” – zaznacza Michał Kopyciok.  

“Wielu mieszkańców tęskni za możliwością korzystania z basenu zewnętrznego (…). Zdaję sobie sprawę z kosztów takiego przedsięwzięcia, dlatego proponuję skorzystać z możliwości dofinansowań z Unii Europejskiej. Dla przykładu, Gmina Olesno uzyskała takie dofinansowanie w wysokości 18 mln złotych na podobny projekt (…). Brakuje takich miejsc dla naszej młodzieży i starszych mieszkańców. Wyremontowanie basenu oraz zagospodarowanie strefy rekreacyjnej wokół basenu z pewnością ten problem by rozwiązało” – przekonuje radny.

“Został złożony wniosek o dofinansowanie projektu pn. “Przywrócenie funkcji turystyczno – rekreacyjnych na terenie lublinieckiego Ekoparku – wieloetapowa rewitalizacja terenów Parku Grunwaldzkiego”, w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027. Wniosek obejmuje I etap rewitalizacji, który zakłada stworzenie nowej infrastruktury na terenie parku;

Dokumentacja techniczna tego etapu nie obejmuje modernizacji basenu” – czytamy w odpowiedzi Edwarda Maniury, Burmistrza Miasta Lublińca.

W korespondencji skierowanej do władz Lublińca pytamy czy widzą one szansę na to aby w dalszej perspektywie, w kolejnych etapach przedsięwzięcia, reaktywować nieczynny dzisiaj basen zlokalizowany na terenie Parku Grunwaldzkiego.

W udzielonej odpowiedzi Jan Grajcar, zastępca Burmistrza Miasta Lublińca podkreślił, że ewentualne uruchomienie basenu wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiedniej jakości wody, co – jak zauważył – przy obecnym zasilaniu może być niewykonalne.

Zakładana budowa Ekoparku obejmuje m.in. budowę obiektów małej architektury, alejek pieszych czy boisk do siatkówki plażowej – Planowana jest również dalsza rewitalizacja tych terenów, jednak jej zakres będzie znany po opracowaniu koncepcji projektowej – dodał wiceburmistrz Miasta Lublińca.

Basen w latach świetności [zdjęcie z archiwalnych zbiorów Jerzego Orszulaka, 2004 r.]

Czytaj również [arch. 05/2024]

Lubliniec: Kultowy, drewniany pomost na terenie basenu w Parku Grunwaldzkim do rozbiórki

  1. Tego basenu nie ma sensu ratować, lepiej zainwestować w piękny staw kąpielowy na zalewie droniowicki, są takie technologię które pozwalają przedzielić zalew na część kąpielową i drugą (co najmniej 2 razy większą) na część, która poprzez specjalne rośliny naturalnie oczyszcza wodę kąpielową) obie niecki są połączone specjalnymi rurami

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.