Niezwykły artysta z kowadłem w sercu…

Niezwykły artysta z kowadłem w sercu…

Janusz Kosmała, to wyjątkowa postać w szerokim gronie pasjonatów zamieszkujących powiat lubliniecki. Mieszkaniec Koszęcina od kilku lat zajmuje się kowalstwem. Jego przygoda z tą niezwykłą sztuką rozpoczęła się na początku 2011 roku, od uczestnictwa w XVII Ogólnopolskich Warsztatach Kowalskich w Wojciechowie. W 2013 roku Janusz Kosmała przystąpił do egzaminów czeladniczych i uzyskał tytuł kowala wyrobów zdobniczych.

Tak zrodził się kolejny artysta, który dzięki dofinansowaniu z Lokalnej Grupy Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska”, realizuje niezwykłe umiejętności pod szyldem własnej firmy.

Tworzy swoje projekty, jednak z przyjemnością podejmuje wyzwania pracy z czyjąś wizją. Zdaniem pana Janusza – Bycie kowalem to bardziej styl życia, niż zawód. Wszystko przychodzi poprzez praktykę i ciągłą pracę przy kowadle. Nie da się pójść na skróty – mówi artysta.

Janusz Kosmała nieustannie eksperymentuje i poszukuje nowych rozwiązań. Nierzadko łączy kowalstwo z wikliniarstwem, którego nauczył się na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Swoją wiedzą dzieli się z innymi – organizuje warsztaty, na których każdy może spróbować sił w wikliniarstwie.

Specyficzne umiejętności związane z kowalstwem artystycznym szlifował pracując w firmie ojca, wykonującej ogrodzenia spawane – własnie tam Janusz Kosmała dorabiał do nich ręcznie wykonane ozdoby. Nazywa to techniką obróbki stali „na zimno”. To był zalążek jego pracy, ponieważ wtedy narodził się pomysł techniki kucia stali „na ciepło”.

To był strzał w dziesiątkę – wyroby mistrza cieszyły się coraz większą popularnością. Pan Janusz, widząc wzrost zainteresowania na ręcznie kute dzieła, postanowił, że otworzy własną działalność gospodarczą – była to doskonała okazja do połączenia pasji z pracą, choć wymaga ona cierpliwości i poświęceń. Niektóre elementy zabierają około 150 godzin pracy. Zresztą, na wszystko co dobre… trzeba zapracować.

Tak było również z jego firmą. Konieczne było stworzenie dobrego Biznesplanu i zdobycie środków na zakup niezbędnego wyposażenia. W 2017 roku pan Janusz postanowił zatem wziąć udział w naborze wniosków o dofinansowanie z zakresu podejmowania działalności gospodarczej. Po przeprowadzeniu analizy rynku wiedział już, że na terenie Gminy Koszęcin i całego obszaru Lokalnej Strategii Rozwoju nie ma firmy tego typu. Jego pracę wyróżniała bowiem obróbka stali na gorąco, co dawało mu przewagę w różnorodności form. Oprócz tego, w całym województwie śląskim można znaleźć garstkę kowali artystycznych.

Wniosek złożony do LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” został pozytywnie rozpatrzony i wybrany do dofinansowania. Wkrótce Janusz Kosmała podpisał umowę o przyznaniu pomocy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach. Od tamtej chwili zaczął działać już jako firma Zoriabresk Janusz Kosmała.

Pierwszym otrzymanym zleceniem było wykonanie statuetek dla zwycięzców konkursu „Pomysł na produkt lokalny”, przeprowadzonego w ramach projektu „Stwórzmy Razem Markę Lokalną”, przez Stowarzyszenie LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” wraz z LGD „Brynica to nie granica” – Rezultat jego pracy był zachwycający – czytamy na stronie lesnakrainalgd.pl – Z pewnością wymagał uzdolnień technicznych, wyobraźni przestrzennej oraz twórczego myślenia – Dzięki talentowi kowala nagrodzone osoby naprawdę miały się czym pochwalić.

Dzisiaj Janusz Kosmała tworzy m.in. przepiękne i oryginalne ogrodzenia, balustrady, lampy, a także niezwykłe ozdoby do każdego typu pomieszczeń. Wciąż wytwarza przy tym przedmioty z wikliny. Zorganizował około 40 pokazów kowalstwa, m.in. w 14 gminach na terenie LSR. Nie ma złudzeń co do swojej przyszłości – Związałem moje życie z tą sztuką na trwałe, i nie wyobrażam sobie momentu, w którym przestanę wchodzić do pachnącej koksem kuźni – przyznaje niezwykły artysta z Koszęcina, który w 2019 roku zamierza otworzyć kuźnię dla zorganizowanych wycieczek – turyści będą mogli przyjechać i zobaczyć proces tworzenia niezwykłych dzieł.

Janusz Kosmała od 3 lat jest członkiem Stowarzyszenia Kowali Polskich z siedzibą w Wojciechowie, gdzie zdobywał czołowe miejsca w konkursach kowalskich.

Na podstawie: lesnakrainalgd.pl

Zdjęcia: photo-agency.pl

POLECAMY: www.kuznia-koszecin.pl – strona internetowa firmy J. Kosmały.

Profil w portalu Facebook – TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.