Nowy taryfikator bezlitosny dla pijanego rowerzysty z gminy Ciasna. Wysokość mandatu… wbija w fotel!

Nowy taryfikator bezlitosny dla pijanego rowerzysty z gminy Ciasna. Wysokość mandatu… wbija w fotel!

W sobotę 29 stycznia na ulicy Zjednoczenia w Ciasnej policjanci drogówki zauważyli rowerzystę, którego styl jazdy wskazywał, że może być pijany. Przypuszczenie mundurowych szybko się potwierdziło, gdyż w rozmowie z nim, podczas legitymowania, stróże prawa wyczuli od mężczyzny alkohol – czytamy na oficjalnej stronie Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Przeprowadzone na miejscu badanie alkomatem wykazało, że 26-latek wsiadł na rower, mając w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. W związku z popełnionym wykroczeniem, sprawca został ukarany, zgodnie z obowiązującym od początku 2022 roku taryfikatorem. Za jadę rowerem w stanie nietrzeźwości nowe przepisy przewidują mandat w wysokości 2 500 złotych – poinformował asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy KPP Lubliniec.

Mundurowi przypominają, że zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, oznaczają wyższe kary za kierowanie po spożyciu alkoholu.

Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym, niż mechaniczny (np. rowerem) po alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila), grozi mandat w wysokości 1000 złotych. Z kolei, jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu), wówczas mandat wynosi 2500 złotych.

Pamiętajmy, że pijani kierujący, w tym rowerzyści, są często sprawcami tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Każdy kierujący prowadzący swój pojazd po alkoholu lub znajdując się pod wpływem podobnie działającego środka, jest poważnym zagrożeniem na drodze, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg – dodał rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Czytaj również:

Zaczęło się! Wyższe mandaty za wykroczenia drogowe. Zobacz pełną listę 302 zmian w taryfikatorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.