Nowy taryfikator mandatów kontra nietrzeźwi kierowcy. Zaskakujące statystyki w powiecie lublinieckim!

Nowy taryfikator mandatów kontra nietrzeźwi kierowcy. Zaskakujące statystyki w powiecie lublinieckim!

Od 1 stycznia 2022 roku na terenie Polski funkcjonuje nowy taryfikator mandatów, w którym podniesiono wysokość grzywien za najbardziej niebezpiecznie i nieodpowiedzialne wykroczenia drogowe. Zaostrzenie kar miało jednocześnie podziałać odstraszająco na tych użytkowników dróg, którzy decydują się na jazdę po spożyciu alkoholu…

W ostatnich tygodniach Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu informowała jednak o kolejnych zatrzymanych osobach podróżujących na tzw. podwójnym gazie. Nie brakowało również zatrzymanych, będących pod wpływem środków odurzających.

Ilość niepokojących doniesień sprawiła, że postanowiliśmy sięgnąć po policyjne statystyki bilansujące dwa pierwsze miesiące 2021 i 2022 roku w naszym powiecie pod kątem liczby nietrzeźwych na drogach.

Porównanie danych wypadło… zaskakująco, nie tylko jeśli chodzi o osoby kierujące pojazdami mechanicznymi. Silny wzrost liczby osób przyłapanych na jeździe po pijanemu notujemy wśród… rowerzystów, a przecież dane obejmują najchłodniejsze miesiące roku, w których liczba osób poruszających się na dwóch kółkach jest niższa. Pamiętajmy przy tym, że statystyki obejmują tylko te osoby, którym nie udało się umknąć przed odpowiedzialnością. Rzeczywista skala niepokojącego zjawiska może być znacznie większa…

Apelujemy o trzeźwość za kierownicą, przestrzeganie obowiązujących przepisów i przypominamy o wysokich karach jakie grożą nietrzeźwym kierującym – podkreśla asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

2500 złotych – tyle od tego roku wynosi minimalna grzywna dla kierowcy, który prowadził pojazd mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu, czyli mając od 0,2 do 0,5 promila we krwi. Dolna granica grzywny została też określona dla prowadzących w tym stanie pojazdy niemechaniczne, np. rowery. Wynosi ona obecnie 1000 zł – przypomina portal motofakty.pl

W 2020 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 540 wypadkach drogowych (10,8% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 327 osób (13,1% ogółu zabitych), a 2 723 osoby odniosły obrażenia (10,3% ogółu rannych). Czekamy na policyjne dane z roku 2021.

źródło: Komenda Główna Policji (za 2020)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.