O krok od tragedii w trakcie przygotowań do wystawy w Kielcach. Z pomocą ruszyli żołnierze z JWK Lubliniec!

O krok od tragedii w trakcie przygotowań do wystawy w Kielcach. Z pomocą ruszyli żołnierze z JWK Lubliniec!

5 września żołnierze zabezpieczający przygotowania do, odbywającej się w Kielcach, XXII Wystawy Sił Zbrojnych w ramach XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, uratowali życie jednemu z pracowników firmy działającej na terenie ośrodka wystawienniczego “Targi Kielce S.A” – poinformowano na stronie poświęconej wydarzeniu.

Incydent miał miejsce podczas zbiórki żołnierzy zaangażowanych w przygotowanie wystawy – Nagle, podczas porannego rozprowadzenia, usłyszeliśmy wezwanie o udzielenie pomocy medycznej. Okazało się, że jeden z żołnierzy regulacji ruchu z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego zauważył człowieka, który zasłabł, stracił przytomność i upadł na ziemię – relacjonuje kapitan lekarz Tomasz Nowak z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej na łamach strony.

Z opublikowanego tekstu dowiadujemy się, że na niepokojące sygnały pierwsi zareagowali żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, którzy rozpoczęli działania ratunkowe i wezwali pomoc. Sytuacja była bardzo poważna, ponieważ u pacjenta zatrzymała się praca serca. Szybko przystąpiono do masażu pośredniego serca. Na szczęście już po kilku minutach resuscytacji powróciło krążenie i można było przekazać pacjenta do Zespołu Ratownictwa Medycznego. Następnie mężczyznę przetransportowano do szpitala.

Byliśmy blisko zdarzenia więc udało się natychmiast podjąć działanie, sprawnie przeprowadzić akcję ratunkową, a w konsekwencji uratować ludzkie życie – powiedział żołnierz JWK z Lublińca.

Dzięki temu, że byliśmy wszyscy razem, szybko rozdzieliliśmy między siebie zadania i środki. Reszta pobiegła po sprzęt do resuscytacji, ale na szczęście okazał się on niepotrzebny, bo i bez niego udało się nam przywrócić funkcje życiowe. Fajnie nam się współpracowało z chłopakami z Opola. Wszystko było przemyślane, każdy wiedział co ma robić – podsumował drugi z wojskowych służący w lublinieckiej JWK.

Za sprawne działanie, specjalne podziękowania podczas kolejnej zbiórki przekazał żołnierzom koordynator Wystawy Sił Zbrojnych, pułkownik Grzegorz Lisowski.

Byli w odpowiednim miejscu i czasie, ale niezwykle ważne było również wyszkolenie i doświadczenie, zdobyte zarówno w kraju jak i podczas misji bojowych poza granicami Polski. W takich przypadkach liczy się każda sekunda – podkreślają autorzy.

W trakcie XXII Wystawy Sił Zbrojnych istotną rolę odgrywają “bohaterowie drugiego planu”, którzy czuwają nad bezpieczeństwem żołnierzy i pracowników zaangażowanych w przedsięwzięcie. W tym roku, wśród nich byli lekarz i ratownik medyczny z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10 Opolskiej Brygady Logistycznej oraz żołnierze z Wojskowej Straży Pożarnej JWK w Lublińcu.

Tekst / zdjęcia: dzięki uprzejmości autorów strony Wystawa Sił Zbrojnych w portalu Facebook [LINK]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.