Obchody 750-lecia Lublińca. Powraca temat wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. Jest opinia Rady Kultury

Obchody 750-lecia Lublińca. Powraca temat wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. Jest opinia Rady Kultury

W trakcie styczniowej Sesji Rady Miejskiej przewodniczący klubu Forum Samorządu Lublinieckiego – radny Jan Springwald, zaproponował Burmistrzowi Edwardowi Maniurze aby w związku z tegorocznymi obchodami 750-lecia miasta władze zaprosiły Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Co nowego w tej sprawie?

Taka wizyta na pewno podniosłaby rangę naszych obchodów. Na pewno byłoby to pokazane w mediach, z korzyścią dla Lublińca. Można byłoby się pochwalić przed panem prezydentem, zauważyłby Lubliniec, może łatwiej byłoby o dotacje – przekonywał radny Jan Springwald podczas Sesji zwołanej w dniu 20 stycznia.

– Rozważam zaproszenia. Te kwestie są do przedyskutowania, natomiast nie chciałbym aby z uroczystości 750-lecia zrobiła się impreza o charakterze politycznym. Do tego nie dopuszczę. To ma być impreza dla wszystkich – odpowiedział Burmistrz Edward Maniura. Dodał, że – Temat zaproszeń będzie przedmiotem spotkania Lublinieckiej Rady Kultury;

Radnego Jana Springwalda poparł przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość Łukasz Mikulski. Zapowiedział, że złoży w tej sprawie projekt uchwały, wedle której to Rada Miejska zaprosi prezydenta poprzez aklamację, a więc jednomyślne poparcie bez organizowania głosowania – Nie zamykam tutaj żadnej drogi, bo na Sesjach podejmują państwo samodzielne decyzje – komentował E. Maniura.

W odniesieniu do styczniowej informacji, zapytaliśmy Burmistrza: jakie stanowisko w sprawie zaproszenia prezydenta Andrzeja Dudy zajęła Lubliniecka Rada Kultury.

Rada uznała, że zaproszenie Wojewody Śląskiego (reprezentanta rządu RP) oraz Marszałka Województwa Śląskiego w znaczący sposób wypełni listę gości honorowych uroczystości – czytamy w nadesłanej odpowiedzi.

Jubileusz 750-lecia to wielkie święto miasta i jego mieszkańców. Z tej okazji zaplanowaliśmy wiele koncertów, wystaw, pikników, atrakcji dla dzieci, wydarzeń sportowych itd., którym ma towarzyszyć radosna atmosfera i wspaniała zabawa. Zależy nam, aby tegoroczne obchody łączyły, a nie dzieliły mieszkańców. W związku z powyższym nie widzę możliwości zaproszenia Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy – przyznał Burmistrz odpowiadając również na jedno z pytań zadanych przez internautów na stronie Urzędu Miejskiego.

*     *     *

W korespondencji z Lublinieckim.pl zapowiedział, że program obchodów 750-lecia miasta, w które włączyły się m.in. Urząd Miejski, Miejski Dom Kultury, Lubiteka, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, przedszkola i szkoły podstawowe, organizacje pozarządowe (konkurs ofert, dofinansowanie przez Miasto) czy Rady Społeczne Miasta, ogłoszony zostanie w najbliższym czasie i będzie możliwy do pobrania ze strony internetowej Urzędu.

Ostatnim prezydentem, który w styczniu 2012 roku spotkał się z władzami Lublińca, mieszkańcami (w trakcie spaceru po Starym Mieście) i przedsiębiorcami, a także odwiedził nową siedzibę Komendy Powiatowej Policji oraz Muzeum Pro Memoria Edith Stein, był Bronisław Komorowski (Platforma Obywatelska). W ostatnich Wyborach Prezydenta RP w Lublińcu zwyciężył Rafał Trzaskowski (Platforma Obywatelska) który w drugiej turze pokonał Andrzeja Dudę stosunkiem głosów 52,50 – 47,50 procent.

.

źródło: www.lubliniec.eu (Urząd Miejski w Lublińcu, 16.02.2022)

Zdjęcie: gov.pl [arch.]

 1. Pan Prezydent Andrzej Duda był w Lublińcu i w Herbach w 2019 r.
  Nasi reprezentanci Burmistrz i Starosta ze względu na inne pilne zajęcia nie znaleźli czasu, żeby spotkać się z Prezydentem. Było to przed wyborami, więc zgoda sprawa polityczna. Teraz sytuacja jest inna, to Jubileusz 750 lecia! Myślę, że duża większość mieszkańców, jest za tym zaproszeniem.W Lublińcu nie wszyscy mieszkańcy są wyborcami PO i dla większości wielka polityka nie ma znaczenia. Nie wyobrażam sobie jakby czuł się nasz Burmistrz, gdyby go nie zaproszono na ważne obchody ze względów politycznych. Nie róbmy wszędzie polityki.

  Odpowiedz
 2. TO po co byli obecni na poprzednich Koncertach Noworocznych / radosnych i karnawałowych/ posłowie PO /w tym najsympatyczniejszy poseł Grabarczyk ???/
  Jak łatwo kłamstwa “wyłapać”

  Odpowiedz
 3. Szanowna Pani Alu,to prawda ,że w 2012r na koncercie noworocznym był nagrodzony Ambasadorem Pan minister Grabarczyk który w znacznym stopniu przyczynił się do budowy Północnej Obwodnicy Miasta za ok.200 mln zł.Teraz mamy zabierane pięniądze w ramach PL/ok.8 mln zł rocznie/.Burmistrz

  Odpowiedz
 4. Tak na marginesie proszę o podanie imiennie osób które były na tej sesji Rady Kultury. Bo z tego co widzę to nawet osoby zmarłe w tej sesji uczestniczyły.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.