Obchody 750-lecia Lublińca. “Zaprośmy prezydenta Dudę” – proponuje radny Rady Miejskiej

Obchody 750-lecia Lublińca. “Zaprośmy prezydenta Dudę” – proponuje radny Rady Miejskiej

W trakcie ostatniej Sesji Rady Miejskiej przewodniczący klubu Forum Samorządu Lublinieckiego – radny Jan Springwald zaproponował Burmistrzowi Edwardowi Maniurze aby w związku z tegorocznymi obchodami 750-lecia miasta władze zaprosiły Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Co na to Burmistrz?

Taka wizyta na pewno podniosłaby rangę naszych obchodów. Na pewno byłoby to pokazane w mediach, z korzyścią dla Lublińca. Można byłoby się pochwalić przed panem prezydentem, zauważyłby Lubliniec, może łatwiej byłoby o dotacje – przekonywał radny Jan Springwald podczas sesji.

Dodał, że w tej samej sprawie list do Burmistrza wystosował jeden z mieszkańców korzystając z zakładki “Zadaj pytanie Burmistrzowi” dostępnej na stronie Urzędu Miejskiego lecz nie opublikowano zarówno zapytania jak i odpowiedzi.

Temat zaproszeń ma być przedmiotem spotkania Lublinieckiej Rady Kultury, na którym zamierzam odpowiedzieć osobie, która zadawała to pytanie – odparł Burmistrz Lublińca Edward Maniura, podkreślając, że jedno z zaproszeń ma powędrować do wojewody śląskiego będącego przedstawicielem rządu w województwie.

Jeśli chodzi o zaproszenia dla osób reprezentujących szczebel centralny Edward Maniura wskazał na “bardzo złe doświadczenia”. Podkreślił, że z takiej możliwości nie skorzystali np. przedstawiciele Ministerstw wspierających m.in. budowę nowej siedziby Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Rozważam zaproszenia. Te kwestie są do przedyskutowania, natomiast nie chciałbym aby z uroczystości 750-lecia zrobiła się impreza o charakterze politycznym. Do tego nie dopuszczę. To ma być impreza dla wszystkich – Burmistrz Maniura zaznaczył jednak, że weźmie pod uwagę każdą opinię.

Dlaczego miałoby to być wykorzystywane politycznie? To jest 750-lecie Lublińca. Taka wizyta pomogłaby w promocji miasta – pytał Jan Springwald. Poparł go radny Łukasz Mikulski. Przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość zapowiedział, że złoży w tej sprawie projekt uchwały, wedle której to Rada Miejska zaprosi prezydenta poprzez aklamację, a więc jednomyślne poparcie bez organizowania głosowania.

Nie zamykam tutaj żadnej drogi, bo na Sesjach podejmują państwo samodzielne decyzje – odpowiedział Burmistrz.

*     *     *

Przypomnijmy, że do wizyty prezydenta mogło dojść w lutym 2019 roku kiedy odwiedził on powiaty lubliniecki i kłobucki. Prezydent spotkał się z przedstawicielami Jednostki Wojskowej Komandosów [zdjęcie powyżej]. Stamtąd udał się do Herb a następnie do Kłobucka. Poseł Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron namawiał wówczas Burmistrza Maniurę oraz Starostę Lublinieckiego Joachima Smyłę do organizacji wizyty w stolicy powiatu.

– Nie było woli, nie było zainteresowania ze strony Starosty i Burmistrza aby to spotkanie odbyło się w Lublińcu – mówił poseł Gawron w trakcie Sesji Rady Miejskiej zwołanej w dniu 28 lutego 2019, a więc tuż po zakończonym wydarzeniu.

– Pan Poseł zadzwonił do mnie na tydzień przed wizytą prezydenta Dudy, proponując organizację wizyty w Lublińcu. Wspomniałem panu, że nie podejmę się przygotowań, m.in. dlatego, że z racji innych obowiązków sam nie mógłbym uczestniczyć w spotkaniu z Prezydentem. Taka uroczystość musi być zaplanowana porządnie – odpowiadał Burmistrz Edward Maniura, były poseł Platformy Obywatelskiej.

W efekcie Andrzej Duda pojechał do Herb, gdzie w szybkim czasie udało się zorganizować spotkanie.

Ostatnim prezydentem, który w styczniu 2012 roku spotkał się z władzami Lublińca, mieszkańcami (w trakcie spaceru po Starym Mieście) i przedsiębiorcami, a także odwiedził nową siedzibę Komendy Powiatowej Policji oraz Muzeum Pro Memoria Edith Stein, był Bronisław Komorowski (PO).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.