Obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu [zdjęcia, filmy]

Obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu [zdjęcia, filmy]

We wtorek na terenie Cmentarza Wojskowego w Lublińcu odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja.

Zaproszone przez Burmistrza Edwarda Maniurę osobistości, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, służb mundurowych, związków, organizacji pozarządowych, członkowie pocztów sztandarowych oraz mieszkańcy upamiętnili 231 rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji z 1791 roku.

Po wprowadzeniu sztandarów organizacji pozarządowych, służb mundurowych, szkół oraz środowisk kombatanckich oraz pododdziału honorowego Jednostki Wojskowej Komandosów, a także po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości, mjr Karolinę Oleszczyk – Kopertowską, wciągnięciu flagi RP na maszt i odegraniu Hymnu Państwowego przez Miejską Orkiestrę Dętą Lubliniec, Burmistrz Lublińca Edward Maniura powitał zaproszonych gości oraz przybyłych mieszkańców.

Data 3 maja każe nam sięgać w naszą odległą przeszłość. Ponad dwieście lat temu ten świt nowoczesności zawitał do Polski lecz historia zawsze uczy nas tego, co może się zdarzyć w dniu dzisiejszym. Wypada nam tą teorię mocno zweryfikować. Historia, bowiem, nigdy się nie kończy. Zawsze musimy być gotowi na to, co niesie kolejny dzień. To, że pamiętamy o przeszłości i uczymy się od naszych przodków, musi być dla nas nauką również w czasach obecnych – podkreślił w swoim wystąpieniu senator RP Ryszard Majer.

Przypomniał, że sama Konstytucja 3 Maja trwała przez niespełna rok, ponieważ została obalona przez carską Rosję. Senator Prawa i Sprawiedliwości dodał, że trwająca inwazja na Ukrainę – podobnie jak wiele wcześniejszych, tragicznych wydarzeń – powinna uczulać naród na zagrożenia.

Poseł Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron zaznaczył, że dzień 3 maja to również rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Wspomniał powstańców śląskich, którzy ginęli za Polskość. Podobnie jak senator Majer, odwołał się do współczesności – Ten rok zapisze się w historii jak rok wojny. To rok, w którym nie znamy naszej przyszłości. Musimy zatem starać się budować jedność. Dziękuję za to jak cała nasza społeczność zareagowała na napływ uchodźców z Ukrainy. Było to wspólne poruszenie serc. To dowód na to, że jeśli działamy razem, będzie to działanie skuteczne – mówił poseł PiS.

Andrzej Gawron zaapelował o zachowanie jedności wobec kolejnych wydarzeń o zasięgu globalnym, które mogą mieć bezpośredni wpływ na przyszłość Polski.

W dalszej części obchodów ks. mjr Przemysław Tur, proboszcz Parafii Wojskowej w Lublińcu, odczytał treść modlitwy w intencji Ojczyzny i Miasta oraz za poległych Bohaterów walk o niepodległość. Po złożeniu wiązanek pod Pomnikiem Virtuti Militari przez przybyłe delegacje, nastąpiło odprowadzenie pododdziału honorowego z Jednostki Wojskowej Komandosów oraz pocztów sztandarowych. Następnie w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i Miasta.

FILM: Modlitwa w intencji Ojczyzny i Miasta oraz za poległych Bohaterów walk o niepodległość

 

FILM: Ceremonia złożenia wiązanek pod Pomnikiem Virtuti Militari

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.