Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA – 10 wspaniałych lat.

Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA – 10 wspaniałych lat.

W niedzielę odbyły się obchody X – lecia istnienia Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku. Wyjątkowe spotkanie wiązało się podsumowaniem dotychczasowej działalności wspólnoty. Od poniedziałku w Kokotku rusza kilkudniowy “Festiwal Życia”. 

NINIWA to ogólnopolskie Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży. Początki wspólnoty sięgają 2004 roku – kilkoro młodych ludzi z Katowic, wraz z o. Tomaszem Maniurą, organizowało wówczas spotkania tworząc pierwotny zalążek dzisiejszej wspólnoty. Rosło wówczas pragnienie ewangelizacji, rodziły się różne pomysły. Nawiązano przy tym kontakty z analogicznymi grupami z innych miast. Tak powstało Ogólnopolskie Duszpasterstwo Młodzieży oparte na charyzmacie św. Eugeniusza de Mazenoda. Jego trzon stanowią lokalne wspólnoty prowadzone przy parafiach (głównie oblackich), skupiające młodych ludzi w całej Polsce.

Historia wspólnoty w Kokotku rozpoczyna się od Centrum Formacji NINIWA założonej przez o. Maniurę i o. Bartosza Madejskiego. To dawny, oblacki ośrodek dla młodzieży. Obiekt ten Misjonarze Oblaci otrzymali do użytkowania w 2008 roku od Diecezji Gliwickiej i rozpoczęli w nim prace adaptacyjne pod działalność młodzieżową. Szybko zaplanowano jednak rozbudowę obiektu, ponieważ dotychczasowe warunki, ogromne zapotrzebowanie wśród młodych ludzi i intensywna aktywność, nie pozwalały już na dalszy rozwój. Powołano wówczas Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA, dzięki któremu łatwiej regulowano formalności związane z inwestycją. W maju 2016 roku uruchomiono akcję NINIWA.BUD, dzięki której życzliwi darczyńcy mogli wspierać budowę nowego domu dla młodych.

Misjonarze zmienili jednak plany, ponieważ 14 lutego 2017 roku udało się pozyskać dużo większy i bardziej funkcjonalny obiekt po dawnym ośrodku “Silesiana”, znajdujący się niecałe 2 kilometry od pierwszej placówki. Rozpoczął się nowy rozdział w historii NINIWY ale wiązał się on z kolejnymi remontami, jakie należało przeprowadzić w wiekowym ośrodku przywołującym swoim charakterem czasy PRL’u. Zresztą, “Silesiana” wybudowana została na osobiste polecenie Edwarda Gierka. Kultowy budynek przeszedł więc skomplikowaną drogę – od siedliska zdemoralizowanych elit komunistycznych, po miejsce oczyszczenia duchowego. Po przejęciu “Silesiany” już 1 maja 2017 rusza tutaj Restauracja “Oblacka Przystań”. Obiekt zmieniał się nie do poznania, zarówno wewnątrz, jak i na elewacji zewnętrznej. Dzisiaj pozwala on na prowadzenie kolejnych, ambitnych przedsięwzięć realizowanych przez nowych właścicieli i członków wspólnoty.

W minionym dziesięcioleciu w posługę tworzenia wspólnoty zaangażowanych było 15 Oblatów oraz setki wspaniałych ludzi, z których najwybitniejsi uwiecznieni zostali w prezentacji multimedialnej, przygotowanej na okoliczność 10-lecia (poniżej). Dzisiaj nadzór nad jednostką pełnią o. Tomasz Maniura, o. Dominik Ochlak oraz br. Hubert Wichłacz. Wraz z remontem budynku, OCM kontynuuje i rozwija swoje działania przyciągając do Kokotka rzesze zainteresowanych. Nieustannie odbywają się tutaj koncerty, warsztaty, prelekcje czy wycieczki z jednoczesną pielęgnacją wartości duchowych poprzez modlitwę czy spowiedź.

Niedzielne uroczystości zbiegły się nie tylko z podsumowaniem dokonań NINIWY w minionej dekadzie ale były też okazją do oceny prac wykonanych w przejętym budynku. O wysokiej randze spotkania świadczy obecność zaproszonych gości. Kokotek odwiedzili m.in.: Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Gawron – Poseł na Sejm RP, Czesław Ryszka – Senator RP, Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, środowisk lokalnych, biskupi i przede wszystkim młodzi ludzie, bez których aktywna działalność wspólnoty nie miałaby sensu. Program uświetniły występy “Arki Noego” i formacji “2 TM 2,3”. Świętowanie zakończyła Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Uroczystości z okazji 10-lecia Oblackiego Centrum Młodzieży stanowiły doskonały wstęp do, rozpoczynającego się w poniedziałek, “Festiwalu Życia”. Impreza potrwa do 8 lipca. Wszelkie informacje dotyczące festiwalu znajdziecie TUTAJ. Polecamy również oficjalną stronę internetową NINIWY – TUTAJ. Oferta OCM w Kokotku – TUTAJ. Prezentacja podsumowująca 10 lat działalności OCM Niniwa, poniżej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.