Od 2 listopada HULAJNOGĄ przez Lubliniec! W planach aż 150 takich pojazdów do dyspozycji mieszkańców

Od 2 listopada HULAJNOGĄ przez Lubliniec! W planach aż 150 takich pojazdów do dyspozycji mieszkańców

“2 listopada 2022 r. nastąpi start systemu hulajnóg elektrycznych w Lublińcu. System uruchamia firma TIER, wiodący dostawca usług mikromobilności w Europie. Na wstępie planuje się rozmieszczenie hulajnóg w 20 punktach na terenie Lublińca” – poinformowano na profilu Miasto Lubliniec w portalu Facebook. 

Docelowo w stolicy naszego powiatu ma funkcjonować aż 150 takich pojazdów.  

System działa we współpracy z aplikacją tier.app – należy pobrać ją na swój telefon komórkowy i uzupełnić tutaj niezbędne dane oraz podpiąć do konta kartę płatniczą. Każdorazowo podczas wypożyczania hulajnogi na koncie są blokowane środki (10 zł), a następnie niewykorzystana różnica jest zwracana po zakończonym przejeździe.

Koszt wypożyczenia hulajnogi składa się z dwóch opłat:

 • odblokowania, czyli uruchomienia hulajnogi poprzez zeskanowanie kodu QR znajdującego się na sztycy hulajnogi – 2,70 zł,
 • opłaty za czas przejazdu 0,65 zł/min.

W aplikacji znajdziecie również informacje o lokalizacji hulajnóg i poziomie naładowania baterii. Jeśli hulajnoga będzie miała rozładowaną baterię, nie pojawi się ona jako możliwa do wypożyczenia.

Na profilu “Miasto Lubliniec” przedstawiono obszar (zaznaczony niebieską kreską), po którym będą mogli się poruszać użytkownicy [zobacz poniżej]. Jeśli użytkownik wyjedzie poza granicę strefy, hulajnoga zacznie zwalniać, aż do całkowitego zatrzymania. Użytkownik nie będzie mógł zakończyć przejazdu, jeśli nie wróci do strefy – tym samym opłaty za wynajęcie hulajnogi będą się naliczać, aż użytkownik nie zaparkuje w strefie.

Obszary zakreskowane kolorem czerwonym to miejsca wyłączone z możliwości zakończenia przejazdu – są to najczęściej obszary zalesione, parki, okolice akwenów wodnych, kościoły, cmentarze.

Na terenie Centrum Przesiadkowego P&R wyznaczono specjalne miejsce do parkowania hulajnóg, które będzie parkingiem obowiązkowym. Oznacza to, że użytkownik może zakończyć przejazd tylko w tym jednym miejscu (użytkownikowi w aplikacji wyświetli się informacja, że pozostawienie hulajnogi poza obszarem jest niemożliwe). W interesie osoby korzystającej z hulajnogi jest zaparkowanie zgodnie z zaleceniem, ponieważ do czasu zakończenia przejazdu naliczana jest opłata za wynajem hulajnogi.

Wszelkie uwagi dotyczące funkcjonowania systemu można zgłaszać na adres e-mail: lubliniec@tier.app

Na podstawie: “Miasto Lubliniec” [Facebook]

Warto zobaczyć [materiał Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, maj 2021]

 1. Kto za to zapłacić ???

  Odpowiedz
 2. Z TEGO WYNIKA ŻE MOŻESZ JEŹDZIĆ WSZĘDZIE ALE ZAKOŃCZYĆ TYLKO NA PARKINGU P+R.
  NONSENS

  Odpowiedz
 3. Z mapki wynika, że do McD na hamburgera i bealkoholowe frytki nie dojedziesz.
  Słabo …..

  Odpowiedz
 4. Mamy e-hulajnogi na czas lecz nie mamy inteligentnych ich użytkowników. Dwa dni jak działają, a już niemożna przejść chodnikiem. Ludzie stawiają zamiast wzdłuż i jak najbardziej krawędzi, kończą jazdę stawiając w poprzek chodnika bądź na przejściu. Nocą można się przewrócić idąc bo zamiast stać to leży taka hulajnoga. Fajnie powiedziane zainstalować apkę by zgłosić ale jak nie chcę to to telefon i przejście drogi z kliknij numer i przejdź dalej a jak nawet to konsultant nie odbierze bo jesteś w kolejce. Policja i straż miejska nic nie robi widzi to tylko przejedzie, a ty postaw rower czy i hulajnogę to zaraz lawetę ściągną na twój koszt.

  Odpowiedz
 5. Brawo. Wreszcie hulajki w lublińcu zasćiankowym.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.