Oddział Neurologiczny WSN Lubliniec w coraz większych turbulencjach! Radny Jerzy Orszulak zaproponował rozwiązanie

Oddział Neurologiczny WSN Lubliniec w coraz większych turbulencjach! Radny Jerzy Orszulak zaproponował rozwiązanie

W piątkowej korespondencji z Lublinieckim.pl Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu potwierdziła informacje krążące w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej: ze względu na straty finansowe, w ramach Programu Naprawczego placówki, zaplanowana została zmiana struktury organizacyjnej Szpitala i reorganizacja jego komórek organizacyjnych, w tym likwidacja Oddziału Neurologicznego!

Oddział o dłuższego czasu boryka się z problemami związanymi z sytuacją epidemiczną. Jak informowaliśmy już w pierwszych dniach nowego roku, na ON nie są udzielane żadne świadczenia zdrowotne. Z dniem 31 grudnia 2020r. od godz. 15.00 aż do odwołania Oddział czasowo zaprzestał wykonywać działalność leczniczą po potwierdzeniu zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród jego pracowników i w konsekwencji brakiem odpowiedniej ilości personelu medycznego (w tym lekarskiego) pozwalającej na zapewnienie prawidłowej opieki medycznej pacjentom Oddziału. Patowa sytuacja trwa do dziś…

Gdyby przyczyną problemów Oddziału miała być wyłącznie pandemia koronawirusa, paradoksalnie nikt czułby obaw o przyszłość placówki, bo przecież prędzej czy później, osoby zatrudnione powróciłyby do swych obowiązków. Tymczasem… najgorsze może dopiero nadejść:

Z uwagi na wystąpienie w sprawozdaniu finansowym Szpitala straty, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. dr. Emila Cyrana w Lublińcu sporządził Program Naprawczy Szpitala na lata 2020-2022, który ma na celu poprawę sytuacji finansowej Szpitala. W ramach działań naprawczych zaplanowana została zmiana struktury organizacyjnej Szpitala i reorganizacja jego komórek organizacyjnych, w tym likwidacja Oddziału Neurologicznego. Podejmowane działania nie spowodują zmniejszenia zatrudnienia – podkreśla Jolanta Słoniewska-Duda z sekretariatu Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego.

Co prawda, nawet jeśli dojdzie do likwidacji, sytuacja kadrowa nie ulegnie zachwianiu lecz społeczność powiatu lublinieckiego martwi się o przyszłość… pacjentów.

W publiczną dyskusję włączyli się samorządowcy – Sprawę niedziałającego Oddziału poruszyli na Komisji Zdrowia i podczas sesji Rady Miejskiej lublinieccy radni, którzy przygotowali projekt uchwały w sprawie apelu dotyczącego obrony oddziału neurologicznego. W uzasadnieniu tej uchwały, które na sesji zaprezentował radny Marcin Małek, Rada wyraziła głębokie zaniepokojenie wobec zamiarów likwidacji oddziału neurologicznego w WSN w Lublińcu (…). Swój apel radni uzasadnili głosami mieszkańców miasta, którzy zwrócili uwagę na zmniejszenie się zakresu dostępu do usług medycznych pacjentów z miasta i powiatu w chwili zamknięcia Oddziału. Był to też jedyny taki Oddział w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Lublińca – zaznaczał w miniony piątek portal “Lubliniec nasze miasto”.

Na niepokojące informacje reagują również radni Rady Powiatu. Z autorską propozycją do Starosty Lublinieckiego Joachima Smyły wystąpił radny klubu PiS, Jerzy OrszulakWnoszę o rozważenie możliwości utworzenia na terenie szpitala powiatowego pododdziału neurologii. Takie rozwiązanie przyczyniłoby się do zabezpieczenia potrzeb mieszkańców miasta oraz powiatu lublinieckiego w zakresie dostępności do świadczeń z zakresu neurologii, do czasu ponownego uruchomienia oddziału na terenie WSN-u – czytamy w oficjalnej Interpelacji opublikowanej na profilu radnego w portalu Facebook.

Jerzy Orszulak przekonuje, że pododdział miałby nieco mniejszą ilość łóżek, adekwatną do obecnego zapotrzebowania. Ponadto pacjenci mieliby w tym samym budynku, zapewnioną pomoc anestezjologiczną oraz chirurgiczną. Wynika to z faktu funkcjonowania oddziału chirurgii oraz OIOM-u na terenie szpitala – Pododdział ten z powodzeniem mógłby leczyć rozmaite schorzenie układu nerwowego o nieco lżejszym przebiegu. Natomiast przypadki pacjentów u których stwierdzono np. udar lub wylew krwi do mózgu byłyby kierowane do placówek o wyższej referencyjności – zaznacza radny Orszulak, który zasiada również w Radzie Społecznej WSN Lubliniec i jako jedyny głosował przeciwko likwidacji Oddziału.

Jak odpowie Starostwo? Jak potoczą się losy Oddziału Neurologicznego w lublinieckim WSN? Do tematu powrócimy…

 1. Pomysł radnego Orszulak jest bardzo dobry, WSN jest powołany do leczenia chorób psychicznych a działający przez wiele lat w jego strukturach oddział neurologiczny był jak jemioła, mówiąc inaczej funkcjonował kosztem szpitala psychiatrycznego.. Czas aby władze powiatu poważnie pomyślały o zabezpieczeniu możliwości leczenia mieszkańców powiatu. Nasz powiat na tle innych wypada bledziutko i nie tylko jeśli o neurologię chodzi. Specjalistów z kontraktem NFZ szukamy w ościennych powiatach. Jakoś tam władze potrafią wywiązać się z tego do czego zostały powołane.

  Odpowiedz
 2. Pomysł jest dobry tylko kto to sfinansuje? Czy kontrakt NFZ przeszedłby wtedy na szpital Powiatowy?

  Odpowiedz
 3. Maria trafiła w sedno problemu, wszystkie sąsiednie powiaty mają lepsze zabezpieczenie dla swoich mieszkańców. Gdzie są i co robią władze naszego powiatu? Panie starosto do działania wzywam!

  Odpowiedz
 4. Ciekawy pomysł na naprawę sytuacji finansowej: “likwidujemy oddział, ale nie zmniejszamy zatrudnienia”. Jakąś nagrodę z ekonomii dla pani dyrektor?

  Odpowiedz
  • Wszyscy zatrudnieni dotychczas na oddziale neurologicznym są pracownikami WSNu. Likwidacja oddz. neurologicznego odciąży szpital psychiatryczny bo większość pracownikow przejdzie do pracy w oddz psychiatrycznych. Oddz neurologiczny generował b. duże koszty których nie pokrywał kontrakt. Może wreszcie władze powiatu zmobilizują się do działania. Może mi się tylko zdaje ale po reformie terytorialnej Lubliniec tylko traci, mieliśmy świetnie działający oddział zakaźny – zlikwidowano, mieliśmy zabytek klasy 0 – kościółek po Św. Anny i co z niego zostało?

   Odpowiedz
  • po prostu brakuje personelu na oddz. psychiatrycznych i tam znajdą pracę, a naprawa finansowa wcale nie polega na zwolnieniu pracowników. Zastanów się \

   Odpowiedz
   • Zastanowiam sie????. A Ty zastanowileś się? Oddz. neurologiczny od dawna generował koszty pogarszając sytuację finansów WSNu. Coraz mniej pacjentów leczyło się na tym oddziale a NFZ płaci za wykonane usługi a oddział trzeba utrzymać mam na myśli wszystko: koszty leczenia , wyżywienia pacj. płace personelu, administrację, diagnostykę , transport, środki dezynfekcyjne, chemię gosp do utrzymania oddz w czystości i pewnie wiele jeszcze można by wymieniać. Oddział mógłby świadczyć usługi kilkudziesięciu pacjentom a od bardzo dawna obłożenie raptem kilka łóżek. Piszesz – brakuje personelu, owszem i pewnie nadal w WSNie będzie brakować nawet gdyby wszystkie pielęgniarki przeszły na psychiatrię to i tak nie rozwiąże to problemu ich braku. Pielęgniarek brakuje wszędzie. A pieniądze które szły na neurologie zostaną w szpitalu i znacząco poprawią sytuację oddziałów psychiatrycznych a tym samym sytuację chorych psychicznie. Do ich leczenia głównie szpital ten zostal powołany. Oddział neurologiczny jest bardzo potrzebny w Lublińcu i dlatego pomysł p. Oszalaka jest bardzo dobry. Pododdział na miarę potrzeb powiatu. Póki co pacjenci szukają pomocy tam gdzie można ją dostać. W innych lepiej sobie rodzących powiatach. Lubliniec niestety z żalem to pisze bo to moje miasto ma z tym problem, samorządy sobie nie radzą. Przeszło 23 tys. mieszkańców i dwa punkty szczepień a w mniejszym Koszecinie tez dwa. To tylko jeden przykład. Może zamiast toczyć bezsensowne wojenki , biegać po demonstracjach powinni się wziąć się do roboty. Ty też mnie zaczepiasz zupełnie bez sensu.

    Odpowiedz
    • witaj agata czytaj ze zrozumieniem – mój post zdnia styczeń 31. 01.2021, 6.00 pm nie odnosił się do twojego postu z ” Styczeń 30, 2021, 12:05 pm” tylko to była odpowiedź do “balcerek” “Styczeń 30, 2021, 8:37 am” i te “zastanów się” było do “likwidujemy oddział, ale nie zmniejszamy zatrudnienia?” mój post”naprawa finansowa wcale nie polega na zwolnieniu pracowników” mój post nie był pod twoim postem ale pod postem “balcerek” jedynie ukazał się później niż Twój post . bo ukazał sie dopiero po 12 godz.
     I to ja nie Ciebie zaczepiłem bezpodstawnie ale Ty mnie!
     ja całkowicie się zgadzam z twoimi sugestiami i Panią Maria i także z radnym Orszulakiem!
     na drugi raz patrz pod jakim postem ukazuje się odpowiedź
     pozdrawiam

     Odpowiedz
 5. likwidacja oddziału ale ilość personel nie ulegnie zmianie hmm ciekawe co będą robić ten personel tak to już jest pracownikiem szpitala jest się do śmierci nie do zamknięcia miejsca pracy hehehe

  Odpowiedz
 6. balcerek ty nie masz pojęcia o ekonomii – naprawa sytuacji finansowej – polega na zamknięciu oddziału przynoszących stratę a ludzi przenieść tam gdzie brakuje ich.
  Według ciebie — naprawa sytuacji finansowej – polegala by na zwolnieniu ludzi ???
  oj dobrze że ty nie jesteś jakimś doradcą dyrekcji bo byś pozwalniał wszystkich ludzi!!!

  Odpowiedz
  • Geniuszu ekonomii, jeśli na oddziale nie ma pacjentów, to co generuje koszty? Budynek i tak trzeba będzie utrzymać, bo przecież go nie zlikwidują.

   Odpowiedz
 7. budynek na pewno nie będzie stał tylko zagospodarowany będzie do oddz. psychiatrycznych!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.