Oddział Neurologiczny WSN Lubliniec zakończył działalność. Czy jest szansa na włączenie placówki do SP ZOZ?

Oddział Neurologiczny WSN Lubliniec zakończył działalność. Czy jest szansa na włączenie placówki do SP ZOZ?

Z dniem 28 lutego 2021 roku Oddział Neurologiczny WSN zakończył działalność – poinformowała dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. dr. Emila Cyrana w Lublińcu, Beata Musialik.

Powiat Lubliniecki traci bardzo ważną placówkę, w której udzielane były świadczenia w zakresie leczenia, diagnostyki i rehabilitacji chorób układu nerwowego.  

Sprawą zajmowaliśmy się w styczniu tego roku – Ze względu na straty finansowe WSN, w ramach Programu Naprawczego, zaplanowana została zmiana struktury organizacyjnej Szpitala i reorganizacja jego komórek organizacyjnych, w tym likwidacja Oddziału Neurologicznego – informowała wówczas dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Neurologicznego w Lublińcu.

Na niepokojące informacje związane z przyszłością Oddziału zareagowali nie tylko mieszkańcy ale również lokalni samorządowcy. Rada Miejska w Lublińcu przyjęła Projekt Uchwały w sprawie apelu dotyczącego obrony Oddziału Neurologicznego. Z kolei z autorskim wnioskiem do Starosty Lublinieckiego Joachima Smyły wystąpił radny Rady Powiatu Jerzy Orszulak [PiS], który zaproponował utworzenie Pododdziału Neurologii na terenie Szpitala Powiatowego.

Na temat takiego rozwiązania rozmawialiśmy w środę z dyrektorem SP ZOZ Lubliniec, Włodzimierzem CharchułąOczywiście, analizowaliśmy możliwość uruchomienia pododdziału w obrębie SP ZOZ. Procedura wiązałaby się jednak ze spełnieniem szeregu wymogów, które musiałby zostać spełnione bez względu na ilość dostępnych łóżek. To przede wszystkim wymagania sprzętowe i kadrowe, zwłaszcza jeśli chodzi o zatrudnienie specjalistów w dziedzinie neurologii. Kolejną przeszkodą jest mocno ograniczona przestrzeń lokalowa w Szpitalu Powiatowym – podkreślił dyrektor Charchuła, dając do zrozumienia, że przeniesienie neurologii do sąsiedniej placówki, przynajmniej na chwilę obecną, jest niemożliwe.

W podobnym tonie wypowiedział się Wicestarosta Lubliniecki, Tadeusz Konina, który odniósł się jednocześnie do przyszłości całego systemu leczniczego, nie tylko w powiecie lublinieckim ale także w skali całego kraju – Czekamy na pierwsze założenia powołanego w grudniu 2020, rządowego zespołu do spraw restrukturyzacji podmiotów leczniczych oraz na nową ustawę, która prawdopodobnie ma wejść w życie w maju. Niewykluczone, że może dojść do przekształceń właścicielskich, polegających na przykład na tym, że szpitale będą podlegać wojewodzie lub marszałkowi. Od tych zmian zależeć będzie dalsza strategia placówek działających w powiecie lublinieckim – powiedział wicestarosta.

PEŁNA TREŚĆ ZARZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA dostępna jest: TUTAJ [pdf]

  1. Nareszcie zamknęli dziadostwo zadłużające psychiatrie !!!

    Odpowiedz
  2. Pan Konina dostaje pieniądze nie za komentowanie systemu leczniczego w Polsce na portalach, tylko za pracę w powiecie dla jego mieszkańców. Bo chyba coś się temu panu pomyliło. Czekamy na założenia. Weźcie się w końcu do pracy zamiast czekać na założenia i aż radny Orszulak czy poseł Gawron będą załatwiać sprawy za was. Brawa dla radnego Orszulaka.

    Odpowiedz
  3. kononowicze w 2023 baj baj Marzec 10, 2021, 3:47 pm

    Strategia? Jaka strategia? O czym ten człowiek gada! Dobrze, że apteki nie podlegają pod starostwo, bo również by co do jednej zakończyły działalność i również czekaliby na noc dziekczynienia na program rządowy. Ja mam pomysł na inną strategię. Pożegnać tych kononowiczów w 2023 raz na zawsze, może w końcu usłyszymy o czymś co się w tym chorym powiecie otwiera, bo co się zamyka słyszymy średnio co miesiąc. Bo dzieki kononowiczom nie będzie niczego. Tyle o strategii samowybierającego się wicestarosty.

    Odpowiedz
  4. Problem w tym ze nasi lokalni bezradni” mają wszystko gdzieś wynagrodzenie dostają z budżetu co miesiąc bez względu na to co robią więc po co się starać ? w ich przypadku nawet myślenie boli !

    Odpowiedz
  5. Święte słowa kolego! Święte słowa.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.