W piątek, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa dotycząca sensacyjnego odkrycia w Lisowicach – dr hab. Tomasz Sulej oraz dr Grzegorz Niedźwiedzki z PAN, po dziesięciu latach badań, przedstawili nową rekonstrukcję 9 tonowego zwierzęcia o nazwie Lisowicia Bojani, żyjącego na Śląsku ok. 210 milionów lat temu.
Ostatnie odkrycia rzuciły nowe światło na dotychczasowe analizy dotyczące epoki dinozaurów i odbiły się szerokim echem na całym świecie!
W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ziemi Lublinieckiej: Poseł na Sejm RP – Andrzej Gawron oraz Wójt Gminy Pawonków – Joanna Wons-Kleta.
Co zadecydowało o tym, że badania wstrząsnęły światem naukowym? Jak poinformował prof. Sulej – Lisowicia Bojani nie była dinozaurem. Okazuje się, że był to gad ssakokształtny. Bliżej było mu do nas, niż do samych dinozaurów – mówił Tomasz Sulej – Początek ery dinozaurów wyglądał więc zupełnie inaczej niż wyobrażali to sobie naukowcy – podkreślił dr hab. Polskiej Akademii Nauk.
Jak podkreślali naukowcy – wbrew powszechnej opinii dinozaury nie były zatem jedyną grupą, która tak gwałtownie powiększyła swoje rozmiary. Nagły wzrost objął również gady ssakokształtne. Badacze udowodnili również, że Lisowicia Bojani poruszała się inaczej niż inne gady.
Według kolejnych ustaleń – Lisiwicia żyła w pobliżu mokradeł, na równym terenie i była roślinożercą. Szczegółowe badania kości stworzenia wykazały, że były one nadgryzione przez około 5-6 metrowego drapieżnika, żyjącego na tym obszarze.
Nazwa Lisowicia Bojani pochodzi od miejscowości, w której 10 lat temu odkryto pierwsze fragmenty szczątków (cegielnia w Lisowicach – Lipie Śląskie) oraz od nazwiska Ludwika Henryka Bojanusa – anatoma, który zapoczątkował m.in. rozwój weterynarii w Polsce. Lisowicia jest w tej chwili największym odkrytym gadem ssakokształtnym w historii!
– To niezwykle ważne i zarazem fascynujące, że naukowcy dokonali kolejnych przełomów w swoich wieloletnich badaniach, tym bardziej, że odkrycie wiąże się z Lisowicami położonymi w pobliżu Lublińca. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości dojdzie do kolejnych odkryć na Ziemi Lublinieckiej – powiedział poseł Andrzej Gawron. Publikacje Tomasza Suleja i Grzegorza Niedźwieckiego znalazły się m.in. w amerykańskim, prestiżowym tygodniku naukowym “Science”.