Ogromne zainteresowanie dotacjami z Narodowego Instytutu Wolności. Udane spotkanie w Koszęcinie.

Ogromne zainteresowanie dotacjami z Narodowego Instytutu Wolności. Udane spotkanie w Koszęcinie.

W poniedziałek, w Koszęcinie odbyło się spotkanie dotyczące Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Programu Rozwoju Organizacji Pozarządowych. W siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk gościli Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności, Wojciech Kaczmarczyk oraz Michał Łużak – główny specjalista w Biurze Programów NIW. 

Inicjatorem wydarzenia był Poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron. Samorządowcy, nie tylko z terenu powiatu lublinieckiego, oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, wypełnili salę po brzegi. 

Zarówno Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, jak i Program Rozwoju Organizacji Pozarządowych to rządowe programy dotacyjne dla organizacji pozarządowych. Ich głównym jest wsparcie rozwoju instytucjonalnego organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz zwiększenie udziału tych organizacji w życiu publicznym i budowaniu demokracji. W zamyśle twórców FIO – wzmocnienie instytucjonalne ma prowadzić do wszechstronnego rozwoju sektora obywatelskiego, w tym do podniesienia jakości działania organizacji, ich efektywnego zaangażowania w życie publiczne oraz zwiększenia funkcji kontrolnych oraz eksperckich

Istotnym założeniem Programu jest wsparcie budowy silnego, sprawnego sektora obywatelskiego, który zachowując swoją różnorodność i niezależność będzie równocześnie realnym, równoprawnym partnerem w życiu publicznym i społecznym dla znacznie silniejszych instytucji władzy politycznej, ekonomicznej, medialnej czy samorządowej – podkreślał w swoim wystąpieniu Dyrektor Wojciech Kaczmarczyk, wskazując, że do tegorocznego podziału środków zgłosiło się niemal 4 tysiące podmiotów z całego kraju, a finansowe zapotrzebowanie wnioskujących zdecydowanie przekroczyło pulę zagwarantowaną w obu programach.

W swojej wypowiedzi Michał Łużak z Biura Programów Narodowego Instytutu Wolności skoncentrował się na technicznych zagadnieniach dotyczących samych wniosków oraz podmiotów, które mogą starać się o dotację. Podał również szereg przykładów na to, jak w maksymalny sposób wykorzystać otrzymane środki aby osiągać cele w ramach realizowanych pomysłów – Są one właściwie nieograniczone. Niejednokrotnie sama idea powoduje, że wnioskujący mogą liczyć na dotację, nawet jeśli eksperci wychwycą drobne błędy w dokumentacji. To wyróżnia Narodowy Instytut Wolności, tym bardziej, że o środki mogą starać się nawet najbardziej ubogie organizacje, bez generowania wkładu własnego – dodał.

Kontynuacja programów wdrożonych przez Narodowy Instytut Wolności to jedno z najważniejszych zadań na przyszłość. Oczywiście, jest to proces długoletni ale myślę, że jeśli podmioty zainteresowane dotacjami wykażą się zaangażowaniem, wówczas przy wsparciu NIW, będą mogły realizować swoje wizje, z dużą korzyścią dla lokalnych społeczności. Największy kapitał w Polsce stanowią dla mnie ludzie, nie tylko przedsiębiorcy ale też osoby kreujące rozwój swoich środowisk, działające m.in. w Kołach Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Strażach Pożarnych i wielu innych organizacjach – powiedział Poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron dziękując licznej grupie słuchaczy oraz zaproszonym gościom za obecność w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

  1. Spotkanie o 14tej, wyraźnie dla przedstawicieli samorządów, bo zwykłe ngo są w tym czasie w pracy. Czy na spotkaniu była mowa o tym, że wystarczy w opisie wpisać nazwisko odpowiedniego posła czy działacza jako patrona projektu, żeby dostać dofinansowanie? Bo taka właśnie jest praktyka tego programu. Czy pan Gawron będzie patronował projektom ze swojego terenu?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.