Ogromny pożar w lublinieckiej Strefie Ekonomicznej!

Ogromny pożar w lublinieckiej Strefie Ekonomicznej!

Spłonęła jedna z hal zlokalizowanych na terenie firmy zajmującej się recyklingiem odpadów w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy ulicy Klonowej w Lublińcu.

Wtorkowy pożar, który wybuchł około godziny 10:30 podczas przerwy śniadaniowej, spowodował zawalenie się dachu. Rozmiary zniszczeń są na tyle duże, że budynek o powierzchni 1200 m2 nadaje się rozbiórki.

W kulminacyjnym momencie działań gaśniczych z żywiołem walczyło 17 zastępów straży pożarnej, m.in. JRG Lubliniec (3), Tarnowskie Góry (2), Kłobuck, Częstochowa (3) oraz jednostki OSP z terenu powiatu lublinieckiego. Na miejsce zdarzenia rozdysponowano również nośnik kontenerów z Knurowa, który dostarczył zapas butli do aparatów powietrznych służących ratownikom. Środki gaśnicze, w postaci dziewięciu prądów wody, rozprowadzane były zarówno ze stanowisk naziemnych jak i przy użyciu drabin.

Po opanowaniu sytuacji przystąpiono do usuwania składowanych w hali, rozdrobnionych materiałów (guma, plastik, biomasa) stanowiących paliwo alternatywne, produkowane przez firmę – poinformował st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy PSP Lubliniec. Jeszcze we wtorek dokonano częściowej rozbiórki zniszczonej hali jednak ten proces, ze względów bezpieczeństwa, przerwano po zmroku.

Według ostatnich informacji, do których udało nam się dotrzeć, dogaszanie paliw alternatywnych trwało całą noc i kontynuowane było jeszcze w środę rano (akt. środa godz. 11:00). Prowadzono przy tym rotacyjną pracę zastępów straży pożarnych z terenu powiatu. Wznowiono również rozbiórkę budynku – te prace przejęła firma wynajęta przez właściciela zakładu. Miejsce zdarzenia zabezpieczała policja, umożliwiając m.in. sprawny dojazd strażakom w rejon pogorzeliska.

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Szczegóły dotyczące przyczyn pożaru ustalać będą biegli z zakresu pożarnictwa. Podejmą oni czynności dopiero po całkowitej likwidacji zagrożenia. Informacja o przyczynach znana będzie za kilka dni.

.

.

.

 

Zdjęcia: OSP Lubliniec, Lubliniec 998 (Facebook), OSP Olszyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.