Opłata przekształceniowa w Lublińcu. Wątpliwości mieszkańców w kwestii VAT.

Opłata przekształceniowa w Lublińcu. Wątpliwości mieszkańców w kwestii VAT.

Do Redakcji portalu Lubliniecki.pl wpłynęła informacja jednego z mieszkańców dotycząca wniesienia jednorazowej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym – Coś tu nie gra – stwierdził właściciel nieruchomości.

W załączonym przez mieszkańca dokumencie, wyznaczającym wysokość opłaty, wskazano 22% VAT – To dziwne, bo z tego co mi wiadomo, powszechnie przyjętą stawką jest 23% VAT. Czy to błąd urzędników? Czy Lubliniec może stracić na takiej stawce? – dopytywał mieszkaniec.

W tej sprawie zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Lublińcu, pytając: na jakiej podstawie prawnej oparło się miasto wskazując VAT na poziomie 22 a nie 23%. Cytując mieszkańca zapytaliśmy również: co stanie się w przypadku, w którym faktycznie mogło dojść do błędu a miasto przyjęło już pierwsze opłaty przekształceniowe. Jakie procedury podejmą wówczas władze Lublińca?

Sekretarz Miasta, Jan Grajcar wyjaśnia – Opłaty roczne (jak również pierwsze opłaty) za wieczyste użytkowanie gruntów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli prawo wieczystego użytkowania gruntów zostało ustanowione po 1 maja 2004 roku – czytamy w korespondencji zwrotnej.

Stawka podatku VAT uzależniona jest od momentu ustanowienia tego prawa. W związku z tym – opłaty roczne, dotyczące praw użytkowania wieczystego: przed 1 maja 2004 roku – nie są opodatkowane, od 1 maja 2004 do 31 grudnia 2010 – pozostają opodatkowane VAT według starej stawki podatkowej 22%, natomiast od stycznia 2011 roku – pozostają opodatkowane VAT według stawki podstawowej 23%.

Do opłat z tytułu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntów w prawo własności, stosuje się te same stawki podatku VAT jak do dotychczasowych opłat rocznych – podkreśla Sekretarz Jan Grajcar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.