OSP Lubliniec zakupiła podnośnik hydrauliczny. W planach Burmistrza sprowadzenie nowego samochodu dla jednostki

OSP Lubliniec zakupiła podnośnik hydrauliczny. W planach Burmistrza sprowadzenie nowego samochodu dla jednostki

W środę 9 lutego odbyło się przekazanie samochodu marki STAR 1142/Bumar SH – 21, wyposażonego w drabinę pożarniczą, z jednostki OSP Sieraków Śląski do jednostki OSP Lubliniec. Podnośnik hydrauliczny został zakupiony za 39 500 złotych ze środków własnych lublinieckiej OSP.  

W akcie finalizującym transakcję uczestniczyli Krzysztof Olczyk – prezes OSP Lubliniec, Krzysztof Strzoda – prezes OSP Sieraków Śląski oraz druhowie z obu jednostek.

To już trzeci samochód pożarniczy, który w ostatnich latach trafił do podziału bojowego OSP Lubliniec. Drabina pożarnicza ma wzmocnić potencjał ratowniczy na terenie miasta Lublińca i powiatu.

STAR 1142/Bumar SH – 21 – Posiada wysięgnik koszowy, który daje możliwość pracy ratowników na wysokości do 21 metrów, co jest niezwykle istotne w zabudowie miejskiej – podkreślają druhowie na swym profilu w portalu społecznościowym Facebook.

Niebawem członkowie OSP Lubliniec nabędą wymagane uprawnienia aby móc obsługiwać tego typu sprzęt. Po skompletowaniu wyposażenia oraz po nadaniu numerów operacyjnych i oznakowaniu, samochód zostanie wprowadzony do podziału bojowego.

Prędzej czy później… potrzebny nowy samochód

Nie ulega wątpliwości, że wzmocnienie floty lublinieckiej OSP cieszy… ale dotyczy samochodów eksploatowanych w minionych latach przez strażaków z innych jednostek.

Przypomnijmy, że w październiku 2019 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej przekazała do OSP Lubliniec samochód ratowniczo – gaśniczego marki Jelcz 422 010 GCBA 5/32. Pojazd służył zawodowcom od 1 maja 1997 roku. Ochotnicy z Lublińca czynią więc starania o to aby w najbliższym czasie pozyskać nowy pojazd, odpowiadający obecnym standardom.

Kwestię zakupu nowoczesnego wozu poruszyliśmy w zapytaniu prasowym skierowanym do Burmistrza Lublińca, Edwarda Maniury. Odpowiedź poniżej.

Problem z przejazdem ulicą Strażacką?

Długość zakupionego samochodu wraz z drabiną wynosi 9 metrów i 80 centymetrów. Zgodnie z analizą dokonaną przez członków OSP Lubliniec, położenie jednostki równolegle do wąskiej ulicy Sokoła stanowić będzie duże utrudnienie w momencie zadysponowania pojazdu do zdarzeń. Według druhów, samochód nie będzie w stanie w szybki i swobodny sposób wyjechać z garażu i skręcić na tą ulicę.

Uważają, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłby wyjazd na wprost, a więc ulicą Strażacką, dobiegającą do budynku remizy po przeciwległej stronie. Jednak obecna organizacja ruchu drogowego na ul. Strażackiej sprawia, że bardzo często pojazdy zaparkowane są tutaj po obu stronach drogi, częściowo na chodnikach. Może utrudniać to sprawny dojazd zastępów OSP Lubliniec do ul. Żwirki i Wigury.

W tej sprawie skierowano już pismo do Burmistrza z prośbą o wprowadzenie rozwiązań, które zapewniłyby maksymalne skrócenie czasu reakcji zastępów OSP Lubliniec w chwili alarmowania.

.

Czytaj również:

Jelcz już w garażu OSP Lubliniec! Za nami uroczystości na Bulwarze Grotowskiego. [ZDJĘCIA]

 

  1. Sierakowski.pl nowy samochód dla jednostki której czas od alarmowania do wyjazdu do zdarzenia czasami wynosi 15 minut? Ciekawi mnie jakie układy lub haki na komendanta PSP ma pan Olczyk że nagle mają tyle wyjazdów a do pożarow jednostka OSP Lubliniec wyjeżdża osobowym Fordem bez wody 🤣po takim czymś SK KP powinno ich nie dysponować do zdarzeń ale niestety w nagrodę dyżurni z Lublińca dysponują ich dalej a wobec innych jednostek mają dziwne uprzedzenia. A druga rzecz to kolejna machloja pana Strzody, z tego co wiem podnośnik dostali za darmo a teraz sprzedaje go za prawie 40 tysięcy złotych, inne jednostki muszą kombinować skąd pozyskiwać środki a wystarczy po prostu mieć układy. Najlepiej wszystkim kupić nowe samochody, takie typowe pisowe rozdawnictwo.

    Odpowiedz
  2. Chłopie! Zmień żesz tabletki bo te co zażywasz widocznie Ci nie służą. To prawda jednostka OSP Lubliniec posiada Forda bez wody, ale posiada również Jelcza GCBA o pojemności 5000 litrów wody. Ponadto, do pożarów samochód Ford nie jest dysponowany tylko właśnie wspomniany Jelcz, więc proszę zmienić źródło informacji, ponieważ to wszystko są obrzydliwe pomówienia. Ilość wyjazdów zwiększa się to prawda, ale wynika to właśnie z ciężkiej pracy członków OSP Lubliniec, posiadanego sprzętu, ilości członków tej jednostki, ich wyszkolenia a przede wszystkim chęci. Każdą jednostkę OSP tworzą ludzie, którzy poświęcają swój wolny czas, często również sprawy osobiste czy rodzinne. Ty z pewnością jesteś ekspertem z dziedziny pożarnictwa i zamówień publicznych, a jeszcze chciałbyś zostać głównym decydentem kto i co ma otrzymać. No cóż pozostaje tylko wizyta u solidnego specjalisty.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.