Oświadczenie posła Andrzeja Gawrona w związku z jubileuszem 750-lecia nadania praw miejskich Woźnikom [video]

Oświadczenie posła Andrzeja Gawrona w związku z jubileuszem 750-lecia nadania praw miejskich Woźnikom [video]

Poseł Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron wygłosił w Sejmie oświadczenie w związku z jubileuszem 750-lecia nadania praw miejskich Woźnikom.

Miniony rok 2020 był dla mieszkańców Woźnik rokiem szczególnym. To właśnie w tym roku obchodzono jubileusz 750-lecia nadania praw miejskich. Niestety, czas pandemii nie służył świętowaniu tej wspaniałej rocznicy – podkreślił parlamentarzysta w swoim wystąpieniu w trakcie 27 posiedzenia Sejmu.

“Miasto Woźniki leży w północnej części Górnego Śląska, a wraz z 10 sołectwami współtworzy jedną z gmin Powiatu Lublinieckiego. Ślady ludzkich osad w tej okolicy sięgają czasów prehistorycznych. Odkryto cmentarzysko kultury łużyckiej czy ślady osadnictwa sięgającego czasów Imperium Rzymskiego.

Woźniki na pewno istniały jako osada w początkach XII w., a pierwszy znany dokument, w którym została wymieniona nazwa Woźniki, pochodzi już z 1206 r. Lokalny historyk Ludwik Musioł po zbadaniu dostępnych źródeł na datę narodzin miasta wskazał rok 1270. To czyni Woźniki jednym z najstarszych miast górnośląskich.

W 1798 r. miasto prawie w całości uległo spaleniu w pożarze. Spośród ważniejszych obiektów architektonicznych ocalał jedynie kościół, który szybko został odbudowany. Doszczętnie spłonęła szkoła, szpital oraz ratusz. Nowy murowany ratusz zbudowano ok. 1860 r. Istnieje on do dzisiaj. Tragiczne wydarzenia związane z pożarem przyspieszyły utworzenie w Woźnikach Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzisiaj tradycje przejmują, kontynuują OSP Woźniki. Strażnica obok szkoły i kościoła to bijące serce miejscowości.

Początek wieku XX to dla Woźnik, jak również dla całego Górnego Śląska okres tragicznych, nierzadko bratobójczych walk w Powstaniach Śląskich i Wojnach Światowych. W czasie drugiego Powstania Śląskiego tereny wchodzące w skład dzisiejszej Gminy Woźniki zostały odbite przez stronę polską. Od tego czasu tereny te zaczęto nazywać Republiką Woźnicką. Nazwa ta była używana przez mieszkańców w celu podkreślenia niezależności od policji niemieckiej oraz podkreślenia polskości nadgranicznych terenów Górnego Śląska. XX w. to także straszne doświadczenia II wojny światowej. Warto też wspomnieć o bitwie pod Woźnikami, w której 3. Pułk Ułanów Śląskich starł się z niemieckim wojskiem. Woźniczanie pamiętają o tej bohaterskiej obronie, pielęgnując tradycje kawaleryjskie.

Obecnie gmina Woźniki to miejsce położone z dala od zgiełku dużych miast i jednocześnie bardzo dobrze skomunikowane z Aglomeracja Śląską, dlatego jest to atrakcyjne miejsce do zamieszkania, inwestowania. Ma również niezwykły potencjał turystyczny, z mnóstwem pięknych miejsc, terenów zielonych, lasów, historycznych obiektów, które warto zobaczyć. Historia miasta to również historia jego mieszkańców. Działając na rzecz ziemi lublinieckiej, widzę na co dzień mocne przywiązanie do śląskich tradycji, ogromne zaangażowanie i lokalny patriotyzm mieszkańców gminy Woźniki.

Życzę Woźnikom kolejnych pomyślnych lat rozwoju. Życzę, aby każda podejmowana decyzja jak najlepiej służyła miastu i jego mieszkańcom. Niech ten jubileusz będzie inspiracją do kolejnych wyjątkowych wyzwań. Szczęść Boże dla Mieszkańców i Samorządowców Miasta i Gminy Woźniki” – mówił poseł Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron [za: wozniki.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.