Pamiętamy o Powstańcach Śląskich z okolic Lublińca pomordowanych pod Rawiczem. Msza Święta już 13 grudnia

Pamiętamy o Powstańcach Śląskich z okolic Lublińca pomordowanych pod Rawiczem. Msza Święta już 13 grudnia

W niedzielę 13. grudnia o godzinie 7:30 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu, odbędzie się Msza Święta w intencji Piotra Włoszczyka oraz 45 Rodaków, głównie Powstańców Śląskich z okolic Lublińca, pomordowanych pod Rawiczem w grudniu 1939 roku w ramach niemieckiego aktu ludobójstwa “Intelligenzaktion”.

W najbliższych dniach zapraszamy wszystkich mieszkańców do odwiedzin przy południowej stronie pomnika Virtutti Militari na terenie Cmentarza Wojskowego w Lublińcu – właśnie w tym miejscu znajduje się symboliczna mogiła pomordowanych.

Zbrodnie dokonywane w ramach “Intelligenzaktion” skierowane były przeciwko polskiej elicie – głównie przeciwko Polakom Walczącym, działającym na rzecz niepodległości Polski oraz inteligencji zamieszkałej na terenie ziem polskich włączonych do III Rzeszy w 1939 roku.

W trakcie akcji zaplanowano i metodycznie zrealizowano rozstrzelanie około 50 tys. nauczycieli, księży, urzędników, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych, wojskowych Powstańców Śląskich i Wielkopolskich oraz harcerzy. Kolejnych 50 tys. osób deportowano do obozów koncentracyjnych, gdzie przeżył tylko znikomy procent. Egzekucje wykonywano od września 1939 roku do kwietnia 1940 roku w różnych regionach Polski znajdujących się pod niemiecką okupacją.

Zbrodnie nie ominęły również 46 Powstańców, którzy wywodzili się z okolic Lublińca. 7 listopada 1939 roku przetransportowano ich z więzienia w Lublińcu do więzienia w Rawiczu. Zarówno tam, jak i w lublinieckich celach, pozbawieni wolności, od września poddani byli nieludzkiemu traktowaniu. Z dokumentów i zeznań świadków wynika, że 8 grudnia zostali wywiezieni przez gestapo w lasy pod Rawiczem i tam bezprawnie pozbawiono ich życia przez rozstrzelanie w tył głowy nad dołem śmierci.

PAMIĘTAMY

ANDRZEJEWSKI STANISŁAW, BARTOCHA WILHELM, BINIAS ROBERT, BRODACKI WALENTY FABIAŃCZYK TEOFIL, FABIAŃCZYK TOMASZ, FLAKUS PAWEŁ, FUSY TOMASZ, GALIOS WINCENTY, GILLER JÓZEF, GŁOGOWSKI PIOTR, IMACH JÓZEF, JAGUŚ ROBERT, JARKULISZ JERZY, KAMIŃSKI WINCENTY, KAWALEC KAROL, KAZIMIERCZYK TEODOR, KAZIMIERCZYK WIKTOR, KLESZCZ (Klist) JÓZEF, KOŁODZIEJCZYK PAWEŁ, KOWALCZYK ANTONI, KOWALSKI PAWEŁ, KOZA JÓZEF, KRAWCZYK WINCENTY, MAROŃ KAROL, MENDRELLA JÓZEF, MONKOS ANTONI, MOTAK FRANCISZEK, MOTAK WŁADYSŁAW, MZYK STEFAN, OCHMAN JÓZEF, OCHMAN ROBERT, PALIGA JÓZEF, PAWEŁCZYK TOMASZ, PELLA WILHELM, PENTOK JAN, PRADELOK AUGUSTYN, PRANDZIOCH WAWRZYNIEC, PRZYBYCIN AUGUSTYN, RUPIK JÓZEF, RZEPKA PIOTR, SOJKA TOMASZ, SZKLORZ ANTONI, ULFIK PAWEŁ, WŁOSZCZYK PIOTR, WOISSA WINCENTY.

80. rocznicę śmierci 46 Powstańców Śląskich i Rodaków z Lublińca i okolic, pomordowanych w niemieckiej zbrodni “Intelligenzaktion” obchodziliśmy 8 grudnia ubiegłego roku na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu. Głównym organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Lubliniecki.pl. Wcześniej, w czterech lublinieckich kościołach – bł. Piotra Jerzego Frassati, św. Mikołaja, św. Stanisława Kostki oraz w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego – odprawiono msze w intencji zamordowanych:

Wzruszenie i bolesna historia. Za nami uroczystości ku czci zamordowanych Powstańców Śląskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.