Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu zaapelował do mieszkańców o odpowiedzialność w trakcie świąt

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu zaapelował do mieszkańców o odpowiedzialność w trakcie świąt

Państwowa Inspekcja Sanitarna zaapelowała o odpowiedzialne zachowanie w okresie Świąt Wielkanocnych i przypomina o obowiązujących zasadach – Wprowadzone ograniczenia służą ochronie zdrowia i życia ogółu obywateli. Każdy powinien pamiętać o stosowaniu środków ochrony indywidualnej, higienie rąk i unikaniu dużych skupisk ludzi – podkreśla Teresa Gluza, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu w nadesłanym komunikacie prasowym.

Teresa Gluza przypomina, że każdy obywatel jest zobligowany przepisami prawa do współpracy z inspekcją sanitarną. W czasie przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wywiadów epidemiologicznych należy podawać wszystkie istotne informacje.

Osoba pracująca skierowana na kwarantannę może pracować w formie zdalnej. Jeśli nie jest to możliwe – wówczas ma prawo do świadczenia chorobowego. Podstawą wypłaty świadczeń chorobowych przez pracodawcę lub ZUS za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny jest informacja z systemu EWP, w związku z tym należy poinformować swojego pracodawcę telefonicznie lub mailowo o kwarantannie lub izolacji.

Przypominamy, że na test można zgłosić się również w trakcie kwarantanny – jest to wyjątek zgodny z przepisami. W takiej sytuacji wolno wyjść z miejsca odbywania kwarantanny wyłącznie do punktu wymazowego i od razu po wykonaniu testu do niego powrócić – informuje Teresa Gluza. Dla osób, które są niesamodzielne, w przypadku konieczności wykonania testu, uprawniony lekarz może zlecić wykonanie testu zespołowi karetki wymazowej.

Życzymy Państwu zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych pokoju, życzliwości i wzajemnego wsparcia – kończy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu.

  1. Wesołych Świąt! Kwiecień 3, 2021, 3:17 pm

    Mieszkańcy apelują do sanepidu o odpowiedzialność i publikowanie informacji o sytuacji w poszczególnych gminach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.