Patriotycznie i z rozmachem! GMINA KOCHANOWICE zaprasza do udziału w obchodach 100 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

Patriotycznie i z rozmachem! GMINA KOCHANOWICE zaprasza do udziału w obchodach 100 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

Plenerowa, wielkoformatowa projekcja widowiska multimedialnego, Msza Święta w Lubecku, prezentacja Młodzieżowej Orkiestry Dętej “Kochanowicki Young Band”, okolicznościowe wystawy, poczta polowa oraz inscenizacja teatralna online – to elementy obchodów 100 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, które zaplanowano w gminie Kochanowice.

Organizatorami wydarzeń, przygotowanych w ramach Programu Niepodległa, są Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach, Zespół Szkół w Kochanowicach, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kochcicach i Publiczna Szkoła podstawowa w Lubecku.

Plenerowa projekcja pod nazwą “III Powstanie Śląskie” zaprezentowana zostanie już 2 maja o godzinie 20:21 na elewacji budynku Gminnego Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach. Tematem animacji będą kluczowe dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzenia sprzed 100 lat.

Widowisko odbędzie się również w kolejnych dniach maja i w czerwcu – wówczas animacja wyświetlona zostanie na budynkach szkół w Kochanowicach, Kochcicach i Lubecku oraz na innych obiektach publicznych w całej gminie. Terminy i lokalizacje podane zostaną w najbliższym czasie na stronie www.gckiikochanowice.naszgok.pl

3 maja o godzinie 10.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej rozpocznie się Msza Święta z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego oraz 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kolejny punktem będzie przemarsz pod pomnik Powstańców Śląskich, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej “Kochanowicki Young Band”. Nastąpi tutaj złożenie wieńców i zapalenie zniczy przez przybyłe delegacje. Dużą atrakcją będą również wystawy: “Zasłużeni dla Powstania Śląskiego” oraz pokonkursowa prezentacja prac plastycznych przygotowanych w ramach Gminnego Konkursu Plastycznego “III Powstanie – powrót do Macierzy”. Na mieszkańców czekać będzie również Poczta Polowa – kolportaż bezpłatnych materiałów związanych z Powstaniami Śląskimi przy współpracy harcerzy i uczniów w strojach powstańczych.

W dniach od 5 do 18 czerwca, przed budynkiem Gminnego Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach prezentowana będzie wystawa pod nazwą “Śląsk – Droga do Niepodległej”, udostępniona przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach – Wystawa przypomina o splocie wydarzeń z lat 1919 -1922, które doprowadziły po niemal 600 latach do powrotu części Śląska do Polski – czytamy w treści oficjalnego plakatu promującego wydarzenia w gminie Kochanowice.

Z kolei w dniach od 1 do 30 lipca, w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach zorganizowana zostanie wielkoformatowa wystawa pod nazwą “60 na 100. Sąsiadki. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”. Ekspozycja przedstawia 30 kobiet z przełomu XIX i XX wieku, których dzieje tworzą nową – bo pisaną kobiecymi losami – opowieść o śląskich zrywach powstańczych i akcji plebiscytowej. Wizerunki kobiet wykonano w skali 1:1.

Od 2 maja do 30 lipca na internautów czekać będzie inscenizacja teatralna pt. “Zryw ku wolności” autorstwa Marii Boczoń, w wykonaniu grupy teatralno-wokalnej “Kochanowickiej Biesiady”. Spektakl dostępny będzie w portalu Facebook oraz na kanale YouTube GCKiI Kochanowice.

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą z zachowaniem rygoru sanitarnego. Organizator przypomina o zachowaniu dystans społecznego i stosowaniu maseczek.

.

To nie pierwsze, patriotyczne przedsięwzięcie organizowane w ostatnim czasie na terenie gminy Kochanowice, zwłaszcza na okoliczność wyjątkowych rocznic. We wrześniu 2019 obchodzono tutaj 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz 100 rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego [zdjęcie powyżej]

80 lat od wybuchu wojny. Uroczystości na Górce Kochcickiej. Ważne decyzje w sprawie lublinieckich bunkrów!

.

POLECEMY RÓWNIEŻ:

“Spacer Śladami Powstańców”. MDK Lubliniec zaprasza na terenowy Quest z okazji 100 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

 1. A jak to się ma do decyzji o wstrzymaniu organizacji wydarzeń kulturalnych, artystycznych i rozrywkowych, wydanej 9 lutego 2021 przez starostwo oraz gminy powiatu lublinieckiego, podpisanej przez wójta Czecha, a obowiązującej do końca września 2021? Są gminy równe i równiejsze? Koronawirus wybiórczy? Pandemia dla głupich? Czy może osoba pana posła z jedynie słusznej partii chroni przed wszelkimi zakazami i nakazami?

  Odpowiedz
  • Gmina tego nie organizuje. Popatrz na plakat

   Odpowiedz
   • A organizatorzy wymienieni na plakacie to nie przypadkiem gminne jednostki? Chcesz powiedzieć, że gmina nie wie, co robią podlegli jej dyrektorzy? Że organizacja wydarzenia odbywa się bez wiedzy i zgody gminy?
    Odporna to może jesteś. Na wiedzę na pewno.

    Odpowiedz
 2. Pisowi wolno więcej.

  Odpowiedz
 3. Brawo Wójt Kochanowic, chociaż jedna gmina w naszym powiecie organizuje uroczystości w święta majowe. Można to zrobić zachowując obowiązujące obostrzenia. Najlepiej nie robić nic – najwygodniej, pandemia to przecież dobre usprawiedliwienie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.