Piękna inicjatywa w Zespole Szkół im. św. Edyty Stein.

Piękna inicjatywa w Zespole Szkół im. św. Edyty Stein.

Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w lublinieckim Zespole Szkół im. św. Edyty Stein zorganizowali zbiórkę zniczy, w związku z niedawnymi uroczystościami Wszystkich Świętych. Znakomity odzew poszczególnych klas pozwolił młodzieży uczcić pamięć o zmarłych, spoczywających na terenie cmentarza przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublińcu.

Uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej oraz III Gimnazjum wraz z nauczycielami złożyli zebrane znicze na mogile 194 dzieci – ofiar eksperymentu przeprowadzonego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej, w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych. Uczniowie i nauczyciele odmówili dziesiątkę różańca za najmłodszych, ginących w potwornych męczarniach.

Na cmentarzu spoczywa również 14 nieznanych żołnierzy radzieckich, poległych w walkach z hitlerowskim najeźdźcą o wyzwolenie Lublińca.

Była to dla wszystkich chwila zadumy. Na cmentarzu panowała atmosfera smutku i ciszy. Uświadomiliśmy sobie, jak kruche jest ludzkie życie. Było to dla wszystkich wzruszające przeżycie – komentowali uczniowie.

W czasie II wojny światowej w lublinieckim szpitalu dochodziło do potwornych zbrodni – nazistowscy lekarze uśmiercali niepełnosprawne dzieci. Nigdy nie odpowiedzieli za swoje brutalne eksperymenty, a po zakończeniu wojny… kontynuowali kariery w Niemczech. Więcej o tej sprawie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.