Pierwszy taki wniosek w województwie śląskim. Co zakupi Gmina Ciasna? Będziesz zaskoczony.

Pierwszy taki wniosek w województwie śląskim. Co zakupi Gmina Ciasna? Będziesz zaskoczony.

W środę Urząd Gminy Ciasna ogłosił przetarg na zakup ciągnika do obsługi systemów oczyszczania ścieków. Pojazd posłuży nie tylko do przepłukiwania kolektorów kanalizacyjnych. Dzięki możliwości dopięcia ładowacza czołowego, kosiarki oraz wideł – ciągnik wykorzystany zostanie również do odśnieżania, pielęgnacji przydrożnych rowów i transportu.

Zdecydowaliśmy się na zakup własnego ciągnika wraz z beczkowozem aby nie wynajmować firm zewnętrznych, które do tej pory zajmowały się konserwacją systemów na naszym terenie – powiedział Wójt Gminy Ciasna, Zdzisław KulejNie braliśmy pod uwagę zakupu samochodu, ponieważ pojazdy przeznaczone do przepłukiwania kanalizacji to koszt około miliona złotych. Tańsza opcja posłuży nam jednak nie tylko do utrzymania kolektorów ale też do innych celów, takich jak odśnieżanie czy koszenie rowów za pomocą specjalnego wysięgnika. Drogi samochód służby wyłącznie do przepłukiwania kanalizacji – podkreśla wójt. Łączna kwota jaką gmina wyda na zakup beczkowozu i cięgnika to około 500 tysięcy złotych.

Co ciekawe – Gmina Ciasna, jako pierwsza w województwie śląskim, złożyła wniosek na zakup ciągnika do Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dotychczas WFOŚiGW dofinansowywał zakupy samochodów służących do utrzymywania sieci – Po rozmowach, które przeprowadziłem z Zarządem, WFOŚiGW zadecydował, że taki zakup będzie można sfinalizować. Uważam, że tym samym otworzyliśmy drogę dla innych gmin w regionie – dodał wójt Zdzisław Kulej.

*    *    *

Według opublikowanych materiałów przetargowych, fabrycznie nowy ciągnik spełniać będzie takie parametry techniczne jak silnik wysokoprężny, 4-cylindrowy o mocy minimum 116 KM, pojemność silnika minimum 4150 dm³, napęd 4×4, liczba biegów 16×16 z rewersem elektrohydraulicznym, pompa o wydajności minimum 110 l/m,8 wyjść na hydraulikę,kabina dwuosobowa, amortyzowana, ogrzewana i klimatyzowana,fotel pneumatyczny,fotel pasażera,przedni TUZ,maks. udźwig przy końcach kulowych 7864 kg ,dopuszczalna masa całkowita 10500 kg.

Ładowacz przedni sterowany będzie za pomocą joysticka. Wyposażony zostanie w rozdzielacz 3-sekcyjny, mocowanie osprzętu Euro, amortyzator antywstrząsowy, konstrukcja, widły do palet, łyżkę do materiałów sypkich. Jego minimalny udźwig to 1600 kg. Beczkowóz posiadać będzie m.in. zbiornik o pojemności 8000 litrów, dzielony na dwie części: 6000 litrów na nieczystości oraz 2000 litrów na wodę czystą.

  1. Można? Można a nie jak w Gminie koszecin wójt kupił wuko za milion które służy jako taksówka i do podlewania kwiatków. A do gosiru malutki ciagniczek który ma obsłużyć wszystkich mieszkańców którzy nie mają dostępu do sieci.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.