Jak czytamy w Raporcie o Stanie Gminy Woźniki za 2023 rok: “Rok 2022 jest kolejnym rokiem, w którym utrzymała się spadkowa tendencja liczby urodzeń. Przyrost naturalny jest najniższy w badanym okresie”.
Pomimo niekorzystnych danych, władze gminy – w oparciu o sygnały napływające ze strony lokalnej społeczności – zdecydowały się na uruchomienia pierwszego Żłobka na swoim obszarze. Powstanie on w wydzielonych pomieszczeniach Szkoły Podstawowej w Ligocie Woźnickiej i będzie gotowy na przyjęcie około 30 dzieci.
W Raporcie podkreślono, że w ostatnim dziesięcioleciu liczba mieszkańców gminy zmalała o 3,2 procent. Prognoza demograficzna zakłada, że do 2025 roku liczba ludności będzie oscylować tutaj na poziomie 9 354, jednak do roku 2030 będzie to już 9 121 mieszkańców.
Urzędnicy uspokajają – mieszkańcy “za”
– Decyzja o uruchomieniu Żłobka została podjęta z kilku kluczowych powodów, mimo ogólnopolskiego trendu spadającej liczby urodzeń i pogłębiającego się niżu demograficznego. Pod koniec kwietnia 2023 roku nasza gmina znalazła się na liście beneficjentów programu “Maluch plus”, który przewiduje dotacje na tworzenie nowych miejsc w żłobkach – podkreśla Wojciech Zawadzki, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miejskiego w Woźnikach.
– Co ważne – dodaje Wojciech Zawadzki – z początkiem lutego 2023, poprosiliśmy naszych mieszkańców o wypełnienie krótkiej ankiety, dotyczącej powstania żłobka i oczekiwań z tym związanych. Otrzymaliśmy niemal 300 odpowiedzi, z czego zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za budową takiej placówki. Dlatego wsłuchując się w te potrzeby złożyliśmy wniosek do programu “Maluch plus”.
– Aż 95,3% ankietowanych wyraziło zainteresowanie umieszczeniem swojego dziecka w żłobku, który powstałby na terenie gminy Woźniki. Wyniki ankiety potwierdziły wcześniejsze sygnały o potrzebie uruchomienia tego typu placówki na terenie gminy – precyzuje Sylwester Witkowski z RKSiP Urzędu Miejskiego w Woźnikach.
Nowe osiedle zachętą dla mieszkańców?
W korespondencji z Lublinieckim.pl zaznacza jednocześnie, że kolejnym istotnym czynnikiem, który wpłynął na decyzję o budowie żłobka w Gminie Woźniki, jest planowane powstanie osiedla na 100 mieszkań w ramach spółki SIM Północ Śląsk. Realizacja tego projektu ma na celu przyciągnięcie nowych mieszkańców, w tym rodzin z małymi dziećmi.
– Wzrost liczby mieszkańców będzie generował zapotrzebowanie na miejsca w placówkach opiekuńczych, takich jak żłobki, co uzasadnia konieczność stworzenia nowoczesnego i dobrze wyposażonego obiektu – przekonuje Sylwester Witkowski.
– Należy jednak pamiętać – dodaje – że uczestnicząc w programie “Maluch Plus”, wpisujemy się także w ogólnopolski plan przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jako samorząd korzystamy z dotacji na utworzenie żłobka, ale wsparcie finansowe trafi również do rodziców korzystających z tej formy opieki nad dziećmi. Dodatkowo, żłobek sprawujący opiekę także nad 3-latkami, będzie mógł odciążyć funkcjonujące w gminie przedszkola;
Woźniccy urzędnicy są pewni, że tego typu poszerzenie form opieki nad dziećmi na terenie gminy będzie wsparciem dla młodych rodzin oraz umożliwi rodzicom powrót na rynek pracy, a to przełoży się na wzrost liczby urodzeń. Taki sygnał otrzymujemy w danych obejmujących rok 2023 – wówczas w Gminie Woźniki przyszło na świat 71 dzieci, więcej o 24 niż w roku 2022.
Gmina Woźniki udanie zakończyła procedurę przetargową na budowę Żłobka w Ligocie Woźnickiej. Koszt inwestycji sięgnął 1 044 904.85 złotych brutto. Zakres prac obejmuje m.in. prace rozbiórkowe (wykucia w ścianach), remontowo wykończeniowe, dociepleniowe, wykonanie tarasu oraz utwardzenia przyległego terenu kostką brukową. Prace mają potrwać do 150 dni od podpisania umowy z wykonawcą, co oznacza, że przygotowanie pomieszczeń zakończy się najpóźniej w drugiej połowie grudnia.
A czemu tu się dziwić, że jest ciągły spadek urodzeń i mieszkańców, skoro w tej gminie robi się wszystko tylko dla seniorów? Woźniki niedługo beda jednym wielkim domem starców. Poza tym o budowie osiedla mówi się już dawno a konkretów, jak w przypadku tego artykułu, brak.
Racja, zajęcia dla seniorów w domu kultury, koła gospodyń. Dla większych dzieci to w czasie wakacji parę spotkań, poza wakacjami tylko szachy i tańce. Dla młodszych dzieci całkowicie brak pomysłów, a szkoda. W Ligocie nawet plac zabaw jest zdewastowany, a teren boiska zarośnięty. I nie mówię o tym przy szkole. Można zrobić jakiś park tematyczny z tężnią, zasady ruchu drogowego, cokolwiek.