Strajk nauczycieli. Szkoła musi zaopiekować się uczniami?

Strajk nauczycieli. Szkoła musi zaopiekować się uczniami?

W piątek na internetowej stronie Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu opublikowano informację Ministerstwa Edukacji Narodowej dla rodziców, podaną w związku ze strajkiem nauczycieli – Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku – piszą przedstawiciele MEN, powołując się na przepisy. Publikujemy pełną treść informacji, wraz z podstawą prawną.

“Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki (1) i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku (2). Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia (3). W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów.

Zapewnienie opieki (4) odbywa się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno‐wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta. Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.

Rodzic, jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.

Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku, powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego (5) oraz kuratora oświaty (6).

*    *    *

1. Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).

2. Art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).

3. § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).

4. Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).

5. Art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).

6. Art. 51 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).

Informacja ze strony ZSOT Lubliniec – TUTAJ

  1. Czyli PiS robi nagonkę na dyrektorów żeby ci zrobili nagonkę na strajkujących nauczycieli żeby nie protestowali. Stary komunistyczny ruch. Nawet Korea patrzy z zachwytem. Czuć w powietrzu strach Pisiorów, oj czuć

    Odpowiedz
  2. b****** zapomnieli jak za czasu rządów PO przez 8 lat gówno dostali a jak stękali o podwyżki to ich w kamasze chcieli ubrać to się wystraszyli i niczego nie chcieli a teraz co jakiś czas dostają i wiecznie mało.

    Odpowiedz
  3. Proszę bez polityki. Gdzie w tym strajku dobro dzieci? Gdzie etos zawodu nauczyciela? Niestety słychać tylko o 1 tyś zł a dzieci i młodzież? …. jakoby ich nie było. Ostatnimi laty autorytet nauczyciela dużo ucierpiał, teraz zostanie całkowicie zburzony…

    Odpowiedz
  4. Jak można czuć się bezpiecznie we własnym kraju jak NAUCZYCIELE terroryzują nasze dzieci, z terrorystami niewolno negocjować !!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.