Planujesz budowę domu jednorodzinnego? Sejm przyjął ustawę upraszczającą przepisy. Osiem poprawek posła Gawrona

Planujesz budowę domu jednorodzinnego? Sejm przyjął ustawę upraszczającą przepisy. Osiem poprawek posła Gawrona

Sejm przyjął ustawę nowelizującą przepisy prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która ułatwi budowanie domków jednorodzinnych. Uproszczono przepisy i wyeliminowano niektóre procedury, co spowoduje skrócenie czasu inwestycji i oszczędności po stronie budującego. Dom bez formalności to rozwiązanie zawarte w pakiecie zmian legislacyjnych wchodzących w skład “Polskiego Ładu”.

Zmiany dotyczą domów o powierzchni zabudowy do 70 m² (również dwukondygnacyjnych), co daje powierzchnię użytkową wielkości ponad  100 m².

Dzięki zmianie przepisów każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego domu jednorodzinnego jedynie na podstawie zgłoszenia, czyli bez uzyskania pozwolenia na budowę, a także bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Budynki takie mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zobowiązało się do przygotowania bazy projektów, która będą dostępne dla każdego za przysłowiową złotówkę. To dodatkowo pozwoli na obniżenie kosztów budowy.

Jak przekonuje ustawodawca – porządek urbanistyczny zostanie zachowany ponieważ domy w nowej procedurze będą powstawały zgodnie z obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego lub będą spełniały tzw. warunki zabudowy, które przedstawi gmina. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana ma być w ciągu 21 dni.

Urzędnicy nie mogą się sprzeciwić budowie, a więc nie trzeba czekać na żadną zgodę. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia. Taka procedura daje inwestorowi możliwość skrócenia czasu inwestycji nawet o kilka miesięcy czasu.

Poprawki autorstwa posła Andrzeja Gawrona

Podczas prac połączonych komisji Infrastruktury i Samorządu w pierwszym czytaniu projektu Poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron zgłosił 8 poprawek – Pomimo sprzeciwu części opozycji, zostały one zaopiniowane pozytywnie, jak również przyjęte w głosowaniu w trakcie posiedzenia plenarnego Sejmu – czytamy w komunikacie prasowym nadesłanym przez Biuro Poselskie posła Andrzeja Gawrona.

Najważniejsze poprawki to:

  • Poprawka pozwalającą na budowę domów mieszkalnych o powierzchni do 70 m² również na działkach mniejszych niż 500 m² z zachowaniem przepisów obowiązujących w prawie budowlanym, gdzie obszar oddziaływania mieści się w całości na działce;
  • Poprawka mająca na celu wyłączenie z projektowanej ustawy budynków rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m²., aby nie były one objęte obowiązkiem wykonania geodezyjnej interwencji powykonawczej

Poseł Andrzej Gawron podkreślił, że zmiany ustawowe głównie mają na celu skrócenie, uproszczenie obowiązujących procedur przy budowie domu jednorodzinnego jak również obniżenie kosztów tej inwestycji – Jeśli stworzymy inwestorom możliwość wyboru dobrych projektów typowych, a takie działanie zapowiedziało już Ministerstwo Rozwoju, to będą z nich korzystać – podkreślił parlamentarzysta.

Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 247 posłów, przeciw było 178, a 20 wstrzymało się od głosu. Nowelizacją ustawy zajmie się teraz Senat – ma na to maksymalnie 30 dni. Ustawa ma wejść w życie po upływie 2 miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Czyli najprawdopodobniej pod koniec 2021 r. lub na początku 2022 r.

Na podstawie / zdjęcie: komunikat prasowy, Biuro Poselskie Posła Andrzeja Gawrona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.