Po interwencji rodziców “Harry Potter” wycofany z kanonu lektur w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lisowie.

Po interwencji rodziców “Harry Potter” wycofany z kanonu lektur w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lisowie.

W związku z naszymi przekonaniami religijnymi, wnosimy petycję o podjęcie działań w celu całkowitego zniesienia lektury “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K. Rowling z zajęć lekcyjnych języka polskiego w naszej szkole – piszą rodzice uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisowie (gm. Herby). 

Uczniowie świetnie się bawili i do dziś wspominają lekcje z Harrym jako wyjątkowe. Rodzice, kierując się dobrem dziecka i wartościami chrześcijańskimi, spowodowali wzrost zainteresowania dzieci tematyką satanistyczną. Prosimy o zwrócenie uwagi na niepokojące zachowania uczniów – odpowiada dyrektor ZSP Lisów, Katarzyna Adamik.    

Nie milkną echa październikowej polemiki rodziców z dyrekcją i gronem pedagogicznym Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisowie. Poszło o lekturę “Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, w której, jak twierdzą autorzy petycji – Opisywane są praktyki okultystyczne, inicjacyjne, ezoteryczne a nawet satanistyczne. Są to opinie wielu hierarchów kościelnych, takich jak ks. egzorcysty Aleksandra Posackiego, papieża Benedykta XVI czy rzymskiego egzorcysty Ojca Gabriela Amorta – piszą rodzice.

Jak przekonują, w książce przedstawia się zamknięty świat przemocy i grozy oraz przekleństwa i uroki – Świat ludzi jest poniżany, natomiast świat czarodziejów i czarownic jest gloryfikowany – Wnioskujący wskazują również, że lektura “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” nie znajduje się podstawie programowej na rok 2019/20 – zarówno jako lektura obowiązkowa, jak i uzupełniająca. W związku z tym zażądali wyjaśnień ze strony dyrekcji placówki.

W obszernej odpowiedzi na petycję, po wewnętrznej dyskusji przeprowadzonej wraz z gronem pedagogicznym ZSP Lisów, dyrektor Katarzyna Adamik poinformowała rodziców o wycofaniu lektury, choć broniła wcześniejszej decyzji o wprowadzeniu “Harry’ego” do szkolnego kanonu omawianych książek. Podobnie jak autorzy dokumentu, powołała się na przeciwstawne opinie specjalistów, reprezentujących również sferę kościelną. Jak zauważa – Kościół katolicki nie wydał żadnego oświadczenia na temat serii książek o Harrym Potterze – Kataryna Adamik sugeruje, że rodzice opierają się na prywatnych opiniach przywoływanych przez siebie osób.

Dyrektor ZSP cytuje m.in. Szymona Hołownię, aktualnie kandydata na urząd Prezydenta RP – Książka czy jakikolwiek inny przedmiot, nie może być zły, bo złe mogą być wyłącznie decyzje człowieka – przekonywał dziennikarz w jednej z wypowiedzi.

Kolejnym argumentem dyrektora placówki miało być zwycięstwo serii o Harrym Potterze w głosowaniu uczniów na lektury marzeń, organizowanym w 2014 roku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W uznaniu Katarzyny Adamik, wprowadzenie książki do systemu lektur Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, było odpowiedzią na prośby samych uczniów, którzy często odwołują się do treści “Harry’ego” podczas dłuższych prac pisemnych – czym, jak uważa dyrektor, podnoszą swoje szanse na dobre wyniki podczas egzaminów. Wprowadzając książkę, nauczyciele chcieli również zmotywować uczniów do czytania.

Dyrektor wskazała na pozytywne cele wychowawcze zawarte w lekturze – wymienia tu przyjaźń, miłość, lojalność, rodzinę, pracowitość i niesienie pomocy innym – a więc cechy odwołujące się bezpośrednio do nauk chrześcijańskich i patriotycznych – Rodzice, kierując się dobrem dziecka i wartościami chrześcijańskimi, spowodowali wzrost zainteresowania dzieci tematyką satanistyczną. Prosimy o zwrócenie uwagi na niepokojące zachowania uczniów – kontynuuje dyrektor ZSP Lisów, Katarzyna Adamik. Podaje tu za przykład jedną z lekcji dotyczącą komunikacji językowej – Dzieci, mając przed sobą karty pracy, na których znajdował się alfabet migowy, nagle zostały zakrzyczane przez jedną z uczennic słowami: “Nie pokazujcie tego znaku, to znak szatana! Nie pokazuj tego” – pisze dyrektor Adamik.

– Obecnie uczniowie rozpatrują tę książkę nie w kontekście literackim tylko niezdrowej ciekawości, rozbudzonej przez rodziców. Szanując prawo rodziców do wychowywania dzieci według własnego światopoglądu i przekonań religijnych, jesteśmy przerażeni tym, w jakie dyskusje (które w ogóle nie powinny być ich udziałem) zostały wciągnięte dzieci. W związku z tym, mając na uwadze tylko i wyłącznie dobro dzieci, nauczyciele poloniści zdecydowali się na nieomawianie książki: “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – wyrażając ubolewanie, że rodzice nie doceniają nauczycielskiej troski o wszechstronny rozwój uczniów. Uznała, że uczniowie zostaną wykluczeni z uczestnictwa w poznawaniu szeroko pojętej kultury.

Pełna treść petycji oraz odpowiedzi – TUTAJ.

 1. Po takiej “aferze” gwarantowane, że każde dziecko w Lisowie przeczyta z własnej inicjatywy Harrego Pottera

  Odpowiedz
 2. A co z obrzędem wywoływania duchów w “Dziadach” albo tematem wielobóstwa z “Mitologii”? Nie godzi to w ich przekonania religijne? A teoria Darwina omawiana na biologii? Szczerze współczuję Pani Dyrektor i całej Radzie pracy z tak ociemniałymi rodzicami.

  Odpowiedz
 3. Brawo dla rodziców!!!
  Stop samowolce nauczycieli.

  Odpowiedz
 4. Biblię niech czytają. Kain zabił Abla na sam początek.

  Odpowiedz
 5. CIEMNOTA to malo powiedziane!!! Nie UMIĄ z dziećmi rozmawiać i się bawić??? No dno! Ja byłem ze swymi synami właściwie na wszystkich tych długich filmach Disneya, bo premiera “Króla Lwa” była, gdy pierworodny miał z 2-3 latka, młodszy 5 lat później się urodził i… GADALIŚMY o filmach jak głupi! Potem były wszystkie Chore Portiery czytane i oglądane nawet na uroczystych premierach, bo tatuś dziennikarz, a mamusia wydawała disneyowskie książki i komiksy i co? Satanistami nie są!!! Najbardziej podobało się “Toy Story” i “Potwory i Spółka”… Potem już dojrzalsze “Iniemamocni”! 🙂 Tłumaczenia genialne, żona je koordynowała i redagowała na papier… 🙂

  Odpowiedz
 6. .
  Zakazać i “Dziadów”
  Bo one szatańskie
  Jakieś mleczko piją
  Duchy dziwne raczej
  .
  Oraz ta panienka
  Z badylkiem tak kroczy
  Jakby z jaką różczką –
  Baranek uroczy!
  .
  A baranki w szkole
  W niejakim Lisowie
  Mieszkają i dzieciom
  W trwodze mówią sobie
  .
  Że szatan to Potter
  A ksiądz autorytet
  Szczegolnie gdy łapy
  W MAJTKACH TRZYMA PRZY TEM!!! ????????????

  Odpowiedz
 7. Dwie tylko niezmierzone rzeczy są: kosmos i głupota ludzka… z tym, że co do kosmosu – nie ma pewności.

  Odpowiedz
 8. no teraz rodzice z Lisowa beda promowac wsrod dzieci Legiony Chrystusa… taka Polska

  Odpowiedz
 9. Uważam, że ta książka to przede wszystkim lektura edukacyjna dla dorosłych wytykająca ich błędy wychowawcze i wpływ ich destrukcyjnych zachowań względem dzieci na ich psychikę, a także pokazująca czego potrzebują dzieci. Pewnie dlatego co niektórzy dorośli tak dyskredytują tą książkę pod przykrywką magii i diabli wiedzą czego jeszcze.

  Odpowiedz
 10. Nie wnikam czy twórczość Pani Rowling zasługuje czy też. Prawdopodobnie zasługuje tak samo jak – Oda do Jarosława Kaczyńskiego -Selima Chazbijewicza. Może to , Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło na listę lektur obowiązkowych w klasie VIII twórczość poety, eseisty, dramaturga i krytyka literackiego prof. Jarosława Marka Rymkiewicza. Fragment wiersza -„Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei
  Którzy chcą ją nam ukraść i odsprzedać światu
  Jarosławie! Pan jeszcze coś jest winien Bratu
  Dokąd idziecie? Z Polską co się będzie działo?
  O to nas teraz pyta to spalone ciało
  I jest tak że Pan musi coś zrobić w tej sprawie
  Niech się Pan trzyma – Drogi Panie Jarosławie”

  Edytuj

  Odpowiedz
 11. Gratuluję ciemnogrodu. Cala, normalna Polska z Was się śmieje…

  Odpowiedz
 12. … A w Lisowie nadal średniowiecze
  Pozdrowienia z Małopolski

  Odpowiedz
 13. Ale c i e m n o g r o d!
  Proponuje wyslanie dzieci tylko na lekcje religii oraz do parafii gdzie lubiezny, rubaszny ksiadz juz sie cieszy na swieze miesko.

  Odpowiedz
 14. […] serwis lubliniecki.pl opisuje, jak rodzice uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisowie (gmina Herby na […]

  Odpowiedz
 15. Oszołom z radia Maryja Grudzień 29, 2019, 3:24 pm

  Podziwiam i winszuje odwagi rodziców tej szkoły ich odpowiedzialności . Jeszcze Polska nie zginęła! Brawo! HP to bardzo niebezpieczna książka w dodatku stygmatyzującą i klasyfikujące ludzi na tych lepszych i tych gorszych (mugole)- to wstęp do rasizmu i nietolerancji dla tych którzy są inni niż wybrana grupa.

  Odpowiedz
  • A gdzie to wspominano o “narodzie wybranym”?
   Zaiste, nieskończona jest…

   Odpowiedz
  • Jakbyś przeczytał mądralo tą książkę to byś wiedział, że wręcz przeciwnie. Nikogo nie stygmatyzuje. Opowiada o walce z uprzedzeniami. Dlatego strony dobra i zła z sobą walczą. Między innymi. Że już nie wspomnę, że główna żeńska postać jest z rodziny mugoli i to jest jej sporym atutem podczas wielu wydarzeń. Np., jest lepsza w logice od czarodziejów. Wystarczyło by to tylko przeczytać! A nie powtarzać bezmyślnie te same teksty, które słyszałam jak po miesiącu przygotować w jakiejś wsi odwołali dzieciom imprezę w szkole bo jest tam “wielki zły Harry Potter”. Ciemnota. Wszystkie książki fantasy dla dzieci nie mają w sobie takich treści o złu i przemocy jak biblia!

   Odpowiedz
 16. Ilu czubów podpisało się pod tą petycją, że dyrekcja padła na kolana?

  Odpowiedz
 17. Jan Wykształciuch Grudzień 29, 2019, 4:15 pm

  Może byśmy dla tej szkoły zrobili zrzutkę na płaskie globusy ?

  Odpowiedz
 18. Skoro rozchodzi się o praktyki okultystyczne i okołomagiczne to niech będą konsekwentni i wypierdzielmy z nauczania
  Fausta,
  Hobbita ,
  Pana Kleksa
  Dziady
  Iliade i odyseje
  Legendy Arturiańskie
  Mistrza i Małgorzate
  Wesele ,
  Alicja w Krainie Czarów,
  Zaczarowana dorożke ,
  Ballady i romanse Mickiewicza,
  Baśnie braci Grimm.
  Czarnoksiężnik z krainy OZ
  Doktor Faustusa Tomasza Manna
  Czarodziejska góre
  Wiedźmina
  Ziemiomorze
  „Tristan i Izolda”
  „Młodość stulatka”, Mircea Eliade
  „Kopciuszek”, Hans Christian Andersen
  „Portret Doriana Graya”, Oscar Wilde
  „Sztukmistrz z Lublina”, Isaak B. Singer
  „Czarownica”, Tadeusz Różewicz

  Odpowiedz
 19. To brakuje jeszcze inkwizycji i wracamy do średniowiecza.

  Odpowiedz
 20. A więc, zamiast przeczytać ciekawą serię z dzieckiem, która rozwija się wraz z wiekiem bohatera. Treści są odpowiednio dostosowane. Porozmawiać o niej, wyjaśnić jeżeli dziecko czegoś nie rozumie i zachęcać do poznawania innych ciekawych książek. A przypominam, że dzieci chętniej czytają coś co im się podoba, fantasy i sf właśnie, to będzie się im pchało do głów historie rodem z horroru, jak chociażby to, że sprawiedliwie jest podzielić noworodka na pół! Bo stary testament jest zaaprobowany przez księdza. Tfu…. Wolę sama przeczytać dziecku całą serię HP i się dobrze bawić już dać mu Biblię do ręki! Miałam 10 lat jak przeczytałam pierwszą część serii HP. Mam no niej ogromny sentyment bo to od niej rozpoczęłam przygodę z czytaniem, wcześniej nikt mnie nie mógł zmusić do czytania. Pamiętam jak świetnie się bawiłam poznając fascynujący świat Rowling. Nie wyrosłam na satanistę, żadne złe duchy nie nawiedzały ani mnie, ani moich bliskich. Po latach, gdy przeczytałam serię jeszcze raz, wspaniale się bawiłam omawiając wątki psychologiczne, motywacje bohaterów i możliwości jakie dawały te postacie z moją przyjaciółką. Biblia nigdy mi nie dała takiej zabawy. Oburzają mnie katolicy, którzy pod hasłem miłości i tolerancji na ustach odrzucają wszystko to, co uroją sobie za zagrożenie. I mówię to ja, dziewczyna wychowana w katolickiej rodzinie.

  Odpowiedz
  • No cóż zaczęła Pani przygodę z czytaniem od HP. Bardzo dobrze.
   Kiedyś wypadało by się nauczyć czytać.
   Nie lubi Pani księży. Biblii Pani nie przeczytała.
   To dlaczego Pani uważa że Biblia jest: Tfu?
   A święta Bożego Narodzenia Pani obchodzi?
   Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

   Odpowiedz
 21. Nie czytałem HP. Nie Interesuje mnie to.
  Oj, Panie Juliusz, zrobił Pan wojnę.
  Po co?
  Po komentarzach, kojarzy mi się to z Star Wars.
  Coś tam nowoczesnego w tym temacie będzie nawet w kinie w Lublińcu – niedługo.
  Ja jako młodzian obejrzałem w kinie te pierwotne Star Wars – wszystko.
  Nie było to chrześcijańskie.
  Nikt nie miał wtedy nic na przeciw.
  Moc niech będzie z wami.

  Odpowiedz
  • Julian Werner

   Witam.
   Nie może być mowy o “zrobieniu wojny”, skoro w tekście przedstawiłem opnie obu stron, tzn. rodziców i dyrekcji.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • Owszem pokazał Pan racje obu stron konfliktu (wojenki) w wiosce,
    i “rozdmuchał” sprawę na cały powiat i … może jeszcze dalej = to już wojna. (patrz ilość i treść postów/komentarzy)
    Moim zdaniem: to pogoń za sensacją.
    Niech moc będzie z Panem.

    Odpowiedz
 22. Drodzy nauczyciele.
  Trzeba było najpierw zapytać rodziców ale wy, jak zawsze, wiecie lepiej od ciemnej masy, prawda?

  Odpowiedz
  • Szanowna Pani Marta.warta
   Ależ Pani uogólnia, za bardzo!
   Mógłbym Pani przedstawić sytuację, kiedy nauczyciel (wychowawczyni) i dwoje rodziców było przeciw ponad dwudziestce rodziców. A ta ponad dwudziestka była: “zastaw się a postaw się, bo dzieciom się należy, bo dzieci chcą, spełnijmy nasze oczekiwania/marzenia na swoich dzieciach”.
   Pojechały na wycieczkę do Bukowiny Tatrzańskiej na cztery dni, trzy dni spędziły w aquaparku, termach i McDonaldzie, czwarty na Krupówkach, a Tatr? – nawet nie zobaczyły przez lornetkę, bo była mgła.
   Ale, ponad dwudziestka szanownych rodziców tak zagłosowała i była zadowolona bardzo. A wszystko za “ledwie” 800 PLZ od łebka.
   Moje nie pojechało. Do dziś jest wyrzutkiem dla większości w klasie.
   To nie dzieci, tacy są dziś rodzice.
   Niech moc będzie z Panią

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.