W ostatnim czasie Koleje Śląskie zwiększyły liczbę połączeń pomiędzy Lublińcem i Częstochową w ramach korekty rozkładu jazdy – o dwie pary połączeń, a więc przejazd tam i z powrotem. Dzięki temu od 11 marca podróżni z tej relacji mają do dyspozycji cztery nowe pociągi, z czego jeden pozwala również na bezpośredni przejazd z Częstochowy do Oświęcimia przez Tarnowskie Góry. Takie rozwiązania to rezultat aktywnych działań Andrzeja Gawrona, Posła na Sejm RP. Przedstawiciele przewoźnika zapowiadają dalsze analizy rynku i nie wykluczają kolejnych korekt – jednak wszystko uzależnione jest od reakcji pasażerów.
Efekty wynikające z nowych połączeń wzbudziły ciekawość naszych Czytelników, zwłaszcza w kwestii frekwencji. Zapytania internautów skierowaliśmy bezpośredniego do siedziby Kolei Śląskich w Katowicach – Na chwilę obecną trudno mówić nam o dokładnych danych dotyczących frekwencji po wprowadzonych zmianach, jesteśmy bowiem dopiero przed badaniami tzw. „potoków” podróżnych – powiedziała Magdalena Iwańska, rzecznik prasowy Kolei Śląskich – Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku tego typu linii, przekonanie się mieszkańców do transportu kolejowego i przesiadka na pociąg wymagają czasu – dodaje.
Według przedstawicieli KŚ, podróżni muszą się przyzwyczaić do tego, że mają taką alternatywę podróżowania. Przewoźnik będzie monitorować zainteresowanie tymi połączeniami i w miarę możliwości i frekwencji udoskonalać swoją ofertę. Rozszerzona propozycja jest odpowiedzią m.in. na likwidację lublinieckiego PKS’u. Zamknięcie spółki spowodowało, że charakter komunikacji publicznej ulega teraz przeobrażeniu a podróżni poszukują stałych i dogodnych dla siebie rozwiązań. Oznacza to nowe otwarcie dla przewoźników prywatnych – busów obsługujących powiat. Do gry włączyły się również koleje, w których liczy się na zwiększenie frekwencji.
Obecnie Koleje Śląskie oferują cenę 3 złotych za jednorazowy przejazd z Lublińca do Częstochowy. Dzięki zniżce studenckiej trasę tą pokonamy za 1,47 zł, natomiast bilet ulgowy (za okazaniem legitymacji szkolnej) kosztuje 1,89 zł (zniżka 37%) – dowiadujemy się na infolinii Kolei Śląskich (dane na dzień 16 maja).