“Podwodne sprzątanie świata”, “Bezpieczne wakacje nad wodą” – wspaniała zabawa nad Zalewem Droniowickim w Lublińcu!

“Podwodne sprzątanie świata”, “Bezpieczne wakacje nad wodą” – wspaniała zabawa nad Zalewem Droniowickim w Lublińcu!

24 czerwca na Zalewie Droniowickim w Lublińcu odbyła się akcja pn. “Podwodne sprzątanie świata”. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy Roberta Szeligi, za zgodą Wód Polskich, przy współudziale zaproszonych wolontariuszy oraz Urzędu Miejskiego w Lublińcu. Miasto zorganizowało jednocześnie piknik profilaktyczo-ekologiczny pod hasłem ,”Bezpieczne wakacje nad wodą”.

Robert Szeliga, na co dzień świadczący usługi saperskie na terenach lądowych i wodnych, wokół swojego wydarzenia zgromadził około 30 wolontariuszy przybyłych z różnych części kraju. Byli to m. in. nurkowie z Gliwickiego Klubu Podwodnego PTTK ASTERINA, nurkowie indywidualni, Tadeusz Stachura z Centrum Działalności Podwodnej i Stowarzyszenia NUREK z Bytomia, P.H.U. NEMO – Roman Palacz z pokazową bazą nurkową, Rybaczówka Stawy Pluderskie, a także  Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza i Ochotnicza Straż Pożarna z Glinicy pod dowództwem pani Weroniki Tomali.

Prócz przygotowania basenu wodnego, wsparcia działań na wodzie oraz przy odbiorze śmieci, strażacy przeprowadzili urozmaicone pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Inną formą wolontariatu zajęły się osoby animujące wodne zabawy dla dzieci: bańki mydlane i balonikowe zwierzaki Agnieszki Chruściak – Radomskiej z mężem Grzegorzem i najmłodszymi wolontariuszkami Michliną i Gabrysią, atrakcje plastyczne pod kierunkiem Sylwii i Leny Kotyli, które przywiozły również pyszne ciasto dla wolontariuszy.

Michał Mrugała wraz z Krzysztofem Skibą zadbali o pozbieranie śmieci z nadbrzeżnych zarośli i wspierali koordynującą całe wydarzenie Małgorzatę Imiolczyk.

Kacper Perkowski i Artur Stańczyk uwiecznili wydarzenie na kliszy.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – zarządca Zalewu Droniowickiego nie ograniczyły się tylko do wydania zgody na przygotowanie imprezy ale wydelegowały pracowników, którzy przywieźli ze sobą mnóstwo gadżetów i materiałów edukujących o roli wody w przyrodzie, sposobach jej oszczędzania i zatrzymywania w ziemi.

Miasto zobowiązało się do odbioru i utylizacji zebranych śmieci, za co Robert Szeliga, wolontariusze i Wody Polskie składają podziękowanie Burmistrzowi Edwardowi Maniurze oraz Wiceburmistrz Annie Jonczyk – Drzymale.

Wśród sporej ilości zebranych śmieci znalazły się m.in.: opona, kilka metalowych koszy na śmieci, łopata, butelki czy puszki.

Kolejne atrakcje, zapewnione przez Urząd Miejski w Lublińcu to: punkt informacyjno – konsultacyjny Lublinieckiego Stowarzyszenia Trzeźwościowego „Nadzieja”, stoisko edukacyjno-warsztatowe: zasady bezpiecznego zachowania nad wodą i w trakcie wakacji, codzienne metody oszczędzania wody, „zabawy z wodą i segregacją odpadów”, warsztaty tworzenia ekodoniczek z odpadów oraz sadzenia kwiatów, zabawy integracyjne: malowanie na szkle, kółko i krzyżyk, szachy, rzut podkową, łowienie rybek, łódki z kory, wystawa prac pokonkursowych „Jak oszczędzać wodę”, promocja miejskiej kampanii społecznej „Pij kranówkę” – ZWIUK w Lublińcu, ekozabawy i eko-edukacja dla dzieci oraz stanowiska gastronomiczne.

Dla uczestników pikniku swoje niespodzianki przygotowali lublinieccy ogrodnicy: Gospodarstwa Ogrodnicze: Urszula Dubiel, Tomasz Farys, Jakub Kulisz, Krzysztof Koza, Bogdan Mzyk, Joanna Mzyk, Ewa Romer.

Ponad 40 zdjęć dokumentujących wydarzenie: TUTAJ [Miasto Lubliniec, Facebook]

Na podstawie informacji otrzymanych od organizatorów oraz opublikowanych na stronie: lubliniec.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.