Podwyżka wynagrodzenia dla Burmistrza Lublińca? Radni będą głosować. Internauci… wychwycili pewien szczegół

Podwyżka wynagrodzenia dla Burmistrza Lublińca? Radni będą głosować. Internauci… wychwycili pewien szczegół

Już w najbliższy czwartek 18 listopada o godzinie 9:00 rozpocznie się kolejna w tym roku Sesja Rady Miejskiej w Lublińcu.

W porządku obrad znalazło się kilka bardzo ważnych projektów uchwał – to m.in. wysokość stawek podatku od nieruchomości na 2022 rok czy uchwała w sprawie “pokrycia w 2021 roku części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi”.

W punkcie 6. widnieje również projekt dotyczący ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Lublińca.

Zakłada on ustalenie wynagrodzenia miesięcznego brutto dla Burmistrza Miasta Lubliniec składającego się z:

 • wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 8000 zł,
 • dodatku funkcyjnego w wysokości 3200 zł,
 • dodatku specjalnego w wysokości 30 % łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego,
 • oraz dodatku za wieloletnią pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W uzasadnieniu do projektu, zatwierdzonego przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Gabriela Podbioła [klub: Z Burmistrzem dla Lublińca] wskazano, że proponowana zmiana związana jest z ustawą z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw [TUTAJ]

Jak podkreślono, ustawa zasadniczo zmieniła wysokość wynagrodzenia m.in. Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Miast – Koniecznym jest dostosowanie obecnego wynagrodzenia Burmistrza Miasta Lublińca do zapisów ustawowych – czytamy w uzasadnieniu, które publikujemy poniżej.

*     *     *

W poniedziałek informację o proponowanej podwyżce zamieścił w portalu Facebook radny Rady Miejskiej w Lublińcu Łukasz Mikulski – Czy burmistrz Edward Maniura powinien dostać podwyżkę od 1.01.2022 r. do kwoty 14.560,00 zł brutto miesięcznie? Co Państwo na to? Ja na razie zastanawiam się – przyznał przewodniczący opozycyjnego klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Czytelnicy profilu “Lubliniec zasługuje na więcej” wyrazili zróżnicowane opinie w związku z projektem uchwały. Uwagę jednego z nich zwrócił jednak zapis zawarty w paragrafie 3. Wskazano tutaj, że: “Wysokość wynagrodzenia przysługuje Burmistrzowi Miasta Lubliniec od dnia 1 sierpnia 2021” – Czyli z nadpłatą – skomentował Łukasz Mikulski, po czym skorygował wcześniejszą informację.

Dlaczego w treści uchwały zawarto taki przedział czasowy? O to w rozmowie telefonicznej zapytaliśmy Przewodniczącego Rady Miejskiej – Wynika to z nowelizacji ustawy przywołanej w uzasadnieniu. Nowe przepisy wskazują, że zmiany winny zawierać wyrównanie wynagrodzeń od dnia 1 sierpnia – wyjaśnił Gabriel Podbioł.

Stanowisko przewodniczącego potwierdza Art. 18 nowelizacji o treści: “Przepisy ustaw zmienianych w art. 1, art. 2, art. 4–6, art. 11 i art. 12 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą mają zastosowanie do ustalania wysokości wynagrodzeń, diet, i uposażeń należnych od dnia 1 sierpnia 2021 r“.

W najbardziej interesującym nas artykule 11 wskazano na Ustawę o pracownikach samorządowych – tutaj, w Art. 4 ust. 1, mowa jest o pracownikach samorządowych zatrudnianych na podstawie wyboru – w tym gronie, w punkcie “c” wymieniono: wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Transmisja na żywo z Sesji Rady Miejskiej: TUTAJ [18.11. godz. 9:00]

Zdjęcie: arch. Monika Breguła [UM Lubliniec]

 

 1. musze-bo-sie-udusze Listopad 15, 2021, 5:33 pm

  Po zapoznaniu się z artykułem, mam takie małe pytanie…a w zasadzie refleksję.. Ta wyliczona kwota 14.560,00 zł brutto nie posiada chyba wyliczonej ODRĘBNYMI PRZEPISAMI 20% kwoty tzw. wysługi przepracowanych lat…? No to o jakiej kwocie wynagrodzenia brutto dla Pana Burmistrza w końcu mówimy?

  I takie moje następne pytanie, wynikające z dalszych refleksji…Jakiego rzędu podwyżki przewiduje Pan Burmistrz dla swoich pracowników. Nie mam tu na myśli tylko pracowników urzędu, tych zwykłych szeregowych, którzy wbrew panującej opinii w mieście mają fantastyczne zarobki.. Myślę tu o pracownikach wszystkich podległych placówek…których często pensje- jeśliby odliczyć tzw. wysługę lat – kształtują się bez jakiegoś większego szaleństwa poza minimalna płacę…Panie Burmistrzu…worek Dobrych Emocji w charakterze dodatku do naszych pensji mało nas satysfakcjonuje…

  Odpowiedz
 2. Rozumiem że podwyżki dla pracowników też będą bo pracownik z 35 letnim stażem zarabiający 2400 zł na rękę to chyba kiepska wizytówka pracodawcy

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.