Polecamy najnowszy numer magazynu “Ziemia Lubliniecka”.

Polecamy najnowszy numer magazynu “Ziemia Lubliniecka”.

W Starostwie Powiatowym w Lublińcu (pokój 21) oraz w urzędach gmin na terenie powiatu dostępne jest kolejne wydanie magazynu społeczno‑kulturalnego „Ziemia Lubliniecka”. Gorąco zachęcamy do lektury znakomitych publikacji redagowanych przez historyków i pasjonatów związanych z naszym obszarem!

Wydawcą Magazynu Społeczno – Kulturalnego “Ziemia Lubliniecka” jest Starostwo Powiatowe.

W numerze znajdziecie Państwo kontynuację cyklu „Śladami historii. Dwory i pałace Ziemi Lublinieckiej”, w którym autor – Bogusław Hrycyk opisał dwór myśliwski Czarny Las w Lublińcu. Z artykułu Mariana Mańki dowiecie się Państwo, co pisał o wiośnie, pokoju i modlitwie młody kleryk Alfons Mańka w swoich Dzienniczkach. Natomiast Arkadiusz Baron, poszukując informacji w archiwach, przedstawi wam dużą dawkę wiedzy na temat Komisji Generalnej dla Śląska we Wrocławiu oraz wsi Molna w roku 1819. Andrzej Musioł uchyli tajemnice lublinieckiego obrazu św. Mikołaja, który widnieje na zewnętrznej ścianie kaplicy K. Boromeusza kościoła pw. św. Mikołaja w Lublińcu, od strony ul. Kilińskiego. W numerze znalazło się również kilka interesujących faktów z życia księdza Emila Szranka. Informacje pochodzą z prywatnego archiwum lublinieckiego chirurga Michała Janusza.

W numerze również: „Wątki lublinieckie w literaturze polskiej” autorstwa Edwarda Przebieracza, „Rondo imienia Władysława Opolczyka w Lublińcu” autorstwa Sebastiana Ziółka, „Kolonie w pałacu hrabiego Ballestrema w 1946 r.” autorstwa Marzeny Kozy oraz „Dzieje szkolnictwa w Woźnikach w latach 1918–1945, opracowane przez Mariusza Żymierskiego.

W cyklu „Wielcy ludzie naszej ziemi” Jan Myrcik przybliżył sylwetkę ojca Alfonsa Kupki z Ciasnej, nazywanego „Wielkim Misjonarzem” i „Wielkim kaznodzieją”, mającego ogromne zasługi w tworzeniu placówek misyjnych w Kamerunie, na Madagaskarze, na Ukrainie i Białorusi. Miłośników tematyki kolejowej z pewnością zainteresuje tekst Zbigniewa Chromika „Magistrala węglowa Śląsk‑Porty”, natomiast pasjonatów legend zachęcamy do zapoznania się z podaniami na temat powstania nazwy: Lubliniec, Woźniki i Dobrodzień.

W rubryce „Lubliniec wczoraj i dziś” tym razem znalazła się fotografia obecnej ulicy Lompy (dawnej Tarnowitzerstrasse – Tarnogórskiej) oraz obecnej ulicy Mickiewicza (dawnej Rosenbergerstrasse, czyli Oleskiej).

Wydanie elektroniczne najnowszego numeru – TUTAJ.

Na podstawie: Aneta Konieczny (lubliniec.starostwo.gov.pl)

Zdjęcie: na podst. “Ziemia Lubliniecka” nr 1 / 2019 (161)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.