Policjanci z Lublińca wsparli wielki projekt!

Policjanci z Lublińca wsparli wielki projekt!

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podziękował policjantom i pracownikom cywilnym Policji za udział w zabezpieczeniu zakończonej konferencji klimatycznej COP24. Szef polskich policjantów wyraził wdzięczność także wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Policji z całego kraju, którzy w tym wymagającym okresie z zaangażowaniem realizowali służbowe obowiązki, gdy ich koleżanki oraz koledzy zostali delegowani do pełnienia służby w Katowicach oraz Krakowie.

W zabezpieczenie szczytu, zarówno w Katowicach, jak i Krakowie, zaangażowało się również 46 funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu. Mundurowi zajmowali się zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom tego wydarzenia – Zabezpieczali miejsca zakwaterowania gości, patrolowali ulice aglomeracji śląskiej pod kątem zapobiegania ewentualnym zakłóceniom ładu i porządku publicznego. Prowadzili konwoje i eskorty pojazdów w Katowicach i Krakowie, a także realizowali działania pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – podsumował oficer prasowy KPP Lubliniec, Michał Sklarczyk.

Łącznie w zabezpieczenie szczytu klimatycznego COP24 zaangażowanych było około 9 tys. policjantek i policjantów. Aż 5 tys. z nich stanowili mundurowi ze Śląska. Pozostali stróże prawa przyjechali z terenu innych województw, w tym z Komendy Głównej i Komendy Stołecznej Policji. Szacuje się, że w samym szczycie klimatycznym uczestniczyło ok. 20 tysięcy osób ze 190 krajów – w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu.

Istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas COP24 odegrali policyjni antyterroryści. Ich podstawowym zadaniem było zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Policjanci zajmowali się m.in. kontrolą miejsc pobytu uczestników konferencji klimatycznej oraz pojazdów, którymi poruszały się zagraniczne delegacje. Policyjni komandosi współpracowali ze swoimi kolegami po fachu z jednostek specjalnych MON-u.

Odbywająca się w dniach 3-16 grudnia br. “24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP24” stanowiła obok Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w Warszawie, największe wyzwanie dla służb w ostatnich latach. Zwieńczeniem konferencji klimatycznej było podpisanie i przyjęcie tzw. Pakietu Katowickiego, zawierającego reguły światowej polityki klimatycznej na najbliższe lata.

Zdjęcie: policja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.