Pomoc dla uchodźców. Rada Powiatu zaskoczona stanowiskiem władz Lublińca w kwestii współpracy [VIDEO]

Pomoc dla uchodźców. Rada Powiatu zaskoczona stanowiskiem władz Lublińca w kwestii współpracy [VIDEO]

Inwazja Rosji na Ukrainę oraz wsparcie dla uchodźców były głównym tematem ostatniej Sesji Rady Powiatu w Lublińcu.

W piątek 11 marca radni, ponad podziałami i jednogłośnie, przyjęli Uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec agresji wymierzonej przeciwko suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Samorządowcy potępili agresję wojsk rosyjskich, wyrazili solidarność z Ukraińcami a także poparcie dla wdrażania sankcji wobec reżimu Władimira Putina. Zadeklarowali również wszelką możliwą pomoc dla uchodźców.

Agresja Rosji na Ukrainę to atak na Europę. Jako Polacy i Europejczycy sprzeciwiamy się jakimkolwiek aktom agresji międzynarodowej. Bezpieczeństwo Ukrainy to nasze bezpieczeństwo – czytamy we fragmencie przyjętej uchwały.

Przedstawiciele Zarządu Powiatu podsumowali dotychczasowe działania ukierunkowane na wsparcie dla uchodźców na poziomie samorządowym. Przy ulicy Klonowej w Lublińcu działa wojewódzki magazyn przeznaczony do przyjmowania darów gromadzonych przez samorządy z całego regionu. Następnie są one transportowane do rządowego magazynu w Lublinie i dalej wysyłane na terytorium Ukrainy.

Jeśli chodzi o miejsca pobytu dla uchodźców – do piątku 11 marca w 15 ośrodkach zorganizowanych na terenie powiatu lublinieckiego i zgłoszonych w Starostwie przyjęto 270 osób uciekających przed wojną, w tym dzieci.

Jak poinformowano podczas Sesji, w ramach wsparcia finansowego powiat lubliniecki otrzymywać będzie środki przekazywane przez wojewodę śląskiego. Ze względu na ogrom zadań w zakresie m.in. przygotowywania lokali, wyżywienia, dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej, prawnej i psychologicznej, Starostwo wystąpiło do wójtów i burmistrzów z propozycją zawierania porozumień, na bazie których otrzymane środki w dalszej kolejności trafią z powiatu bezpośrednio do gmin prowadzących ośrodki dla obywateli Ukrainy. Ma ułatwić to zawieranie umów z podmiotami, które zdecydowały się przyjąć uchodźców.

Jak podkreślił wicestarosta lubliniecki Tadeusz Konina, większość gmin zareagowała z entuzjazmem na taką formę współpracy. Część z nich nie czekała nawet na kwoty przekazane przez wojewodę i samodzielnie rozpoczęła organizację miejsc pobytu dla uchodźców, wyodrębniając na ten cel środki własne. Wicestarosta przyznał jednak, że do zawarcia porozumienia nie przystąpiło Miasto Lubliniec, które wyraziło “wątpliwości co do podstawy prawnej” gwarantującej zawieranie takich porozumień. Informacja podana w trakcie Sesji wywołała zaskoczenie i niezadowolenie części radnych Rady Powiatu [więcej szczegółów w materiale filmowym]

W reakcji na stanowisko władz Miasta, w Starostwie podjęto decyzję o podpisaniu bezpośrednich umów z podmiotami przyjmującymi uchodźców z Ukrainy na obszarze Lublińca. Za okres od rozpoczęcia wojny do dnia 6 marca, wojewoda przyznał łącznie 300 tysięcy złotych na wsparcie dla uchodźców przebywających w powiecie lublinieckim. Trwają negocjacje dotyczące wysokości środków zaplanowanych w kolejnej transzy.  

Retransmisja Sesji Rady Powiatu: TUTAJ [11.03.22]

Czytaj również:

“Nie tędy droga, tym ludziom trzeba pomagać”. Zdjęcie zastępcy Burmistrza Lublińca z uchodźcami oburzyło wolontariuszkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.